Exportéři varovali Českou národní banku [ČNB] před intervencemi na finančních trzích ve snaze posílit kurz koruny a zabránit dalšímu růstu inflace. To by dle nich mohlo napáchat více škod než užitku.
Podle Asociace exportérů [AE] by posílení koruny vůči euru například jen o jednu korunu na euru snížilo příjmy exportérů téměř o 180 miliard korun za rok. Čímž by hrubý domácí produkt [HDP] Česka klesl téměř o 20 miliard korun.
Intervencí ze strany ČNB se exportéři obávají kvůli tomu, že zvyšování úrokových sazeb centrální bankou se ukazuje jako prozatím neúčinné.
„Jak ukázaly výsledky z letošního června a srpna, s inflací ani kurzem koruny to neudělalo nic, co by stálo za řeč. Koruna si jela svou cestou dál,“ uvedl předseda AE Jiří F. Grund.
Ceny v průmyslu dál rostou. Dřevo meziročně zdražilo o 79,2 %
Dodal, že centrální banka má k dispozici také „silnější kalibr“. A to intervenci k posílení koruny. A to přesto, že zástupci ČNB se ve svých prohlášení omezují pouze na zvyšování úroků. A podle některých z nich je současný růst inflace pouze přechodný a krátkodobý.
Exportéři mluví jasnou řečí
Asociace exportérů tvrdí, že ČNB by měla přistupovat k problému inflace a kurzu koruny velmi opatrně.
„Už teď se bilance zahraničního obchodu oproti roku 2019 propadá o téměř pět procent. Export osobních automobilů, vlajková loď našeho zahraničního obchodu, byl za letošních sedm měsíců třikrát nižší než v roce 2019,“ uvedl Grund ke stavu českého exportu.
Výrobní podniky jsou podle něj pod tlakem nedostatku materiálů, zdražování, prodlužování dodacích lhůt, růstu zásob a zhoršující se platební morálky. Exportéři poukazují i na nedostatek pracovníků.
„Na trhu práce nelze nalézt v podstatě nikoho, kdo by chtěl pracovat,“ uvedl Grund.
Příčinou je podle něj velmi štědrá pomoc státu v době covidu, která trvala moc dlouho a umožnila přežít i firmám, které by za normálních okolností skončily.
Nedostatek pracovníků podle exportérů s sebou nese neustálý tlak na růst mezd.
„Připočteme-li k tomu fakt, že do oběhu se dostávají inflační peníze i dalšími kanály, za hranice se posílají dividendy v hodnotě desítek miliard korun, pak se nemůžeme divit, že inflace dosahuje rekordní výše za posledních mnoho let,“ uvedl Grund.
Hodnota koruny: Inflace je na 4,1 procenta
Přesto meziroční inflace letos v srpnu stoupla na 4,1 procenta z červencových 3,4 procenta. Byla tak nejvyšší od listopadu 2008. Podle analytiků inflace ještě poroste a ke konci roku by se mohla přiblížit k pěti procentům.
Inflace v srpnu je 4,1 %. Ceny meziměsíčně poskočily o 0,7 %
Proto také podle ekonomů roste pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na měnovém zasedání na konci září zvýší základní úrokovou sazbu razantněji. A to o půl procentního bodu na 1,25 procenta.
–ČTK/RED–