Podle dnešních dat Českého statistického úřadu [ČSÚ] v lednu ceny průmyslových prvovýrobců meziročně klesly o 1,8 procenta a zemědělských o 19,8 procenta. Ceny ve stavebnictví přidaly dvě procenta. Meziměsíčně ceny ale znovu rostly.
Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta. U průmyslových výrobců se meziměsíčně zvýšily o 2,5 procenta. Ceny stavebních prací se meziměsíčně nezměnily. Meziměsíční pokles tak vykázaly pouze ceny tržních služeb pro podniky. U nich však došlo k poklesu jen o 0,1 procenta.
„Lednová data nepotvrdila varování z podzimu loňského roku, kdy část podnikatelské sféry hrozila dvouciferným růstem nákladů. V drtivé většině sledovaných odvětví byl naopak cenový vývoj velmi umírněný. Například u často zmiňovaných potravinářských výrobků ceny oproti předchozímu měsíci nenarostly vůbec a v meziročním srovnání dokonce propadly o výrazných 5,3 procenta,“ okomentoval statistiku hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Podle něj dosavadní vývoj zatím spíše potvrzuje, že nákladové tlaky ve výrobní sféře z velké části pominuly a nezavdávají důvod k výraznému zvyšování spotřebitelských cen. Což podle jeho slov v kombinaci s nadále spíše jen slabou poptávkou dává naději, že další vzedmutí tuzemské inflace není na pořadu dne.
Ceny výrobců v zemědělství
Ceny zemědělských výrobců se v lednu meziměsíčně zvýšily o 0,7 procenta, vzrostly ceny:
- zeleniny: +5,3 %
- brambor: +11,0 %
- mléka: +2,8 %
- vajec: +2,4 %
- drůbeže: +2,1 %
- skotu: +1,2 %
Naopak meziměsíčně letos v lednu klesly ceny ovoce [-0,3 %], prasat [-0,9 %] a obilovin [-1,1 %]. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 19,8 procenta [-19,0 % v prosinci]. Přičemž ceny prvovýrobců v zemědělství meziročně klesají již devátý měsíc za sebou. V rostlinné výrobě letos v lednu klesly o 25,3 procenta. V živočišné výrobě byly nižší o 12,9 procenta. Zlevnily zejména následující položky:
- olejniny: -27,7 %
- obiloviny: -36,5 %
- vejce: -22,2 %
- mléko: -19,1 %
- drůbež: -7,6 %
- skot: -2,6 %
Naopak vzrostly ceny ovoce o 34,7 procenta, brambor o 29,1 procenta a zeleniny o 5,6 procenta. Ceny prasat se zvýšily o 4,2 procenta.
Ceny průmyslových prvovýrobců
Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců po třech měsících poklesů vzrostly o 2,5 procenta. Stojí za tím především zdražení přenosu a rozvodů energií. Elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch zdražily o 9,6 procenta. Konkrétně pak ceny rostly u položek:
- Vyrobený plyn, rozvod plynných paliv a obchod s plynem: +38,0 %
- Elektřina, přenos, rozvod a obchodu s elektřinou: +7,5 %
- Ceny páry a horké vody, dodávání páry a klimatizovaného vzduchu: +9,6 %
- Voda, úpravy a rozvod vody a obchod s vodou: +9,2 %
Snížily se naopak ceny černého a hnědého uhlí a lignitu o 6,3 procenta, tiskařských a nahrávacích služeb o 2,2 procenta. Dále chemických látek a přípravků o 0,5 procenta a ropy a zemního plynu o 9,9 procenta.
„Výrazný lednový nárůst cen energií je sice proinflačním rizikem, k jeho přenosu do ostatních cenových okruhů ale zatím nedošlo. U ceny plynu je vykázaný strmý růst navíc hodně překvapivý. Je sice pravdou, že jeho regulovaná část firmám výrazně zdražila, avšak její podíl na konečné ceně je poměrně malý,“ komentuje aktuální data analytik Komerční banky Martin Gürtler.
Meziročně ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 1,8 % [+1,4 % v prosinci]. Naposledy se ceny meziročně snížily v listopadu roku 2020. Nižší byly ceny:
- Základních kovů: -12,3 %
- Potravinářských výrobků: -5,3 %
- Chemických látek a přípravků: -12,4 %
- Dřeva a dřevěných a korkových výrobků: -20,1 %
- Papíru a výrobků z papíru: -13,9 %
Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se snížily o 0,7 procenta a ropy a zemního plynu o 19,5 procenta. Klesly také ceny koksu a rafinovaných ropných produktů.
Naopak zdražily motorová vozidla [+2,6 %], opravy, údržby a instalace strojů a zařízení [+6,0 %] a nápojů [+9,0 %]. Zdražila voda, úprava a rozvod vody a obchod s vodou o 9,2 procenta. Ceny průmyslových výrobců bez energií se meziročně snížily o 1,7 procenta.
—
Ceny stavebních prací se meziměsíčně podle odhadů nezměnily. U materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví ceny stouply o 0,6 procent. Meziročně se ceny stavebních prací podle odhadu ČSÚ zvýšily o 2,0 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 0,1 procenta.
–RED–