Letiště Václava Havla Praha uzavřelo s konsorciem tří bank dlouhodobý úvěrový rámec ve výši sedmi miliard korun. Chce tím posílit finanční stabilitu zasaženou dopady covidu-19.
Úvěr Letišti Praha poskytnou Československá obchodní banka [ČSOB], Všeobecná úvěrová banka [VÚB] a Raiffeisenbank. Zástupci Letiště uvedli, že peníze využijí v budoucích letech v případě potřeby na provoz a investice.
„Podmínky úvěru jsou nadstandardní. […] Prostředky ve výši sedmi miliard korun může Letiště Praha použít bez omezení a čerpat je postupně dle svojí budoucí potřeby až do roku 2024,“ uvedl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos.
Jiří Pos, který byl do funkce člena a předsedy představenstva Letiště Praha jmenován na konci letošního srpna, přitom již dříve uvedl: „Mými prioritami pro nejbližší období jsou proto logicky opětovný růst počtu spojení i cestujících a návrat k vyrovnanému provoznímu hospodaření společnosti.“
Na Letiště Václava Havla Praha se vracejí letecké společnosti
Letiště vypsalo letos v květnu tendr, do kterého se kvalifikovalo deset bank. Všem byly v průběhu výběrového řízení transparentně zodpovězeny všechny dotazy na současné a plánované hospodaření společnosti. Letiště jednotně předložilo závazné podmínky financování, na jejichž základě byly banky vyzvány k podání cenových nabídek. Úvěrová dokumentace byla připravena ve spolupráci s advokátní kanceláří Havel & Partners.
Letiště Václava Havla Praha se bude rozšiřovat
Pražské Letiště Václava Havla má od svého jediného akcionáře [Ministerstvo financí ČR] již schválenou investici do rozšíření Terminálu 2 za cca 16 miliard korun. Z toho zhruba devět miliard korun půjde přímo do rozšíření terminálu, zbylých sedm miliard korun do souvisejících staveb. Jako jsou například pojezdové dráhy, parkovací dům nebo estakády a jiné dopravní komunikace před terminálem.
Do budoucna Letiště plánuje investice za celkem 55 miliard korun. V nich je jak rozšíření Terminálu 2, tak výstavba nové dráhy a paralelní dráhy za 14 miliard korun. Odhaduje se, že v budoucnu bude letiště odbavovat až 30 milionů cestujících ročně.
V souladu s ESG principy i navzdory finančnímu propadu
Zástupci Letiště Praha se s novými věřiteli dohodli na nastavení nefinančního reportingu a následné hodnocení právě uzavřeného úvěru v souladu s ESG principy.
„Zásady udržitelného podnikání vnímáme jako zásadní, jsou pro nás důležité,“ řekl Pos.
„Jsme rádi, že Letiště Václava Havla Praha klade v investicích velký důraz na udržitelnost, dekarbonizaci a ekologii, což je v souladu s dlouhodobou filozofií skupiny ČSOB,“ doplnil člen představenstva ČSOB zodpovědný za Vztahové bankovnictví Ján Lučan.
Letiště se s příchodem pandemie covidu-19 potýká s velkým propadem v hospodaření. Loni odbavilo celkem 3 665 871 cestujících. V porovnání s rokem 2019 to bylo o 79 procent cestujících méně.
Na útlum leteckého provozu a propady počtů odbavených cestujících reagovalo loni v březnu. Přistoupilo k revizi nákladů a projektů, úsporám v různých oblastech, byla utlumena dílčí infrastruktura na terminálech. Letiště tak ušetřilo i na energiích, materiálech a mzdových nákladech.
Letiště Praha si na externí zdroje financování sáhlo až v prosinci loňského roku. Ještě předtím mu [na konci roku 2019] mezinárodní agentura Moody´s Investors Service rating dokonce zvýšila úvěrovou spolehlivost. A to o jeden stupeň z dosavadního A1 s pozitivním výhledem na Aa3 s výhledem stabilním. Což se podle zástupců Letiště Praha stalo v návaznosti na totožné [Aa3] zvýšení ratingu pro Českou republiku.
–DNA–