Výročí povinného ručení je klíčové. Podle zákona si ho totiž musí hlídat každý motorista v šestitýdenním předstihu. Jedině před započetím dané lhůty může své stávající pojišťovně nahlásit změnu pojišťovny. Tedy využít výhodnější nabídky u jiné pojišťovny.
Současná praxe je taková, že ve většině případů pojišťovny samy upozorní své klienty na blížící se výročí u povinného ručení. A to minimálně zasláním předpisu nového pojistného. Ne vždy to ale platí, proto je jistější si celou věc hlídat osobně. A to už kvůli tomu, aby ji majitel vozidla následně neřešil ve spěchu a pod tlakem. Sjednání podmínek u povinného ručení je totiž obcho jako každý jiný.
Co znamená výročí povinného ručení
Pojištěný tedy může v případě, že mu nový předpis z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, svoji pojistnou smlouvu změnit nebo i vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. Šestitýdenní výpovědní doba se netýká pouze povinného ručení, ale v podstatě jakékoli výpovědi pojistné smlouvy. Všechny unijní státy pracují s obdobnou dobou. Tato lhůta mimo jiné slouží k tomu, aby pojišťovny stihly veškeré administrativní úkony spojené s ukončením pojistné smlouvy.
Co je v § 2807
Časově omezená výpovědní lhůta vyplývá z pojistných podmínek a je u povinného ručení stejně jako u jiných typů pojištění daná zákonem. Jedná se o § 2807: „Je-li pojištění ujednáno s běžným pojistným, zaniká pojištění na základě výpovědi pojistitele nebo pojistníka ke konci pojistného období; je-li však výpověď doručena druhé straně později, než je šest týdnů přede dnem, ve kterém uplyne pojistné období, zaniká pojištění ke konci následujícího pojistného období.“
Povinnosti platí ale i pro pojišťovny. Navazující ustanovení zákona mluví i o tom, že jakoukoli změnu mající vliv na výši pojistného má pojistitel oznámit minimálně dva měsíce před koncem pojistného období. Klient má pak minimálně dva týdny na to smlouvu případně vypovědět.
–RED–