Česká spořitelna [ČS], ale i Moneta neodvedly na windfall tax ani korunu. Banky UniCredit Bank a ČSOB odmítly odpovědět, zda na dani něco státu zaplatily. Včera [9.1.] to uvedl server iDNES.cz.
Z jeho zjištění dále vyplynulo, že na windfall tax nejvíce odvedla Komerční banka [KB]. Na dani z neočekávaných zisků stát od bank loni inkasoval 700 milionů korun. Původně přitom ministerstvo financí odhadovalo výnos z finančního sektoru ve výši 33 miliard korun. Už tehdy ale zaznívaly hlasy, které tvrdily, že se to státu nepodaří. Klientsky nejsilnější Česká spořitelna [ČS] neodvedla na dani ani korunu.
„Spořitelna byla za rok 2022 druhým největším plátcem daní v České republice, nicméně v důsledku růstu úročení klientských vkladů a následného poklesu našeho zisku byla výsledná výše tzv. daně z neočekávaných zisků pro Spořitelnu nulová,“ uvedl na dotaz iDNES.cz mluvčí banky Filip Hrubý.
Skutečností je, že ČS se dlouhodobě umísťuje v žebříčku největších plátců daně z příjmů právnických osob. V roce 2021 byla dokonce jejím největším plátcem.
Monetě finanční úřad spočítal fiktivní windfall tax pro rok 2022 ve výši 730,3 milionu korun. Z této částky jí pak stanovil výši záloh pro rok 2023.
„Nicméně vzhledem k tomu, že naše základna pro výpočet daně v roce 2023 významně klesla pod minimální úroveň pro stanovení windfall tax, požádali jsme finanční úřad o výjimku z povinnosti platit zálohy. Tuto naši žádost úřad přijal a výjimku udělil. Vzhledem k tomu, že jsme tedy žádné zálohy na tuto daň neplatili, nevznikne nám ani žádný přeplatek,“ vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí Monety Zuzana Filipová.
Dodala, že podle aktuální projekce hospodářských výsledků pro roky 2024 a 2025 by banka neměla být zatížená povinností platit windfall tax ani v těchto dvou zbývajících letech platnosti této mimořádné daně.
„A to díky vyššímu objemu držených státních dluhopisů, u kterých je osvobozen úrokový výnos,“ doplnila Filipová.
Banky se platbě daně z mimořádných zisků vyhnuly
„Zisk je takové hodně fluidní měřítko. Když banka chce za něco utratit, a zisk si tak snížit, není to problém. Možností má hodně. Nebude to zřejmě ani tak o tom, že by zaplatili hodně na úrocích, i když to je něco, čím zisk snižovat mohla. Ale jen do určité míry. Existuje ale řada různých jiných cest, banky mohou například více investovat. Jde tedy o to, jak jsou v bance kreativní, v konečném důsledku tedy opravdu nemusí zaplatit vůbec nic,“ vysvětlil pro server analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček.
Fakt je, že banky mají mnoho možnosti, jak nakládat s penězi. V případě České spořitelny si ukažme jednu z nich. Česká spořitelna loni například vstoupila jako první tuzemská banka do investičního fondu i&i Biotech Fund [i&i Bio]. HeartBeat.bio investuje do výzkumu a vývoje nových léčiv a zdravotnických prostředků v počátku jejich vývoje. Do fondu vložila pět milionů eur [cca 123 mil. Kč.]. To se stalo loni v září. Už v listopadu pak fond i&i Biotech Fund spolu s dalšími fondy investoval do vývoje screeningové platformy „kardioidů“ biotechnologického startupu HeartBeat.bio. Jeho technologie cílí na vývoj léčby kardiovaskulárních nemocí.
Nabízíme až 30% zhodnocení, říká šéf i&i Bio Jaromír Zahrádka
Z hlediska fondu i&i Biotech Fund šlo o investici do rakouského projektu. Lze se jen dohadovat, zda jde o náhodu nebo záměr České spořitelny podpořit startup v zemi, v níž sídlí její vlastník, rakouská Erste Bank.
Pozn. red.: Česká spořitelna prostřednictvím Františka Bouce z jejího tiskového oddělení po publikování tohoto článku na FinTag reagovala na uvedený příklad s i&i Biotech Fund. Reakci ČS publikujeme v plném znění na konci článku.
Kolik odvedly ostatní banky na windfall tax
Šestice největších tuzemských bank, kterých se daň z mimořádných zisků týká, vydělala za loňská tři čtvrtletí celkem 57,1 miliardy korun. Ve stejném období předešlého roku to bylo 58,4 miliardy korun.
