Růst čínské ekonomiky by měl v letošním roce prudce zrychlit. Předpovídá to ve své nejnovější prognóze Mezinárodní měnový fond [MMF]. MMF tipuje letošní růst čínské ekonomiky na bezmála osm procent [7,9 %].
Loňský rok by měla zakončit čínská ekonomika jako jedna z mála světových ekonomik růstem. Ten se předpokládá ve výši 1,9 procenta. Z pohledu ostatních zemí výjimečně dobrý 1,9% růst byl ale nejnižší od konce takzvané kulturní revoluce v roce 1976.
„Čínská ekonomika pokračuje ve svém rychlém zotavování z pandemie covid-19. Těží ze silných opatření k omezení šíření koronaviru a z rychlých kroků k minimalizaci dopadů krize,“ uvedl MMF ve své zprávě.
Podle něj se ekonomická aktivita v Číně dál normalizuje a domácí šíření koronaviru zůstává pod kontrolou. Odhad letošního vývoje čínské ekonomiky MMF nicméně zhoršil oproti říjnové prognóze, v níž očekával její růst ve výši 8,2 procenta.
MMF vyzval Čínu k další podpoře ekonomiky
MMF zároveň vyzval Čínu k pokračování podpory ekonomiky prostřednictvím rozpočtové a měnové politiky, dokud nebude hospodářské oživení stát na „pevných základech“. Upozornil, že ve středně dlouhém období bude zapotřebí konsolidace rozpočtu k zajištění udržitelnosti dluhu. Čína by se podle něj měla zaměřit na podporu soukromé poptávky, aby zajistila vyrovnanější hospodářský růst.
Čína je druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy. Údaje o vývoji HDP v celém loňském roce by měl čínský statistický úřad zveřejnit 18. ledna. Ve třetím čtvrtletí meziroční růst čínské ekonomiky zrychlil na 4,9 procenta z 3,2 procenta ve druhém kvartálu. V prvním čtvrtletí HDP klesl o 6,8 procenta, neboť Peking zavedl rozsáhlá restriktivní opatření, aby dostal šíření koronaviru pod kontrolu.
Jak si stojí aktuálně USA
Tempo růstu americké ekonomiky se ve čtvrtém čtvrtletí v přepočtu na celý rok podle odhadů analytiků pohybovalo kolem pěti procent. Ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl v ročním přepočtu o rekordních 33,4 procenta po podobně rekordním propadu o 31,4 procenta za období duben až červen. Do ekonomiky přitom míří další pomoc za téměř 900 miliard dolarů [19,2 bil. Kč]. Část prostředků je určena i na prodloužení a rozšíření čerpání podpory v nezaměstnanosti.
Americká ekonomika v prosinci znovu vytvořila jen něco přes polovinu z celkových 22,2 milionu pracovních míst, která zanikla v březnu a dubnu. Tyto dva měsíce znamenaly v USA začátek pandemie, kdy nejvíce firem zastavilo nebo omezilo provoz. Ještě loni v březnu činila míra nezaměstnanosti 3,5 procenta a byla nejnižší zhruba za 50 let.
–ČTK/RED–