Čelní evropští politici se intenzivně zamýšlí nad tím, co by republikánský kandidát Donald Trump jako nový prezident USA znamenal pro ně samotné a jejich partaje. A jak vyplývá z článku bruselského listu Politico, mají vážné obavy.
A tak varují před Donaldem Trumpem jako prezidentem USA stejně jako před ním varovali před jeho prvním funkčním obdobím, tedy v letech 2017 až 2021. Avšak doba je jinde a svět vypadá v roce 2024 jinak, než vypadal v roce 2021, kdy Trump v úřadu skončil. Čeho se obávají evropští politici v případě, že Trump letos vyhraje prezidentské volby? Je to následovné:
- Dojde k oslabení podpory Ukrajiny od USA. Evropa bude muset přidat…
- Omezení financování Severoatlantické aliance [NATO]. EU bude muset přidat…
- Ekonomický nacionalismus založený na clech a protekcionismus. Poškodí to Evropu.
Je tu ale ještě další problém. Velmi přímo na něj upozorňuje Politico v článku „What a Trump victory would really mean for Europe„. Ten se soustředí na to, co by znamenalo znovuzvolení Donalda Trumpa pro evropskou politiku. Druhé Trumpovo vítězství v prezidentských volbách by totiž docela jistě povzbudilo evropské pravicové a krajně pravicové strany a hnutí. Jsou si totiž podle bruselského listu v mnohém podobné s Trumpovým hnutím „Make America Great Again“ [MAGA].
Vyhraje-li v USA Trump, mnohde v EU zamrzne úsměv
V Evropě neprošlo bez povšimnutí to, když viceprezidentka Kamala Harrisová prohlásila v televizní prezidentské debatě tuto větu:
„Světoví vůdci se Donaldu Trumpovi smějí,“ řekla Harrisová.
Příznačné ale je, že nikoli všichni. Donald Trump se odvolal na pochvalu, kterou dostal od maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána. Ten uvedl, že Trump je „nejváženějším a nejobávanějším mužem“.
„A to řekl jeden z nejrespektovanějších mužů v Evropě,“ uvedl Trump.
Maďarský lídr však není jediný, kdo skládá Trumpovi poklony. Neliberální vůdci a strany napříč Evropou vidí Trumpa a jeho hnutí jako příklad, který mohou následovat. Nikoli se ho obávat. Podle listu Politico to platí pro německého Björna Höckeho a jeho Alternativu pro Německo [AfD], holandského Geerta Wilderse a jeho Svobodnou stranu i další uskupení.
A platí to i pro francouzskou opoziční lídryni Marine Le Penovou a její stranu National Rally [RN] a italskou ministerskou předsedkyni Giorgii Meloniovou a její stranu Bratři Itálie. Pro ně je Trump představitel úspěšného lídra v moderní společnosti.
Tyto pravicové strany jsou součástí vládních koalic v sedmi zemích EU. A sice v Srbsku, Finsku, Česku, Maďarsku, Itálii, Nizozemí a na Slovensku [není chyba v textu, Politico to takto uvádí, pozn. red.]. A dále: nová francouzská pravocentristická vláda vládne jen díky tiché podpoře RN. Současná švédská vláda je pak závislá na pomoci krajní pravice, píše list.
Pravice v Evropě vyhrává volby
Tyto krajně pravicové strany podle Politico sdílejí s Trumpem a jeho hnutím MAGA základní hodnoty. K nim bruselský list řadí:
- Nacionalistické hodnoty s různou intenzitou
- Antiimigrantské postoje
- Pro-ruské postoje
- Neochota podporovat Ukrajinu [s výjimkou Meloniové v Itálii, pozn. red.]
Jen tímto výčet ale nekončí. Politico dále píše, že tyto politické síly obviňují ze svých ekonomických a sociálních neúspěchů ostatní. A mezi ně podle něj patří:
- Cizinci,
- barevní,
- mohamedáni,
- jiní obětní beránci.
Rovněž jsou euroskeptičtí a v některých případech se stavějí proti NATO. Jejich politika je antiliberální. Zaměřují se na potlačování svobodných médií. Snaží se ovládnout soudnictví a centrální banku.
„Taková je situace, a to ještě Trump nebyl ani zvolený. Jeho vítězství by zcela jistě tyto strany dále povzbudilo, právě tak, jak to bylo v USA,“ konstatuje Politico.
Naštěstí ne pouze apokalyptickou budoucnost maluje před evropskými voliči bruselský list Politico. Závěrem věcně informuje o tom, že o výsledku amerických prezidentských voleb rozhodnou američtí voliči, ale jejich důsledky budou mít globální dosah. A co nás zcela jistě v listopadu čeká, kdy se uskuteční nejdůležitější volby od roku 1860, budou dalekosáhlé dopady na demokracii, píše Politico.
Michal Achremenko
Vivat Trump. Které lídry, snad ne nynější bezpáteřní eubolševiky v EU-EK+ NATO s myšlením NSDAP. Tak to by bylo jen dobrým skutkem od Trump
Ne současní pseudoliberální politici v USA a už vůbec ne v EU jsou nadějí pro západní civilizaci, ale je to president Trump. Tvrdí-li někdo, že je proruský, tak je to hlupák.
Koukám, že výhra Trumpa bude mít samé pozitivní důsledky v Evropě. A to některé neomarxisty a jejich mediálkní podporovače děsně štve.
Volby v USA jsou přede dveřmi oba kandidáti na prezidenta,tedy demokratka K.Harrisová a
republikán exprezident D.Trump. Oba mají svou minulost ,která není zářná,přesto lepšího viceprezidenta má D.Trump a tim je p.Vance,který porazil demokratického kandidáta na viceprezidenta Walze v televizní debatě.Je to takové únikové bodování .Blahé paměti se stalo v USA ,když byl zvolen JFK a jeho viceprezidentem se stal v obráceném gardu starší demokratický senátor a guvernér Johnson. Historie to je známá co se odehrálo v Dallasu,jak prezidentskou přísahu vykonal Johnson u nějakého federálního soudce,atomový kufřík a další vrcholné pravomoci držel několik hodín státní tajemník D.Rusk ve Washingtonu,než byla předána vrcholná moc prezidentovi Johnsonovi .Letošní volba je zarámována vojenským střetnutím Ruska na Ukrajině a válkou v Gaze. USA byly zasaženy velkými tropickými bouřemi s obrovskými škodami a poněkud zvláštním vyřazenim prezidenta Bidena DS s volebního klání s exprezidentem Trumpem.