Celkové roční náklady na běžný bankovní spotřebitelský úvěr se pohybují kolem cca 10 procent z dlužné částky. U nebankovních poskytovatelů úvěrů kolem cca 15 procent výše. Rekordmanky jsou rychlé půjčky do výplaty. U nich se úroky s poplatky počítají ve stovkách i tisících procent.
Praxe ukazuje, že úvěrové smlouvy na rychlé půjčky do výplaty, jsou nastaveny velmi draze pro dlužníka a často i velice účelově ve prospěch poskytovatele půjček. Není ničím výjimečným, když se roční náklady u těchto půjček pohybují i v řádu tisíců procent z dlužné částky. Tomu, že z 100 zapůjčených korun není hned dlužných 10 000 korun, brání pouze to, že většina z těchto rychlých půjček je splatná do několika málo dnů nebo týdnů.
Rychlé půjčky do výplaty
Kdo si sjedná on-line půjčku ve výši dvou tisíc korun se splatností do 15ti dnů, tuto půjčku přeplatí 720 korunami. Pokud by si půjčil 4 500 korun a chtěl by je splatit do 30 dnů, zaplatí 1 000 Kč poplatek za sjednání úvěru a úrok ve výši 26 % [1 170 Kč]. Celkem tedy zaplatí 2 170 korun za zapůjčení 4 500 Kč.
Rafinované jsou podmínky i ve chvíli, kdy dlužník neuhradí dluh v daném termínu. Za to zaplatí sankcí navíc ve výši osm procent z dlužné částky, ale může i 30 procent. To podle toho, jestli je po splatnosti 15 nebo 30 dní.
Kdo poskytuje úvěry
Úvěry na našem trhu nabízejí banky, specializované nebankovní instituce, obchodní společnosti a někdy i osoby samostatně výdělečně činné. Banky stojí ve struktuře poskytovatelů úvěrů nejvýše. Mezi zájemci o úvěry si vybírají ty nejbonitnější, respektive ty s nejnižším rizikem, že úvěr nebudou splácet.
Naopak peníze prakticky komukoli půjčí většina nebankovních poskytovatelů úvěrů. U nich jsou ale náklady na úvěr znatelně vyšší. Vůbec nerizikovějšími jsou úvěry nebankovních poskytovatelů půjček, kde se musí dlužník za půjčku zaručit bytem, domem, pozemkem nebo třeba autem.
–RED–