Ruská centrální banka ve snaze tlumit inflaci včera [23.7.] zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 6,50 procenta. Přikročila tím k nejvýraznějšímu zvýšení úroků od roku 2014.
Ruský rubl po pátečním rozhodnutí banky o zvýšení sazeb mírně posílil. Dolar tak vůči němu sestoupil až na 73,51 RUB, což byla nejnižší úroveň od 6. července. Centrální banka už v červnu tuto sazbu zvýšila o půl procentního bodu. Ve svém prohlášení nevyloučila, že v budoucnu přikročí k dalšímu zvýšení. Příští zasedání se koná 10. září.
„Pokud se bude situace vyvíjet v souladu se základní prognózu, zváží centrální banka potřebu dalšího zvýšení klíčové sazby na příštích zasedáních,“ uvedla ve své zprávě ruská centrální banka.
Banka také oznámila, že ruská ekonomika podle jejích odhadů dosáhla ve druhém čtvrtletí úrovně z období před pandemií covidu-19. Hrubý domácí produkt [HDP] Ruska by se měl podle nových prognóz centrální banky v letošním roce zvýšit o čtyři až 4,5 procenta. Dříve banka letošní růst odhadovala na tři až čtyři procenta.
Ruská centrální banka usiluje o 4% inflaci
Cílem zvýšení hlavní úrokové sazby je podle banky omezit inflační rizika a vrátit inflaci ke stanovenému čtyřprocentnímu cíli. V červnu meziroční růst cen v Rusku zrychlil na 6,5 procenta z květnových šesti procent.
„V první polovině července se objevily první známky polevování inflačních tlaků, nelze však ještě hovořit o udržitelném zpomalení inflace,“ uvedla guvernérka Elvira Nabiullinová [na fotografii, pozn. red.].
„Očekáváme, že v meziročních údajích začne být pokles inflačních tlaků viditelný na podzim,“ citovala ji agentura Reuters.
Podle Nabiullinové měnová politika banky neomezí hospodářský růst. Zdůraznila, že tempo ekonomiky v letošním a příštím roce podpoří nedávná dohoda skupiny OPEC+ o zvyšování dodávek ropy na trh. Skupina zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu [OPEC] a její spojence v čele s Ruskem.
Rusko se potýká s vlnou covidu-19
Určitý nedostatek v ruském optimismu je ale vývoj pandemie v zemi. Rusko, v němž je plně naočkováno zhruba 13 procent obyvatel, hlásí rekordní přírůstky infekce i počty obětí. Denně se v zemi potvrdí přes 25 tisíc nově nakažených a bezmála tisíc osob na covid-19 umírá.
Úřady to připisují nakažlivější delta mutaci viru a také pomalému postupu očkovací kampaně. Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško v pondělí uvedl, že koronavirem se v zemi nakazí přibližně 2,5 procenta naočkovaných, onemocnění u nich má ale lehký průběh. Hospitalizace je zapotřebí zhruba u pěti procent z těchto pacientů.
–ČTK/RED–