Zatímco většina zemí rozvolňuje opatření proti šíření covidu, v Číně dál udržují politiku nulové tolerance. V čínském městě Wu-chan úřady aktuálně nařídily uzávěru pro milion lidí poté, kdy odhalily čtyři případy nákazy koronavirem.
Lockdown se podle zpravodajského serveru BBC News týká wuchanského předměstí Ťiang-sia. Jeho obyvatelé nesmějí nejméně po tři dny vycházet ze svých domovů. Důvod? Ve dvanáctimilionovém Wu-chanu tento týden úřady detekovaly při pravidelném testování dva případy covidu-19. Další dva případy odhalily mezi blízkými kontakty nakažených. Žádný z infikovaných neměl příznaky nemoci.
Stalo se to jen několik týdnů poté, kdy v pětadvacetimilionové čínské finanční metropoli Šanghaji skončila dvouměsíční přísná uzávěra. V dubnu ve městě přibývalo okolo 20 000 nových případů covidu-19 denně. Čínské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí následně uvedlo, že se ve městě projevila nakažlivější varianta omikronu BA.5.
„Nemám slov, vypadá to spíše jako plýtvání prostředky, ale neřeší to skutečný problém,“ řekla agentuře Reuters jedna z obyvatelek Šanghaje jménem Wang, která se každý víkend podrobuje testům v místě bydliště.
Z nulové tolerance Čína nesleví
I když je počet nahlášených případů onemocnění v Číně ve srovnání s rostoucí křivkou v jiných částech Asie nepatrný, trvá čínská vláda neústupně na dodržování politiky nulového covidu. Ta spočívá v okamžité likvidaci ohnisek nákazy. Tuto politiku přitom chce uplatňovat do konce letošního roku. Včera [28.7.] o tom rozhodl Ústřední výbor vládnoucí Komunistické strany Číny na jednání, kterému předsedal prezident Si Ťin-pching.
Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína si účastníci jednání od tohoto přístupu slibují „co nejlepší výsledky“ v boji s koronavirem. Dále se shodli na nutnosti sledovat mutace viru a podpořit výzkum a vývoj nových vakcín a léků. Zároveň ale přiznali, že lockdowny zhoršují hospodářský výkon země.
Ve druhém čtvrtletí vzrostla čínská ekonomika oproti předchozímu roku pouze o 0,4 procenta. Tempo expanze se zpomalilo také kvůli dlouhodobé uzávěře v Šanghaji. Přísná protiepidemická omezení však způsobila, že zahraniční společnosti se zdráhají zvyšovat své investice v Číně.
Agentura Bloomberg dále uvedla, že tato politika zasahuje do svobod samotných Číňanů. A to dokonce tak, že část z nich zvažuje odchod ze země. Což platí zejména pro ty nejbohatší. Společnost Henley & Partners, která radí lidem v oblasti investiční migrace, odhadla, že jich může být kolem 10 000. To není vzhledem k počtu obyvatel Číny mnoho. Na druhé stráně tito Číňané podle agentury disponují nezanedbatelným majetkem ve výši 48 miliard dolarů [cca 1,2 bil. Kč].
Čínské úřady zatím sice výslovně nezpřísnily omezení pro vystěhování, migrační právníci ale říkají, že v posledních měsících se situace v Číně ztížila. Proto se prodloužila i doba zpracování pasů a zpřísnily požadavky na dokumentaci. Složitější je i přesun velkých peněžních částek z Číny.
Lockdowny a testování v Číně pokračuje
Mezitím se do lockdownů dostávají další místa v Číně a probíhá masivní testování. Třeba severočínské město Tchien-ťin, blízko Pekingu, v posledních měsících provedlo několik kol hromadného testování. Kvůli dvou pozitivním případům úřady otestovaly více než dvanáct milionů obyvatel.
V některých částech města Ču-ma-tien, ve kterých uvízlo více než milion lidí, došlo na prodloužení lockdownů. Důvodem byly desítky případů nakažených lidí denně. V hlavním městě Pekingu byly po týdnu s nulovým skóre zjištěny dva místní případy – u jednoho člena posádky mezinárodního letu a jeho spolubydlícího. Úřady proto uzavřely celou budovu, kde dvojice bydlí.
Ve městě Kanton na jihu země pracovníci, kteří mají na starosti kontrolu covidových opatření, vylomili bez souhlasu obyvatel zámky u dveří několika bytů. Incident o víkendu vyvolal pobouření na čínských sociálních sítích. Úřady se dnes za nedopatření omluvily.