Česká spořitelna, Československá obchodní banka a Komerční banka získaly povolení Ministerstva vnitra ČR [MV ČR] na poskytování bankovní identity. Bankovní identita je online identifikační metoda komunikace státu a privátních subjektů. A právě teď ji banky spouští, jak říká Česká bankovní asociace [ČBA].
Bankovní identita je jedním z nejvýznamnějších digitalizačních projektů českého bankovního sektoru. Představuje jednoduchou, a především bezpečnou identifikační metodu, pomocí níž se klienti bank budou moci v online prostředí identifikovat stejně jednoduše, jako se přihlašují do svého elektronického bankovnictví. Zároveň tak i čerpat e-služby na webových portálech státu, potažmo veřejné správy, později i soukromých firem.
„Jde o složitý proces, který žádná banka nemůže urychlit. Pochopitelnou komplikací je i to, že tento proces podstupuje několik bank najednou. A to samozřejmě za běžného provozu Národní identitní autority [NIA]. Proto 1. leden 2021, kdy zákon o bankách nabyl účinnosti, považujeme za pouhý milník, po kterém banky mohou tuto svou novou službu zpřístupňovat klientům,“ mírní nadšení gestor Komise digitalizace ČBA Pavel Kolář.
Podle něj v současné době o udělení akreditace MV ČR k poskytování bankovní identity usiluje několik dalších bank. Jde o velmi složitý proces prokazování způsobilosti poskytovat identitní služby. Proces akreditace je přitom dle jeho slov pouze první krok. Po jejím udělení musí banky vše technologicky připravit.
Co je teď a co bude pak
Řešení jednotlivých bank se tak na Portálu občana, který funguje jako vstupní brána k elektronickým službám státu, budou v nabídce s možnými způsoby přihlášení promítat postupně. Klienti prvních bank, které službu spouští, budou moci bankovní identitu jakožto metodu ověření při svém přihlašování na portál vyzkoušet v následujících týdnech. Další české banky službu plánují spustit v následujících měsících roku.
Přes Portál občana lze zažádat o výpis z bodového hodnocení řidiče nebo o výpis z rejstříku trestů. Letos půjde podat elektronickou žádost o nový řidičský průkaz. S pomocí své bankovní identity se občané budou moci v blízké době přihlásit nejen do Portálu občana, ale i na portál Moje daně.
Bankovní identita i pro weby soukromých společností
Podle ČBA banky nadále pracují na tom, aby jejich klienti mohli bankovní identitu využít i při čerpání služeb na online portálech soukromých společností. Jako jsou například provozovatelé e-shopů, telefonní operátoři, společnosti nabízející prodej energií [voda, plyn, elektřina]. Zjednodušeně všechny subjekty, které využijí „zasmluvnění“ služby identifikací klienta na dálku.
V tomto bodu se tuzemské banky sdružily. V Česku fungují dvě takováto uskupení: BankID – Bankovní identita, a.s. a Aliance pro bankovní identitu. Celkově sdružují šest bank. Podle Pavla Koláře je důležité, aby dotčené subjekty možnost bankovní identity implementovaly na své weby.
„Soukromé společnosti budou muset s bankami uzavřít také obchodní dohody vč. akceptace softwarových standardů. Předpokládáme, že vše na úrovni soukromých společností bude nabíhat ve třetím čtvrtletí tohoto roku,“ uzavřel Kolář.
–RED–