Česká mapa restaurací a penzionů řídne. Zdražování, málo pracovních sil, propady v cestovním ruchu a omezené výdaje domácností mění celý gastro sektor a odráží se i v nabídce realitních portálů.
Změny potvrzuje analýza realitního serveru Videobydlení.cz. Podle ní za poslední rok vzrostla nabídka nemovitostí k prodeji a pronájmu v kategoriích restaurace a ubytování téměř o polovinu. Konkrétně u kategorie restaurace k pronájmu jde o nárůst počtu inzerátů o 42 procent na 300 inzerátů. U restaurací k prodeji server eviduje 45% nárůst na aktuálně 220 inzerátů. Nabídek ubytování k prodeji přibylo o 47 procent na téměř 600 inzerátů.
„Nejvíce nemovitostí spadlo do nabídky hned po novém roce, kdy sledujeme meziměsíční nárůst restaurací k pronájmu téměř o 15 procent. Do nabídek se dostávají i nemovitosti v zajímavých destinacích a na hlavních třídách krajských měst za velmi zajímavé ceny,“ komentuje situaci hlavní ekonom serveru Videobydleni.cz Jakub Veverka.
Podle něj zvýšená nabídka nemovitostí s gastro provozy tlačí dolu ceny napříč celým Českem. Od loňského cenového peaku server zaznamenává pokles cen o 30 procent. A klesající trend podle Veverky stále pokračuje. To platí především pro nemovitosti k prodeji.
To, že mnohé restaurace skončí, se čekalo
Zavírání restaurací už loni v září v podcastu FinTag.cz předpovídal manažer Asociace kuchařů a cukrářů ČR [AKC ČR] Tomáš Popp. V něm i uvedl, že Česko má v přepočtu na počet obyvatel vůbec nejvíce restaurací na světě. Což je podle jeho slov dáno i tím, že restauraci si často otevírají lidé, kteří gastronomii a stravovacímu byznysu vůbec nerozumí.
„Kdyby v Česku byla jen polovina restaurací, co jich je, vůbec nic by se nestalo,“ vysvětlil.
„Nikomu nic zlého nepřeji, ale to, že se u nás počet restaurací sníží, je, myslím si, už nezvratné. […] Bylo by to žádoucí už kvůli tomu, že celý gastronomický byznys se potýká s personální krizí,“ dodal.
Jako další trend v podcastu FinTag.cz uvedl člen Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR proměnu mnoha restaurací na bistra, která jsou méně náročná na provoz.
Nabídka realitních portálů rozšiřují i volné byty
„U sledovaných restaurací k pronájmu vidíme u nabídkových cen pokles v některých lokalitách až o 50 procent. Majitelé nemovitostí po takových provozech nejdříve sníží cenu za pronájem. A pokud se jim nepodaří najít provozovatele, uchylují se k následnému prodeji,“ popisuje aktuální situaci na realitním trhu v segmentu gastro Jakub Veverka.
Vývoj ovlivňuje to, zda jde pouze o restauraci, či penzion s restaurací, nebo kombinovaný objekt s rezidenčním bydlením. Podle Veverky majitelé objektů dnes běžně poskytují výrazné slevy u cen za pronájem, aby tím snížili celkové náklady budoucího provozovatele.
Investoři mění hotely ve městech na byty. Mají fantastické zisky
Neklesají ale pouze ceny pronájmů a realit v gastro průmyslu. Postupně padají i ceny většiny nemovitostí v regionech i velkých městech. Podle realitních makléřů o 20 až 30 procent. Snižování cen hlásí i prodeje bytů ve velkých městech.
„Realitní kanceláře už teď hlásí zamrznutí trhu. Nemovitostí se prodává výrazně méně než v minulosti a ceny padají. Potenciální kupci již vědí, že má smysl čekat na větší slevu, kterou nakonec dostanou,“ říká hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group Vladimír Pikora.
Prodejci hlavně nových bytů se v reakci na trend podle něj snaží nabídku zatraktivnit bonusy, aby nemuseli jít s cenou dolů. Avšak tam, kde nic na přidání není, musí cena dolů.
–DNA–