Kolik odvedly daní dotčené banky na windfall tax
[Zdroj: iDNES.cz]
Banky ČSOB a UniCredit redakci iDNES.cz ohledně informace o výši windfall tax odkázaly na své výroční zprávy, které budou k dispozici v průběhu letošního jara. Raiffeisenbank státu odvedla podle svého vyjádření nižší stovky milionů.
„Přeplatky neočekáváme,“ dodala mluvčí banky Tereza Kaiseršotová.
Nejkonkrétnější byla ve svém vyjádření Komerční banka [KB]. Ta odvedla na windfall tax loni na zálohách 0,4 miliardy korun.
„Zúčtování daně proběhne v letošním roce,“ uvedla mluvčí KB Šárka Nevoralová.
Výběr daně z mimořádných zisků
Celkově od všech zdaňovaných firem stát získal na dani z mimořádných zisků 39,1 miliardy korun. Nejvíce zaplatili energetici, to 34,4 miliardy. Následuje zpracovatelský průmysl s platbou ve výši 2,7 miliardy a těžba surovin s jednou miliardou. Banky odvedly celkem 0,7 miliardy, ostatní sektory 0,2 miliardy. Původně stát kalkuloval s tím, že vybere od všech zdaňovaných oborů celkem 85 miliard korun.
Takzvanou windfall tax stát uvalil na energetické, petrochemické a těžební firmy a na velké banky. Zdůvodnil to jejich neočekávanými příjmy v důsledku razantního růstu cen energií. Obdobnou daň zavedly i další země. Mezi prvními byla Itálie. I v ní ale zaostalo inkaso daně za očekáváními. Země na to reagovala tak, že daň ještě zvedla.
Windfall tax platí i letos a v příštím roce. Za letošní rok je očekávaný výnos z daně pro všechny dotčené obory sedmnáct miliard korun. Platit má i v roce 2025, ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS] při představování výsledků státního rozpočtu za loňský rok ale uvedl, že je připravený jednat o tom, že by v příští roce daň neplatila. Nicméně z jeho slov bylo patrné, že pravděpodobnější je varianta, že stát tuto daň vybere i v roce 2025.
–DNA–
—
Reakce ČS na uvedený příklad s fondem i&i Bio: Investice do i&i Biotech Fund nemá žádnou souvislost s windfall tax, zmínka v článku je zcela zavádějící. Stejně nemístná je i spekulace o podpoře rakouského start-upu s ohledem na příslušnost České spořitelny do bankovní skupiny Erste. Do roku 2026 plánuje i&i Bio investovat do zhruba 20 medicínských a biotechnologických projektů a pomoci tak jejich přechodu z výzkumu do praxe a k pacientům. Spořitelna se na výběru konkrétních start-upů nepodílí.
Česká spořitelna se vždy hlásila ke své společenské odpovědnosti v rámci naší země a nikdy se nevyhýbala plnit své daňové povinnosti. Právě naopak, Spořitelna dlouhodobě patří mezi největší plátce korporátních daní v Česku, podporuje také různé projekty zaměřené na posilování prosperity země.
Rozhodnutí investovat do i&i Biotech Fund, který působí při renomovaném Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR [ÚOCHB], bylo motivováno snahou podpořit vývoj nových léčiv, diagnostických metod a medicínských technologií vyvíjených jedním ze světově nejuznávanějších českých vědeckých pracovišť. Investice do vědy a výzkumu s důrazem na schopnost uplatnit výsledné inovace v globálním měřítku může být jednou ze strategií, díky níž se Česku podaří nastartovat druhá ekonomická transformace.
Kromě p. ministra financí všichni věděli jak to dopadne.
Dostat nějaké peníze z bank? Bankéři opravdu nejsou padlí na hlavu, a o tomhle trapném pokusu se okamžitě vyjádřili. že MF nic nedostane. Slovo dodrželi a jsem zvědav čím zalepí ministr svůj sen o zisku do rozpočtu.
Zase to nějak zaplatíme všichni. Odřít obyvatelstvo je brnkačka, u bank je to snová vize neslučitelná s realitou. A takhle je to u současná vlády se vším. Vize, sny, věštby, iluze – potom údiv, překvapení, úředníci jen žasnou nad výsledkem, nic reálného pro život.
Mohu se optat, jak investice do jiné společnosti ovlivní zisk té, která investovala?
Obávám se, že windfall tax byla jen vlhký sen ministra financí, banky mají opravdu chytré daňové poradce a tak se tomu většina bank lehce vyhnula. Takže stát opět začne dřít občany a hlavně důchodce, protože ti se nemají jak bránit. Už aby tahle vláda konečně skončila…