Samotná cena elektřiny či plynu je jen jednou z částí ceny, kterou domácnosti platí. Jsou tu i ceny za související služby v energetice, daň z elektřiny či plynu a jiné. Seznamují se s tím domácnosti, které uzavírají smlouvy na dodávky energií.
Zasmluvnit si ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? Tak zní otázky těch domácností, které nyní stojí před uzavřením nové smlouvy na energie. To v situaci, kdy průměrná domácnost platila letos v červnu za energie o 15 procent víc než před rokem a o 62 procent víc než před dvěma lety.
Jak zjistil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí [VÚPSV] roční ztráta kupní síly českých domácností se v důsledku energetické inflace pohybuje od 3 791 Kč do 11 820 korun. A to jen za posledních dvanáct měsíců. Průměrná domácnost čelila mezi červnem 2022 a červnem 2023 ztrátě 7 864 Kč kvůli zdražování energií, uvedl VÚPSV.
Vůbec nejvyšší ztrátě disponibilního příjmu čelili vlastníci domů [11 820 Kč]. Zdražování pak nejvíce dopadalo na penzisty, neúplné rodiny, domácnosti s nízkými příjmy a z malých obcí a také vlastníky domů.
Co všechno je v ceně energií
Avšak v souvislosti s nabídkou cen energií platí, že konečnou cenu za energie netvoří pouze daná energie jako produkt. Zákazníci musí v cenové nabídce distributorů energií sledovat vedle obchodní ceny za dodávku elektřiny i ostatní položky, respektive ceny za související služby v elektroenergetice.
Do nich obvykle distributoři zahrnují daň z elektřiny, cenu za činnosti operátora trhu, za systémové služby, za jistič a další většině zákazníkům nic neříkající položky. A i ty se u jednotlivých distributorů ale liší a v konečně ceně za megawatt hodinu pak sehrávají podstatnou roli. Jinak řečeno, určitě nejde o desetikoruny.
Dodavatelé energií ne vždy hrají s klienty fér. A platí to i teď
Skutečně konečnou cenu ukáže až položka obvykle napsaná na konci smlouvy nazvaná jako celková jednotková cena elektřiny. K ní si ale musí zákazník obvykle připočíst ještě 21procentní sazbu daně z přidané hodnoty. Někdy může jít i o násobek ceny, kterou tvoří na začátku smlouvy zdůrazňovaná obchodní cena za dodávku elektřiny, na kterou se dnes zaměřuje většina spotřebitelů.
Jak si stojí ceny elektřiny a plynu na burzách
Nejde jen o obchodní podmínky. Domácnosti volí mezi dvěma typy smluv. První volba jsou volatilní spotové ceny. Jako druhá se pak nabízí smlouva s danou časovou fixací.
„Dokázal bych si v příštím roce představit o něco nižší ceny energií, než máme dnes. Pokud jde o fixaci, tak půlroční až roční fix mi dává největší smysl,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro FinTag.cz na téma ceny energií hlavní analytik XTB Jiří Tyleček.
Domácnostem, které nyní uzavírají nové smlouvy, doporučuje standardní nezafixované produkty, anebo produkty s fixní cenou do jednoho roku. Ale protože samozřejmě budoucí cenový vývoj nikdo nezná, nakonec podle z hlediska ceny na tom mohou být nejlépe i ti, kteří si cenu energií zafixují na co nejdelší dobu.
„To lze ale doporučit jen výrazně rizikově averzním lidem. Větší šanci dávám totiž tomu, že nabídky distributorů budou v příštím roce ještě lepší, než jsou nyní,“ říká.
Podle něj nastane příznivý efekt, který přinese vyšší poměr doprodání drahých kontraktů na elektřinu a plyn, které distributoři nakoupili v druhé polovině roku. Na druhou stranu bych ale už nepočítal s prudkým pádem cen.
„Plyn ani elektřina již nikdy nebudou stát tolik, jak jsme byli zvyklí do covidu. A nejde jen o ruskou agresi na Ukrajině. Levným zdrojům postavených ještě za komunistického režimu dochází životnost a přechod na alternativní nízkoemisní zdroje je a bude velmi drahý. Nikdo jiný to za nás nezaplatí,“ uvedl ve zmiňovaném rozhovoru pro FinTag.cz Jiří Tyleček.
„Levným zdrojům postavených ještě za komunistického režimu dochází životnost a přechod na alternativní nízkoemisní zdroje je a bude velmi drahý. Nikdo jiný to za nás nezaplatí,“ uvedl ve zmiňovaném rozhovoru Jiří Tyleček.
Jo, kdyby v konečném důsledku šlo jen o to, kdo to nakonec zatáhne, tak to by byla v té mizérii ještě docela pohoda. Ale cena energií a surovin je klíčovým nákladem a u obrovské řady výrobků i hlavním parametrem určujícím koncovou cenu výrobku. A cena výrobku pak v mezinárodní konkurenci rozhoduje, zda má firma právo na ekonomickou existenci, či je zralá na odjezd z trhu. Což ovšem nutně nemusí znamenat konečnou pro podnikatele samotného. Říká se, že svět je domovem muže a světem ženy je domov. Dalo by se to říci i tak, že světová ekonomika je domovem většiny významných firem, myšleno majitelů a akcionářů a domovem zaměstnance je vždy nějaká místní firma. Tedy pokud nějaká existuje. Takže tak!
Tak je to správně, vždy se musí najít viník, ale my nejlepší vláda na světě=kolaborantská 5kolka viníkem nikdy nebudeme. Jak se sebestředně vyjádřil vatikánský signalista. Jednou jste si naši 5smečku hladových vlků za pomocí stalinisty PR zvolili, tak nyní držtehuby i krok, pro naše blaho.
Proboha co se děje ? Všude jsou příspěvky přidávány příliš pozdě !! To až za 30 hodin i víc, tím debaty ztrácí na svém významu, že by někoho účel ? Fialkovci s pávkovci zamyslete se nad sebou.