Předdůchod z doplňkového penzijního spoření se započítává do posuzovaného příjmu pro nárok na slevu na manžela či manželku. Veřejný ochránce práv to označil za absurdní, finanční správa změnu výkladu ale odmítá.
Na z pohledu většiny veřejnosti nespravedlivý přístup upozornil v posledních dnech veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Na skutečnost, že úřady do ročního limitu 68 tisíc korun pro uplatnění slevy na manželku nebo manžela započítávají i předdůchod ze soukromého penzijního spoření ho upozornil konkrétní případ muže, kterému mu odmítl finanční úřad slevu na manželku z vypočtené daně odečíst. Žena přitom pobírala pouze předdůchod složený z větší části z peněz, které si sama v předchozích letech nastřádala v doplňkovém penzijním spoření [DPS]. Finanční úřad muži s odvoláním na znění zákona ale tvrdil, že celá částka předdůchodu je nový příjem ženy.
„Takový výklad je však v rozporu s vymezením kapitálových příjmů v zákoně o daních z příjmů,“ uvádí v tiskové zprávě úřad veřejného ochránce práv.
Pokud by totiž žena své úspory ukládala třeba na termínovaný vklad nebo jakýkoli obdobný spořicí produkt, a později si je vybrala, do posuzovaného příjmu by se peníze nezahrnovaly.
„V takovém případě by totiž finanční úřad jako kapitálový příjem započítal pouze výnos z vložených peněz. Nikoliv úspory samotné,“ upozorňuje na souvislosti úřad.
Stát nabádá k vlastní úspoře na stáří, v praxi ale selhává
Paradoxem je, že je to právě stát, který české občany neustále nabádá k tomu, aby se na stáří zajistili i vlastními úspory. Státní penze totiž i s ohledem na stárnoucí populaci a růst cen na důstojný život brzy stačit nebudou. Důkazem toho jsou i státní příspěvky a daňové úlevy právě pro lidi spořící si peníze v penzijním spoření. Ročně jim stát k úložce přidává v součtu až 6 360 korun [230 Kč za měsíc při úložce 1 000 Kč, pozn. red.]. V daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daní v případě zaměstnanců si pak střadatelé snižují daň o 3 600 korun tím, že si od základu daně odečítají uloženou částku nad dvanáct tisíc korun. Maximálně však 24 tisíc korun.
Při současném výkladu Finanční správy ČR [FS ČR], která celou výplatu předdůchodu považuje za nový příjem, domácnosti přicházejí každý rok o slevu na druhého z manželů. Ta je aktuálně 24 840 korun [u ZTP/P pak dvojnásobek, 49 680 Kč, pozn. red.]. Tedy čtyřikrát vyšší než státní podpora doplňkového penzijního spoření.
V případě zmiňovaného muže – stěžovatele a jeho manželky – přišla jejich domácnost kvůli odepření slevy na manželku ve výši 24 840 Kč za jeden rok téměř o celou částku státního příspěvku [28 329 Kč] z doby sedmnáctiletého spoření.
„Takový přístup je podle mne zjevně nespravedlivý a absurdní. Navíc je v přímém rozporu se záměrem zákonodárce motivovat občany ke spoření v systému doplňkového penzijního spoření,“ hodnotí situaci ombudsman Stanislav Křeček.
Předdůchod z penzijního spoření lze čerpat již pět let před penzí
Dodává, že pokud to stát myslí s podporou dobrovolného spoření na stáří vážně, zjedná co nejdříve nápravu změnou v zákoně. Stanislav Křeček podle svých slov problém diskutoval s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou [ODS]. Později se spojil i se zástupci Generálního finančního ředitelství, avšak bez úspěchu. Úřad totiž změnu stávajícího výkladu odmítá.
–VRN–