„Země by si měly dobře rozmyslet, než rozdělí hospodářské a dodavatelské řetězce na politické bloky,“ uvedla pro bruselský list Politico generální ředitelka Světové obchodní organizace [WTO] Ngozi Okonjo-Iweala.
„Musíme si pečlivě rozmyslet, než začneme hovořit o rozpojování obchodu a deglobalizaci,“ zdůraznila Ngozi Okonjo-Iweala v článku „WTO boss warns against economic cold war“ s tím, že vzájemné vazby a spolupráce spíše udrží mír než odtrženost a vymezování se.
Globalizace se vymkla kontrole, říká americký ministr obchodu
Podle ní současný multilaterální obchodní systém vznikal přes 75 let a pomohl z bídy více než miliardě lidí na zeměkouli. Poukázala i na aktuálně hrozící potravinovou krizi a skutečnost, že 25 států již uplatňuje restrikce na vývoz potravin. Podle ní je nyní nutné alespoň nedopustit, aby se k nim přidaly další státy.
„Věřím, že ve WTO podpoříme alespoň deklaraci proti vývozním restrikcím na komodity nutné k humanitárním účelům Světového potravinového programu [WFP] při Spojených národech,“ uvedla Okonjo-Iweala.
„Zástupci WFP nám sdělili, že by to pro ni byla významná pomoc. Že bychom tím věci významně prospěli,“ dodala.
Ngozi Okonjo-Iweala vs. Janet Yellen
Její poznámky lze chápat jako reakci na slova americké ministryně financí Janet Yellenové. Ta se totiž vyslovila v tom smyslu, že za současné situace je životaschopný pouze koncept udržování obchodních styků mezi spřátelenými zeměmi. K tomuto názoru ji dle jejích slov vede rostoucí rivalita mezi Spojenými státy a Čínou.
Na potřebu přeuspořádání obchodních vztahů ukázala i pandemie covidu-19. Ta vyvolala stále trvající poruchy v dodavatelských řetězcích. Současná válka na Ukrajině přidala inflaci a další potíže v obchodních řetězcích. A to především u strategických surovin, jako jsou právě potraviny, energie a průmyslové kovy.
Ngozi Okonjo-Iweala, Nigerijka americké národnosti, ale varuje, že úplný rozpad současných dodavatelských vazeb z politických důvodů poškodí světovou ekonomiku. Odvolává se na nedávnou studii WTO. Její výsledky ukázaly, že rozdělení světa na dva ekonomické bloky by vedlo až k 5% poklesu globálního hrubého domácího produktu [HDP].
„To je skutečně zneklidňující číslo,“ varuje a dodává: „A tak říkám světu, jednat je levné a kdybyste viděli skutečné náklady této myšlenky, asi byste se zamysleli a řekli, investujme raději do multilaterálního obchodního systému. Je čas investovat, ne systém opustit.“
Vakcíny proti covidu jako ukázka dobré praxe?
Svou politiku Okonjo-Iweala prosazuje i při jednáních ministrů zemí OECD. Usiluje například o to, aby ministři obchodu dosáhli dohody a prosadili zrušení patentů u vakcín proti covidu-19, aniž by musela zasahovat WTO. A je i mírně optimistická.
„Mezi členskými zeměmi ještě existují rozdílné názory, ale přibližujeme se ke shodě,“ věří.
Podle jejích kritiků věc ale není zdaleka tak jasná, jak si Okonjo-Iweala myslí. Poukazují hlavně na riziko výroby západních vakcín Čínou. To proto, že i Čína patří k rozvojovým zemím, tedy i ona by měla právo na využití těchto patentů. I tomu musí dohoda ministrů OECD zabránit. Tento bod si ostatně v připravované smlouvě vymiňují zástupci USA.
Ale ani to není podle šéfky WTO problém: „Čína se této možnosti dobrovolně vzdala a my jen potřebujeme najít způsob, jak to zapracovat do smlouvy. A o tom s ní teď jednáme.“
Dodejme, že Ngozi Okonjo-Iweala je nigerijsko-americká ekonomka a expertka na mezinárodní rozvoj. Je členka představenstev společností Standard Chartered, Twitter, Global Alliance for Vaccines and Immunization a African Risk Capacity. A 15. února 2021 se stala generální ředitelkou Světové obchodní organizace.
–AM–