Vláda odpustí domácnostem DPH na energie i poplatek za OZE

1323
DPH_na_energie
Foto: Pixabay.com

Tripartita i vláda [18.10.] řešily rostoucí ceny energií a krachy jejich dodavatelů. Vláda pak zplnomocnila ministryni financí Alenu Schillerovou [za ANO] k odpuštění DPH na energie za listopad a prosinec.

Sazba daně přidané hodnoty [DPH] pro energie [elektřina, plyn, pozn. red.] činí 21 procent. Vláda tak chce ulevit domácnostem od raketově rostoucích cen elektřiny a plynu. Předpokládaný fiskální dopad při snížení DPH na energie z 21 procent na nula procent za jeden kalendářní měsíc se u dodání elektřiny a plynu pohybuje ve výši 2,08 miliardy korun.

„Domácnost, která za elektřinu zaplatí tisíc korun měsíčně, ve vyúčtování ušetří za listopad a prosinec zhruba 350 korun,“ uvedla Schillerová.

Bohemia Energy zkrachovala. Lidem poradila, co mají dělat

Prominout DPH na energie umožňuje hromadný pardon ministryně financí při mimořádných událostech. Premiér Andrej Babiš [ANO] na dnešní tiskové konferenci po jednání tripartity zároveň domácnosti ubezpečil, že se nemusejí bát výpadku elektřiny a tepla.

„Chtěl bych znovu ubezpečit naše občany, že nehrozí žádné přerušení dodávek tepla nebo elektřiny do domácností,“ prohlásil premiér.

Odpuštění DPH na energie i v příštím roce

Ministryně financí musí podat žádost o aplikaci nulové sazby DPH k evropskému komisaři pro hospodářství Paolu Gentilonimu a vyjednat to i s evropským výborem pro DPH.

„Ministryně financí neprodleně připraví rozhodnutí o prominutí DPH na dodání elektřiny a plynu, včetně záloh, a to za listopad a prosinec tohoto roku,“ uvedlo MF ČR.

Podle úřadu takový postup bude znamenat rychlé a dočasné řešení, které fakticky odstraní DPH všem domácnostem a neplátcům DPH pro měsíce listopad a prosinec 2021.

Jako systémové řešení ministerstvo současně připraví novelu zákona o DPH, která bude předpokládat nulovou DPH na tyto komodity od 1. ledna 2022. Novela bude navržena ke schválení v prvním čtení tak, aby k nabytí její účinnosti mohlo dojít hned v lednu 2022.

„Jedná se nepochybně o zcela mimořádnou situaci, na kterou musí jakákoliv zodpovědná vláda okamžitě reagovat. Podobně jako u respirátorů, kde se snížení DPH okamžitě promítlo do cen pro konečné spotřebitele, chceme podpořit české domácnosti zavedením nulové sazby DPH na elektrickou energii. […] Zvyšování cen těchto klíčových komodit by tak domácnosti a neplátci DPH měli pocítit podstatně méně nebo vůbec,“ uvedla ministryně Schillerová.

Ministerstvo financí krok odpustit DPH na elektřinu a plyn vysvětlilo prudkým růstem jejich cen na světových trzích. Což má podle něj negativní dopad na všechny ekonomické subjekty, hlavně pak domácnosti s nízkými příjmy a malé a střední podniky, které nejsou plátci DPH. Celkem získal stát letos na DPH ke konci března 323,6 miliardy korun, z toho do státního rozpočtu putovalo 208,7 miliardy korun.

Odpuštění DPH na energie je mimořádný úkon

Odpuštění DPH na energie je podle Schillerové mimořádný úkon. Systémově chce vymoci u evropského výboru pro DPH trvalé snížení sazby daně u energií.

„Uvidíme, na jak dlouho výjimku dostaneme. Pro mě by byl ideální celý rok 2022. Inflace má totiž podle predikcí začít klesat až počátkem roku 2023,“ uvedla.

Obdobně jako Česká republika postupují i další evropské země. DPH na energie již domácnostem odpustilo například Španělsko. Další země tento krok již avizovaly. Nutné je o tom informovat Evropskou komisi [EK] a získat od ní souhlas.

Je to Německo, kdo žene ceny elektřiny vzhůru, píše Politico

Upřesněme, že ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulované části, kterou stanovuje Energetický regulační úřad [ERÚ]. U plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují dodavatelé.

Nejen DPH na energie, ale i odpuštění poplatku za OZE

Domácnostem s průměrnou spotřebou do tří megawatthodin má být z rozhodnutí vlády odpuštěný také poplatek za obnovitelné zdroje [OZE]. Jde o částku v maximální výši 1 500 korun za rok. Stát na specifickou podporu vyčlení nejvýše osm miliard korun. Podle odhadu se to má týkat asi 5,3 milionu odběrných míst, z toho cca 4,3 milionu domácností.

„Protože každá megawatthodina se rovná 495 korunám, tak tato částka bude odpuštěna. Protože se jedná maximálně o tři megawatthodiny, tak maximálně 1 500 korun za rok. Pokud někdo bude mít nižší spotřebu, například dvě megawatthodiny, tak to bude 1 000 korun podpory,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček [za ANO].

Podle něj toto opatření vejde do praxe od příštího roku. Avšak už po vyúčtování průběžných záloh. Na takzvané podporované zdroje energie jde celkový roční příspěvek kolem 45 miliard korun. Z toho 27 miliard Kč platí stát a zbylých 20 miliard korun hradí ve svých platbách domácnosti a firmy. Z těch by mohl stát osm miliard odpustit právě domácnostem. Od roku 2006 bylo na podporu podporovaných zdrojů energie v Česku vyplaceno přes 430 mld. korun.

Úlevy u energií pro firmy

Ministr Havlíček dále uvedl, že až osm miliard korun na poplatcích za OZE by mohl stát odpustit také firmám. Což ale zatím vláda neschválila. Jakkoli na ně zástupci firem tlačí.

„Pro podniky jsou rychle rostoucí náklady na energii velký problém. U energeticky náročných odvětví se bavíme o nárůstu nákladů v řádech miliard korun za rok. Očekáváme od vlády, že představí jasný plán, jak uleví nejen domácnostem, ale i firmám od rychle rostoucích cen energií. Nabízí se například snížení příspěvku, který firmy platí v cenách elektřiny na podporu obnovitelných zdrojů,“ řekl po jednání tripartity prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR [SP ČR] Jaroslav Hanák.

Vláda aktivuje Antivirus pro automobilky a jejich dodavatele

Vážná je podle něj i situace na trhu energie po ukončení činnosti některých dodavatelů. Energetický regulační úřad [ERÚ] by dle něj měl proto okamžitě prověřit u všech dodavatelů, jestli mají dostatečně zajištěny dodávky elektřiny a plynu pro své zákazníky.

„Pravomoci mu k tomu dává energetický zákon. Domácnosti a firmy musí mít jistotu, zda jejich dodavatel bude schopen splnit své závazky,“ uzavřel Hanák.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here