Platové tarify pracovníků ve veřejném sektoru vláda letos nezvedne

2532
Platy
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka / Foto: Úřad vlády ČR

Odboráři se s vládou dnes [28.8.] nedohodli na růstu platů ve veřejném sektoru od září. Vláda tak letos platové tarify těmto zaměstnancům nezvedne vůbec. To přesto, že by mohla. Odboráři jednání vlády označili za vyděračské. 

Návrh ministrů, že by se od příštího měsíce zvedly tarify části nejhůře odměňovaných lidí o pět a tři procenta, odboráři odmítli. A proto podle vlády pracovníci ve veřejné sféře přidáno nedostanou. A podle jejích zástupců za to mohou odbory. Na otázku novinářů, proč vláda svůj návrh i tak nepřevede do praxe, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] uvedl, že vláda chtěla mít „na svém kompromisu“ dohodu s odboráři. Což nemá. A pokud by svůj návrh prosadila, nebyla by podle jeho náhledu solidární se všemi zástupci odborů, vyjasnil vládní postoj Jurečka.

„Ze strany vlády to bylo doslova vydírání. Vláda nám na jednání nabídla pět, respektive tři procenta v jedné platové tabulce a pro všechny ostatní nula. A pokud toto nepřijmeme, nedají prý ´nikomu nic´,“ uvedl po jednání s vládou předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Odboroví předáci se podle něj sejdou příští týden v úterý, kdy budou jednat o dalším postupu. Vládní návrh označil on i jeho kolegové za vyděračský. Naopak ministr Jurečka na tiskové konferenci po jednání řekl, že ho mrzí, že odbory návrh na zářijový růst platů odmítly. Dodal, že pro příští rok počítá kabinet s posílením sumy na platy v rozpočtu o pět procent, tedy asi o 20 miliard korun. Což je podle něj dobrý základ.

„Přicházeli jsme v očekávání, že dojde k dohodě. Bohužel vláda nám nabídla takovou variantu, že k dohodě nedošlo. My jsme museli odmítnout,“ řekl Bednář.

Odbory požadovaly navýšení tarifů pro všechny pracovníky od září nejdříve o 15 procent, později o deset procent. Včera dokonce slevily ze svých požadavků na sedm procent.

Vláda navrhla odborům méně, než navrhoval Jurečka

Ministerstvo práce původně navrhovalo přidat od příštího měsíce asi polovině pracovníků, a to buď o sedm procent, nebo o deset procent. Premiér Petr Fiala [ODS] v úterý zopakoval, že ve vládní rozpočtové rezervě na takové přidání letos peníze nejsou, ale na navýšení platů od ledna má koalice shodu.

Platové tarify ve veřejné sféře stanovuje pět tabulek. Vlastní tabulku mají ještě státní zaměstnanci. Vláda předákům dnes navrhla, aby se od září upravila nejnižší tabulka asi pro 359 900 úředníků, pracovníků v kultuře, technických pracovníků v sociálních službách a ve zdravotnictví či nepedagogů ve školství.

Ministři v noci hledali úspory. Vláda má dnes rozhodnout o zvýšení platů

Podle návrhu měl tarif o pět procent vzrůst odměňovaným v sedmi nejnižších platových třídách. O tři procenta se měl upravit v pěti dalších třídách, tedy od osmé do 12. třídy. Od 13. do 16. třídy se výdělky zvedat neměly.

Podle Jurečky by se podle posledního návrhu přidání týkalo asi 348 000 lidí. V průměru by si první skupina polepšila asi o 925 korun měsíčně a druhá skupina o 870 korun.

„Mrzí mě, že odbory se rozhodly na kompromis nepřistoupit a odmítly ho. Budeme dál jednat o nastavení tarifů od ledna 2025. Budeme počítat s tím, že objem platů poroste o pět procent,“ uvedl Jurečka.

Podle něj se odboráři nedokázali dohodnout na kompromisu mezi sebou a být solidární. Zástupci odborů naopak tvrdili, že vláda je vydírala. A s vyděrači se podle nich nejedná.

MPSV původně navrhovalo tarify zvýšit až o deset procent

Ministerstvo práce původně navrhovalo růst tarifů v první tabulce buď o sedm procent, nebo o deset procent. Stejně měl tarif růst i 70 400 státním zaměstnancům. Zbývající polovina z 846 300 zaměstnanců měla podle původního záměru dostat přidáno od ledna.

O kolik vzrostou platy ve veřejné sféře, se rozhodne možná už v srpnu

Jurečka dnes uvedl, že tento návrh nastavoval zejména s odbory, zaměstnavateli a dalšími partnery. Podle něj tento návrh ale narazil na skutečnost, že vláda nemá peníze, z nichž by jej financovala. Podle něj šlo o dvě miliardy korun, které vládě chyběly na to, aby dokázala tento jeho původní plán realizovat.

–ČTK/RED–

1 komentář

  1. Přerovský hnojař i eudotační podvodník řekl .. pro všechny nejsou peníze … Tak přidáme jen sobě, šéfům PČ, soudů, ČA, senátorům … apod. lidským hyenám. Advokátům už jsme z eráru přidali, to jen proto aby nám to před podhradím obhájili ..

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here