„Vláda má fakticky dobré výsledky,“ řekl nedávno pro FinTag ekonomický poradce premiéra Petra Fialy a hlavní ekonom společnost BHS Štěpán Křeček. A i když je bezpartijní, jak se říká, od lidí to schytal. Proč se profesionálové spojují s politiky?
Kritiky se Štěpán Křeček dočkal třeba i za to, že vyjádřil svůj osobní názor na premiéra Fialu. Podle něj je Petr Fiala určitě nejsilnější část celé vlády. Spolupracuje se mu s ním výborně, tvrdí. Už třeba kvůli tomu, že premiér Fiala je podle něj sečtělý, inteligentní a rozvážný člověk.
- Diskutující Jindřich 1 napsal: „Skvělé, aspoň někdo věří této 5smečce hyen … kolik love za tyto další bludy, lži pobral? Asi si podplacený panáček nepamatuje Rudé Právo, tam se dezinformace, lži, pomluvy … taky uváděly jako fakta.“
- Helena Boušová v diskuzi přidala: „Myslela jsem si, že jste lepší člověk, hold Fiala to umí hlavně, že z toho něco sype!“
- Vladan: „Křečků ty jsi člověk nebo …?“ [poslední slovo vytečkováno jako vulgární]
- Bohumil Šafránek: „Milý pane, byl jste již u lékaře? Psychiatr by se hodil.“
Štěpán Křeček působí jako ekonomický analytik dlouhé roky. Na pozici hlavního ekonoma u obchodníka s cennými papíry BH Securities odpovídá za tvorbu makroekonomických analýz a strategických podkladů. Dlouhodobě patří v médiích mezi nejcitovanější české ekonomy. Na popularitě mu přidává i to, že s ním dlouhodobě spolupracuje televizní stanice Nova.
Profesionálové a politika
Nabízí se otázka, jakou zkušenost v Česku udělají ti, kteří se jako profesionálové ve svých oborech spojí s politiky. Ať už jako poradci, nebo třeba tím, že přijmou některou z funkcí ve státním aparátu. První, co zaráží, je neochota mnohých z nich o tom vůbec blíže mluvit.
„Dobrý den, omlouvám se, ale jediné, co Vám k tomu můžu říci, že je to odborná činnost jako kterákoli jiná, kterou při své práci vykonávám,“ omluvil se redakci FinTag z odpovědí poradce prezidenta Petra Pavla a člen Národní ekonomické rady vlády [NERV] David Marek.
„Ok, děkuji, ale nemám zájem. Nevím, k čemu by to bylo,“ odmítl FinTag ekonom Dominik Stroukal, který rovněž působí v NERVu.
Ale třeba právě Dominik Stroukal spolu se zástupci vlády, ale i ekonomkou Danuší Nerudovou, letos 11. května představoval na speciální tiskové konferenci návrh vládního takzvaného ozdravného balíčku.
Důvody neochoty některých odborníků mluvit o své spolupráci s politiky mohou mít různá vysvětlení. A vůbec neochota „být spojován s politikou“ ze strany profesionálů ve svých oborech. Jedno z nich uvádí čestný prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, ale i někdejší poradce prezidenta Miloše Zemana, Jaroslav Hanák.
„Odolávání nabídkám na vstup přímo do politiky považuji za jeden ze svých největších osobních úspěchů. A to jak za socialismu, tak po změně režimu,“ řekl pro FinTag.
Politika je podle jeho slov z velké části prodchnuta záští. A proto si ji nikdo nechce pouštět do života více, než je nutné. Drží se toho, co zná. V jeho případě to byl obchod a podnikání.
„Bylo a stále je smutno z osudu kamarádů a známých, které politika pohltila, aby je pak následně zneuctěné vyplivla zpět. Aniž by se něčeho skutečně domohli či prosadili něco prospěšného,“ dodává.
Nejen ekonomové, ale i zdravotníci
Pokud se nyní pro hospodářské problémy dostávají do centra pozornosti ekonomové, ještě nedávno si svých „pět minut slávy“ užívali lékaři a zdravotníci. Ti se kvůli pandemii covidu-19 stali ze strany politiků velice žádanými poradci a spolupracovníky či spolupracovnicemi. Jednou z nich byla plicní lékařka profesorka Martina Koziar Vašáková. Ta v době covidu za vlády Andreje Babiše [ANO] vyhrála výběrové řízení a obsadila funkci první náměstkyně ministra zdravotnictví. I když šlo o funkci odbornou, nikoli politickou, dlouho svůj krok zvažovala.
