Do současné kůrovcové kalamity se promítá i péče o lesy v režii státního podniku Lesy ČR. Podnik spravuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR, a 38,6 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
Na rizika v hospodaření v souvislosti s kůrovcovou kalamitou již v minulosti poukázala Česká inspekce životního prostředí, když podniku loni uložila pokutu 3,5 milionu korun. A to za to, že nevynaložil veškeré úsilí, aby zabránil šíření kůrovcové kalamity. To jsou však z hlediska podniku, jehož tržby i zisky se v minulosti pohybovaly v miliardách korun, pouhé „drobné“. A zdaleka nejde jen o zisk.
Aktuální zpráva totiž zní: „V budově ministerstva zemědělství a v sídle státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové zasahovali policisté. Razie se podle ministra Miroslava Tomana [za ČSSD] týkala úřadu a Lesů ČR za doby působení bývalého ředitele Daniela Szóráda. Policie ČR bývalého ředitele podezřívá, že Lesům ČR způsobil škodu 2,4 miliardy korun.“
Lesy ČR a kontroly NKÚ
Lidové noviny [patřící do svěřenského fondu Andreje Babiše, v němž jsou zastoupeny i firmy spolupracující s Lesy ČR, pozn. red.] uvedly, že Daniel Szórád nevýhodně ukončil některé z obchodních smluv a také nedostatečně zasáhl proti kůrovcové a větrné kalamitě. Podle dalších zdrojů se vyšetřovatelé zajímají o miliardové dotační programy.
Jinou zprávou pak je, že Nejvyšší kontrolní úřad [NKÚ] prověří, zda státní podnik Lesy ČR [LČR] hospodaří s majetkem státu v souladu s předpisy, účelně a hospodárně. Kontrola začne v květnu a kontrolní závěr by mělo kolegium schvalovat v lednu příštího roku.
[Kontrolu povede nový člen kolegia úřadu Vladimír Koníček, který byl do svého zvolení poslancem KSČM a mnoho let vedl sněmovní kontrolní výbor.]
Klíčový podnik je bez koruny
O tom, že jsou Lesy ČR klíčovým podnikem, svědčí i to, že za posledních šest let z něj mělo být odvedeno do státní pokladny zhruba 37 miliard korun. Podle Jana Příhody z Czech Forest v těchto penězích byly i všechny rezervy, včetně dříve nedotknutelných rezerv na obnovu lesa.
To, že mohlo jít o fatální chybu, ukazuje současná kůrovcová kalamita a kondice podniku. Státnímu podniku jen za první tři čtvrtletí roku 2018 [kvůli propadu cen dřeva] klesl hrubý zisk o 60 % na 1,62 miliardy korun z 4,04 miliardy korun ve stejném období 2017. Lesy ČR již tehdy nevyloučily, že by pro své budoucí financování mohly využít úvěr. Dosud podnik hospodařil bez úvěrů.
–DNA–