Důvěra spotřebitelů v ekonomiku v červenci poklesla na nejnižší hodnotu od počátku měření tohoto indikátoru Českým statistickým úřadem [ČSÚ]. Důvěra v ekonomiku spadla i v průmyslu. Jedinou výjimkou jsou služby a stavebnictví.
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v červenci meziměsíčně snížila a klesá tak pátý měsíc v řadě. Stále vysoký počet respondentů se obává dalšího růstu cen. Indikátor důvěry spotřebitelů tak v červenci poklesl o 1,1 bodu na 73,6. To je nejnižší hodnota od ledna 2003, kdy ČSÚ začal s měřením důvěry spotřebitelů.
„Spotřebitelé se domnívají, že jejich současná finanční situace, stejně jako celková hospodářská situace v České republice se zhoršuje, a že tento negativní trend bude pokračovat i v příštích měsících,“ říká Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Meziměsíčně se zvýšil i počet respondentů, kteří hodnotí svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s obdobím předchozích dvanácti měsíců. Rekordní počet českých domácností se nyní domnívá, že se v období nadcházejících dvanácti měsíců zhorší jejich finanční situace. A znovu stoupl počet spotřebitelů, kteří odhadují, že v období příštích dvanácti měsíců nebude vhodná doba k pořizování velkých nákupů. Je tu alespoň jedna dobrá zpráva a sice, že domácnosti plánují více spořit.
Důvěra v ekonomiku klesá i u podnikatelů
Důvěra v ekonomiku klesla v červenci i mezi podnikateli v průmyslu. Nižší je podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti. Hlavní bariérou růstu produkce v průmyslových podnicích je nedostatek materiálu, to uvedlo přibližně 39 procent respondentů. Dalších zhruba 19 procent limituje absence zaměstnanců a 15 procent respondentů bojuje s nízkou poptávkou. Potíž je i výrobní inflace.
Oproti tomu důvěra podnikatelů v odvětví stavebnictví se meziměsíčně zvýšila [+1,2 bodu]. Podnikatelé ve stavebnictví očekávají v příštích třech měsících růst počtu zaměstnanců. Počet respondentů očekávajících další růst cen stavebních prací zůstává stále vysoký. Hlavními bariérami růstu produkce jsou nedostatek zaměstnanců [32 % respondentů] a nedostatek materiálu a zařízení [27 % respondentů].
Důvěra v odvětví obchodu se meziměsíčně i meziročně snížila. Stav zásob zboží na skladech se meziměsíčně nezměnil. Očekávání dalšího růstu cen se meziměsíčně snížila. Jejich úroveň je ale stále vysoko nad dlouhodobým průměrem.
Ve vybraných odvětvích služeb [vč. finančního sektoru] se důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,9 bodu na hodnotu svého dlouhodobého průměru [100,0]. Avšak ve srovnání s červnem se snížil podíl podnikatelů pozitivně hodnotících svou současnou poptávku po službách. Přesto aktuální celkovou ekonomickou situaci hodnotí podnikatelé ve službách lépe než v předchozím měsíci.
Kolik činí souhrnný indikátor důvěry
Souhrnný indikátor důvěry [indikátor ekonomického sentimentu] vyjádřený bazickým indexem se v červenci meziměsíčně snížil o 2,6 bodu na hodnotu 95,7. To při současném poklesu důvěry spotřebitelů i podnikatelů. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 2,9 bodu na hodnotu 100,2. Indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,1 bodu na hodnotu 73,6.
„Na červencovém průzkumu důvěry v české ekonomice lze asi jen těžko hledat něco pozitivního. Snad jen mírný pokles inflačních očekávání, avšak jinak vyznívají výsledky poměrně nepříznivě,“ okomentoval aktuální výsledky hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.
Podle analytiků vyznívají výsledky průzkumu ve směru útlumu české ekonomiky, zejména pokud jde o spotřebu domácností. Ta dle nich letos kvůli probíhajícímu propadu kupní síly obyvatel výrazně poklesne, i když dosavadní zpožděná čísla, jak uvedl Petr Dufek, tomu zatím příliš nenapovídala.
–DNA–