„Vývoj ekonomiky bude významně záviset na průběhu viru, včetně pokroku v očkování,“ uvedl měnový výbor americké centrální banky po svém dvoudenním zasedání, na němž ponechal úrokové sazby [0 až 0,25 %] beze změny. Ty dle jeho vyjádření budou v této úrovni do doby, než dojde k oživení ekonomiky v USA.
Cílem FEDu je v dlouhodobém horizontu dosáhnout maximální zaměstnanosti a konečné inflace ve výši dvou procent. Včera ovšem FED upozornil na to, že covidová krize i nadále zásadním způsobem ovlivňuje ekonomickou aktivitu, zaměstnanost i inflaci a představuje rizika pro ekonomický výhled.
„Pandemie covidu způsobuje ve Spojených státech a po celém světě obrovské lidské a ekonomické potíže. Tempo oživení ekonomické aktivity a zaměstnanosti se v posledních měsících zmírnilo. Problémy se koncentrují v pandemií nejvíce ohrožených odvětvích,“ konstatoval FED ve svém prohlášení.
Podle FEDu růst spotřebitelských cen drží pokles spotřeby a dřívější pokles cen ropy. Celkové ekonomické podmínky hodnotí nadějně s částečným ohledem na politická opatření na podporu ekonomiky a pokračujícímu úvěrování domácností a podniků.
FED pokračuje v nákupech v nezměněném tempu
Výbor včera nic nezměnil ani na programu nákupu státních dluhopisů. FED v současnosti nakupuje podle analytiků aktiva za cca 120 miliard dolarů měsíčně [2,6 bil. Kč]. Spodní limit toho, kolik měsíčně investuje do držení amerických státních papírů, je 80 miliard dolarů měsíčně. Do cenných papírů zajištěných hypotékami pak 40 miliard dolarů.
„Tyto nákupy pomáhají v hladkém fungování trhu a vstřícným podmínkám nejen u komerčních bank k domácnostem, ale i podnikům,“ uvedl FED.
Dodal, že nákupy nebude měnit, dokud se neobjeví další pokrok směrem k ekonomickému oživení. Upřesnil, že podpoří růst inflace nad dvě procenta, protože očekává pokračování protiinflačních tlaků. Cílem zůstává výsledná 2% inflace.
Vývoj trhu práce v USA
Americký trh práce aktuálně kolísá z měsíce na měsíc. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 16. lednu klesly na 900 tisíc. Očekávalo se, že jich bude 935 tisíc. Ještě v prosinci v USA evidovaly 965 tisíc žádostí o podporu. Tvorba pracovních míst v USA se přitom loni v prosinci poprvé od jara zastavila. Kvůli zhoršení pandemie způsobené šířením nového koronaviru zaniklo zhruba 140 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti tak zůstala na listopadových 6,7 procenta.
–RED–