„Rozhodování bylo velmi těžké. Nicméně země se řítila do katastrofy s covidem a zoufale chybělo především odborné centrální vedení,“ popisuje dnes a dodává: „Nejsem členem žádné strany, a dokonce mohu říci, že ani žádné politické straně významně nestraním.“
O tom, zda půjde na ministerstvo, se poradila s rodinou i na pracovišti [FTN]. Všichni prý chápali, že jde o misi odbornou a nikoli politickou. Zdůrazňuje, že její jedinou doménou je profesní oblast – lékařská a akademická a vždy ve státní sféře, pro dobro co nejvíce lidí.
„Já jsem se v politické rovině nikdy neangažovala, je to proti mému smýšlení. Jsem od přírody nezávislý člověk fungující na principech mravnosti, svobodné vůle a zdravého rozumu,“ upozorňuje.
Co se týče její zkušenosti s politikou, je velice stručná: „Kultura zdejší politiky? No comment… Obecně, i když i zde se bílé vrány najdou.“
Přesto dodává, že by si přála, aby politici naslouchali odborným argumentům. A aby se nerozhodovali na základě volebních preferencí v situaci, kdy jde o životy a zdraví. Přála by si, aby lidé měli zdravé tělo a zdravý rozum a toto stát podporoval.
Jak to vidí Helena Horská
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská je členkou, stejně jako Štěpán Křeček, 12členného Poradního sboru předsedy vlády Petra Fialy. I ekonomka Horská vystoupila na tiskové konferenci, kde s Dominikem Stroukalem obhajovala kroky vlády vedoucí ke konsolidaci veřejných financí.
„Svou roli vnímám jako roli externího, nezávislého experta, který otvírá problémy, navrhuje varianty řešení a povzbuzuje pomocí předkládaných faktů odpovědné činitele i k opatřením, která třeba nejsou hned nebo na první pohled takzvaně populární,“ říká pro FinTag.
Na otázku, zda se jí to daří, či nikoliv, odpovídá: „Do spolupráce v roli nezávislého experta jsem nevstupovala s naivní představou, že vše, co řeknu či s kolegy experty řekneme, bude s nadšením přijato a hned implementováno. Jsme realisté.“
Premiérovi Fialovi bude radit Horská, Klíma, Pojar či Křeček
„Musíte pořád hledat kompromisy – mezi čistě expertním názorem a pohledem politika, který má v principu jediný cíl. Tím je být znovu zvolen, zatímco expert se dívá více do budoucnosti, je radikálnější ve svých názorech. A nechce jít cestou kompromisů,“ tvrdí.
A proč to vlastně dělá? Říká, že chce pomoci a také z pocitu odpovědnosti. Komentovat, kritizovat, poukazovat na nedostatky je podle ní snadné. Ale sednout si k jednacími stolu a pokusit se problémy řešit, hledat řešení, naslouchat všem zainteresovaným stranám už vyžaduje odvahu.
„A já jsem ji v sobě našla. […] Dala jsem se na cestu experta/expertky a chci v ní pokračovat,“ říká a dodává: „Pokud mi tato země, její daňoví poplatníci a mé blízké okolí umožnilo se kvalitně vzdělat a získat kvalitní vzdělání nejen v Česku, měla jsem a stále mám pocit zodpovědnosti a vděku.“
Daniel Tácha
Proboha co to je ? Profesionální prodavačka diplomů nebo … Křeček a další podobné amorální … To někdo myslí vážně ? Těm jde jen o svou kapsu a nějaká politika ve prospěch občanů je jim u záde..! Podívejte se na 5smečku hye… ? Na tyto .. se hodí „Ako chutí moc“ jak perdel na hrnec. Jsou opojeni svou pol. mocí, stejně jako zelený sociopat z Kyjeva, dementní Joe, delejnová, kontráš … apod. odpad slušné společnosti ! — Z jiného soudku, ukázka jak funguje dnešní svoboda slova- názoru. Netový debatér na webu novinkách přidal odkaz na .. premiér Fiala bere nezaslouženě 500 000kč měsíčně+ prebendy … Na druhý den byl článek i odkaz odstraněn pro nevhodnost … Jó panáčkové, lež, nenávist, závist, udávání .. zvítězí ! Stejně tak řvali opilci z balkonů při převratu89 !! Mafián vykulvoko z minis. nsdap nabádá své ovečky, že udávat se nemá, ale hlásit se to musí, máte o tom několik článků [redakčně upraveno]