Na pražském summitu Moody’s [11. 4.] vystoupil i hlavní ekonom a vedoucí ekonomického a strategického výzkumu Komerční banky [KB] Jan Vejmělek. „Poslední rok česká ekonomika zaostává za Slovenskem, Polskem i Maďarskem,“ uvedl svůj příspěvek.

K jeho dalším [hlavním] sdělením pak patřilo:

„Česká ekonomika spolu se slovenskou ekonomikou jsou silně průmyslovými ekonomikami. Vůbec nejvíce průmyslovými v EU. Na druhou stranu jsou kvůli tomu také velice citlivé na globální rizika. Jako jsou obchodní války. Například mezi Čínou a USA, případně Evropou, protože tyto obchodní spory mají vždy přímý dopad na německou ekonomiku. A ta je pro českou ekonomiku klíčová.“

Ekonomika ČR a odhad ekonoma Komerční banky

„Z hlediska budoucího vývoje v České republiky, záleží velice na tom, co se bude dít v Německu. Zda tam dojde ke zlepšení situace. Nálada je negativní, speciálně je to vidět v automobilovém průmyslu.“

„Nástup elektromobility v automobilovém průmyslu je v krátkodobém hledisku určitě přínosem. My ho ale vnímáme jako riziko. Důvod je, že může znamenat významné změny v subdodavatelském řetězci.“

„Domácí spotřeba roste, udržuje současnou dobrou situaci. Ovšem záleží, jak dlouho. Dobrá situace je naštěstí stále také ve službách i stavebnictví. I tam však lze do budoucna čekat pokles.

Trh práce v Česku

„Problémy přetrvávají na pracovním trhu. Tam je velice složitá situace. Aktuální zaměstnanost je podobná, jako byla v 80. letech za socialismu. Když bylo ze zákona povinné pracovat. A aktuálních 120 tisíc nezaměstnaných, ti nejsou řešení.“

„Pak tu máme problém v růstu mezd. A kde je růst produktivity? Mzdy rostou rychleji než produktivita. Problém je v tom rozdílu. Odpověď na problémy může být zvýšení investic. To může přinést vyšší produktivitu a oprávněnost růstu mezd.“

„Problém na trhu práce ale není jenom v ČR. Je v celém regionu, včetně Německa nebo Rakouska. Demografický vývoj pracuje velice silně proti nám.“

„Co dělá Česká republika pro zlepšení situace na českém trhu práce? To je politická záležitost. Samozřejmě je tu možnost – brát pracovníky ze zemí mimo EU, třeba Ukrajiny, ale já si myslím, že na to je již pozdě. Tady Česká republika zaspala dobu. A migrace je v českých končinách politicky nepřijatelné řešení.“

Vývoj koruny

„Centrální banka začala uplatňovat – normální – monetární politiku. To znamená, že jsme ovšem mimo situaci, jako jsou všechny okolní země. Politika ČNB je blíže FEDu než Evropské centrální bance. Podle našeho odhadu centrální banka letos zvedne úroky ještě dvakrát.“

„ČNB očekává kurz koruny 24,50 za euro na konci letošního roku. Podle nás si koruna ale může nechat zdát i o kurzu 25 CZK/EUR. Je to ve finále právě koruna, které se posilovat příliš nechce.“

„Inflace je riziko. Počítáme s inflací ve výši 2,3 %, ale už teď víme, že je to trošku podceněné. Už nyní je vidět znatelný nárůst například u cen potravin i služeb.“

Investice a další vývoj

„Zdá se, že se ekonomický cyklus uzavírá. Nebo alespoň zpomaluje u privátních investic. Ne ovšem u veřejného sektoru. Jsou to domácnosti, které ubírají na spotřebě, nebo jinak – více spoří.“

„Řešením mohou být investice. Zaostává dopravní infrastruktura. Všichni v České republice víme, jak ubohá je dopravní infrastruktura v ČR, jak ubohá je kvalita stavebních prací v oblasti infrastruktury.“

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here