Podle aktuální Zprávy o globální platební neschopnosti společnosti Allianz Trade letos v Česku skončí v insolvenci o deset procent více firem než loni. S krachy se ale potýkají i firmy v západní Evropě a Spojených státech.
Zpráva uvádí, že letos počet společností, které se už dostaly nebo dostanou do insolvence, meziročně celosvětově vzroste o jedenáct procent. V Evropě a Severní Americe může trend ohrozit 1,6 milionu pracovních míst.
„Jedná se o prudší nárůst, než experti odhadovali na začátku roku. Za celosvětovým růstem stojí hlavně západní Evropa. Tam se počet insolvencí zvýší o 14 procent oproti minulému roku. V USA dojde k nárůstu o 31 procent,“ říká vedoucí oddělení pohledávek české pobočky Allianz Trade Kateřina Kirakosjan.
Podle ní největší nárůsty insolvencí firem vykážou následující země:
- Nizozemsko: 35 %,
- Irsko: 33 %,
- Švédsko: 29 %.
Dvojciferný nárůst se týká i evropských hospodářských tahounů:
- Německa: 25 %,
- Francie: 18 %,
- Itálie: 22 %.
Naopak země mimo Evropskou unii jako Velká Británie a Norsko zaznamenaly, a ještě zaznamenávají poměrně malý narůst insolvencí. A to o pět procent, respektive o tři procenta. Počet insolvencí pak klesá ve sledovaném regionu pouze v Dánsku.
Británie do celní války s Čínou u elektroaut nejspíš nepůjde
Co se týče Ameriky, tam podle odhadu společnosti letos dojde k nárůstu insolvencí firem o 31 procent. Avšak z hlediska trendu jde o menší růst než v roce 2023. Tehdy oproti předešlému roku došlo k raketovému navýšení o 41 procent.
Situace v Česku a okolních zemích
Nárůst společností v platební neschopnosti se podle zprávy nevyhne ani Česku. Pojišťovna letos očekává navýšení insolvencí podniků o deset procent oproti předchozímu roku. Mělo by se však jednat o vrchol nárůstu.
„Naopak v roce 2025 očekáváme snížení insolvencí o pět procent a o tři procenta v roce 2026,“ nastiňuje vývoj Kirakosjan.
Meziročního poklesu insolvencí podniků se letos podle jejího odhadu ve střední Evropě dočká Maďarsko [25 %]. Tam však loni došlo k zásadnímu nárůstu o 146 procent.
„Větší nárůst insolvencí podniků je částečně způsoben stále utlumenou globální poptávkou, přetrvávající geopolitickou nejistotou a nerovnoměrnými podmínkami financování. Lze ji také vysvětlit nahromaděním insolvencí, protože podniky již nejsou chráněny podpůrnými opatřeními zavedenými během pandemie a energetické krize,“ stojí dále ve zprávě.
Proč přicházejí insolvence firem právě teď
Podle odhadu Allianz Trade většinu vyspělých zemí letos zasáhne průměrný dvouciferný nárůst insolvencí firem docela jistě. Dvě třetiny z nich pak letos nejspíš překonají počet insolvencí před pandemií.
„Stavebnictví, maloobchod a služby byly a jsou zasaženy nejsilněji, a to jak z hlediska četnosti, tak i závažnosti,“ stojí ve zprávě.
Za větším nárůstem platební neschopnosti podniků, než se původně očekávalo, stojí podle ní hlavně západní Evropa. Ohrožená pracovní místa odpovídají téměř osmi procentům celkového počtu nezaměstnaných v Evropě a USA a představují desetileté maximum.
Jedním z faktorů, od kterého se očekává, že by mohl ovlivnit vývoj insolvencí podniků, je snižování úrokových sazeb. I když nižší úroky snižují výpůjční náklady, zlepšují peněžní toky a zvyšují ziskovost, ne vždy ale vyřeší hluboké problémy, konstatuje zpráva.
Insolvence je podvod zlodějů naentou, to za pomoci popučových „politiků“. Jeden napráská dluhů, tím se obohatí, pak vše převede na bílého koníka … a vyhlásí osobní bankrot ! Platit budou všichni i ti nevinní a tento zloděj v bílém límečku za pomocí zkorumpovaných soudců s advokáty se všem vysměje, to i debilní.. vedení státu. Za takový bor.. se necinkalo s opilci po balkonech v čele se všehoschopným vénouflaškou+ chátrou77 i zločinnou OF. Kdo ale v té době mohl tušit, že vše si řídí StB zpovzdálí se svými nastrčenými kámoši= figurkami