„Do portfolia jsem tento měsíc přidal další akcie společnosti Alphabet, která je mateřskou firmou Googlu,“ říká v dalším díle svého pravidelného pořadu o budování investičního portfolia analytik XTB Tomáš Vranka.
V něm vysvětluje i to, proč nakoupil právě akcie Alphabet, v jejichž případě už otevíral svou první pozici před zhruba dvěma měsíci.
„Protože aktuální výprodeje si odnášejí zejména rizikovější společnosti, mezi nimiž se ale dá určitě nalézt i kvalitní firma bez dluhu, která generuje množství hotovosti s velkou konkurenční výhodou. A právě takovou společností je podle mě Alphabet,“ říká.
Podle Tomáše Vranky jsou nyní akcie Alphabet z hlediska ocenění až „směšně levné“. Momentálně se obchodují za přibližně 20násobek ročních zisků. Před pár měsíci na akciích proběhl split v poměru 1:20. Cena jedné akcie je momentálně kolem 110 USD. Což ji činí dostupnou pro většinu portfolií investorů.
Dodává, že Alphabet aktuálně vydělává hlavně na reklamě, aktivní je ale i v dalších oborech. V tomto ohledu jmenuje například zdravotnictví.
„Firma investuje do mnoha sektorů, dominantní investice jsou ale v sektoru zdravotnictví, kde se zaměřuje na nositelná zařízení s důrazem na zdraví, databázové systémy, umělou inteligenci a její využití při vývoji léků či dlouhověkost,“ doplňuje.
Nejen Alphabet, ale i Apple či Meta
Ve svém videu Tomáš Vranka upozorňuje na další novinky, které se týkají jeho portfolia. Jmenuje zejména společnost Apple, kterou v portfoliu již má, a která teď představila nové modely telefonu iPhone s označením 14 a 14 Pro. Ty přitom podle něj stále tvoří většinu tržeb firmy. Související zpráva ale je, že Apple spolu s novými telefony představil nové hodinky a sluchátka. A současně oznámil plán na rozšíření svého reklamního byznysu.
Tomáš Vranka se ve videu vrací i ke svému předchozímu nákupu akcií společnosti Amazon. Podle něj přínosem pro fungování firmy může být aktuální akvizice výrobce robotických vysavačů iRobot.
„Třetí zajímavost mám opět z oblasti technologických firem. Tentokrát půjde o firmu Meta [Facebook, pozn. red.]. Ta oznámila, že zakládá novou divizi New Monetization Experiences,“ doplňuje ve videu analytik Vranka.
Úkolem nové divize podle něj bude expanze zpoplatněné verze aplikací Facebook, Instagram a WhatsApp.
„Ty by měly mít nové funkce, které firma ještě neupřesnila, nicméně pravděpodobně chce takto diverzifikovat své příjmy po vzoru například Twitteru,“ upřesňuje.
Co se děje na trzích
Jak již bylo řečeno v úvodu, aktuální vývoj na trzích nepřináší žádné dobré zprávy. V propadu je akciový i dluhopisový trh. Nedaří se ani zlatu. I o tom podrobněji hovoří ve svém videu Tomáš Vranka.
Upozorňuje na významný signál, který k investorům vyslal známý investor Michael Burry, jenž předpověděl příchod finanční krize v roce 2008. Ten totiž prodal všechny své akcie. Svůj krok vysvětlil očekáváním dalších propadů na akciových trzích.
„Avšak zřejmě nejdůležitější událostí posledního měsíce bylo setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Trhy čekaly zejména na vyjádření Jerome Powella. Powell přitom avizoval, že úrokové sazby budou v USA na současných vyšších úrovních, případně se budou ještě zvyšovat, pokud si to bude situace vyžadovat,“ upozorňuje analytik.
Skutečnost, zda a případně o kolik FED zvedne úrokové sazby, se finanční trhy dozví již v příštím týdnu. Po zveřejnění inflace v USA a následné reakci finančních trhů jen málokterý z analytiků očekává, že by FED úroky nezvedl. Takřka se 100% jistotou lze tvrdit, že vůbec žádný z analytiků neočekává, že by je snad snížil. Což ještě před několika týdny pro mnohé z nich nebyl vůbec nereálný scénář.
–DNA–
—
Tomáš Vranka se finančním trhům věnuje od dob studia na střední škole. Specializuje se hlavně na dlouhodobé investování prostřednictvím hodnotových akcií. Ty doplňuje méně známými a menšími tituly s dobrým růstovým potenciálem. Akcie vybírá na základě fundamentální analýzy. Za základ úspěchu považuje pravidelnost a dlouhodobost, bez větších zásahů do akciového portfolia. Jeho investičním vzorem je, jak jinak, Warren Buffett. V XTB Slovensko působí od roku 2014.