ČEZ dá miliardy za 20 % Rolls-Royce SMR. Zní hlasy, že platí hodně

1054
CEZ
Slavnostního podpisu smlouvy o kapitálovém vstupu polostátní skupiny ČEZ do britské firmy se spolu s ostatními účastnil premiér Petr Fiala [druhý zleva] nebo ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček [vlevo]. Přítomný byl i britský velvyslanec Matthew Field [zcela vpravo]. / Foto: British Embassy Prague

Britská společnost Rolls-Royce SMR Limited [Rolls-Royce SMR] podle ekonoma společnosti Capitalinked Radima Dohnala ještě před pěti lety balancovala na hranici bankrotu. A až nyní, kdy jsou ceny jejích akcií vysoko, do ní investuje ČEZ.

A proto se Radim Dohnal dnes, kdy společnosti Rolls-Royce SMR a ČEZ oznámily kapitálový vstup ČEZu v řádu několika miliard korun do britské společnosti, kriticky vyjádřil k výši investované částky polostátní Skupinou ČEZ.

„Co se mi na té transakci nelíbí, je to, že přichází docela pozdě. O malých modulárních reaktorech se hovoří roky. Koupit takovou firmu dříve by bylo výrazně levnější, než je dnes,“ zdůvodnil svou kritiku Dohnal v České televizi [ČT].

„Mně se nelíbí ta cena. Před rokem, dva by to bylo výrazně levnější,“ doplnil.

Podle něj je naopak dobrou zprávou, že vláda Petra Fialy [ODS] s ČEZem řekla, že do vývoje malých modulárních reaktorů [SMR] „půjde“. Rolls-Royce SMR je pak podle jeho slov dál ve vývoji těchto zařízení, než jsou americké firmy. Sem patří zejména americký Westinghouse, který svou představu o novém modulárním reaktoru ale také zveřejnil.

Westinghouse představil svůj první malý modulární reaktor

Radim Dohnal dále upozornil, že se ČEZ se svou aktuální investicí odhodlal k riskantní operaci. To proto, že nepanuje jistota, že malý jaderný reaktor britská společnost ve spolupráci s ČEZem skutečně vyvine. A dále, zda její reaktor najde uplatnění.

„Největší problém bude takový projekt dovést do zdárného konce, protože takový reaktor ve světě ještě není,“ upřesnil.

Kolik ČEZ za investici zaplatil

O tom, kolik přesně polostátní ČEZ za podíl v britské firmě zaplatí, oficiální vyjádření žádné z firem neinformuje. Přesnou částku neuvedl ani premiér Petr Fiala [ODS], který se podpisu transakce obou firem přímo účastnil. Média ale uvádí, že ČEZ za podíl v Rolls-Royce SMR zaplatí jednotky miliard korun.

„Dnešní oznámení je zárukou, že podnikání společnosti Rolls-Royce SMR má nakročeno k úspěchu ve Velké Británii, České republice i po celém světě,“ okomentoval investici ČEZu do společnosti Rolls-Royce její generální ředitel Tufan Erginbilgiç.

Vývoj ceny akcií společnosti Rolls-Royce

 [Zdroj: xStation]

Rolls-Royce SMR patří do skupiny společnosti Rolls-Royce. Podporu má firma na vládní úrovni. K akcionářům Rolls-Royce SMR patří britská společnost BNF Resources, americký distributor energie Constellation, katarská agentura QIA, Rolls-Royce Holding a nově pak ČEZ.

Zástupci společností Rolls-Royce SMR a ČEZ uvedli, že nyní pracují na finalizaci smluvních podmínek pro objednávku na první SMR. Očekává se, že první práce zahájí v roce 2025. Cíl je, aby se v České republice vyrábělo až 3 GW s využitím technologie Rolls-Royce SMR.

Podle informací ČEZ je malý modulární reaktor Rolls-Royce SMR tlakovodní reaktor. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů. Životnost reaktoru se počítá alespoň na 60 let.

Rolls-Royce a další firmy již vyvíjejí malé jaderné elektrárny

ČEZ plánuje do roku 2050 postavit modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty. Stávající elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty. Modulární reaktory podle ČEZu poslouží hlavně pro dodávky tepla a vzniknou na území nynějších uhelných elektráren, například v Prunéřově nebo v Dětmarovicích.

První modulární reaktor ale plánuje skupina ČEZ poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín. ČEZ při jeho přípravě spolupracuje s Jihočeským krajem a dceřinou společností ÚJV Řež.

Premiér Petr Fiala je spokojený

Spokojenost s investicí ČEZ do britské firmy vyjádřil u podpisu smlouvy osobně přítomný premiér Petr Fiala [ODS]. Spolupráce ČEZu s britskou firmou je podle něj „důležitý okamžik v našem úsilí zajistit pro Česko energetickou bezpečnost“.

„Máme jednoznačnou příležitost podílet se na výrobě malých modulárních modulů. […] Já jsem nedávno hovořil o tom, co chceme v energetice, že nechceme technologie jenom kupovat, ale i se podílet na jejich vývoji,“ řekl s tím, že po vyhlášení tendru na Dukovany je spolupráce s britskou firmou další milník na „naší cestě“.

Malé modulární reaktory jsou nadějné. Zajímá to ale politiky EU?

Ocenil i to, že se Česká republika díky této spolupráci prosadí více na globální úrovni. Nadšení vyjádřil i předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

„V Česku působí některé z předních společností jaderného dodavatelského řetězce,“ řekl.

Spolupráce s Rolls-Royce SMR podle Beneše Česku nabízí jedinečnou příležitost k růstu a prosperitě v jaderné energetice. Zdůraznil, že vláda koncem srpna s ČEZ uzavřela bezpečnostní smlouvu pro rozvoj malých a středních modulárních reaktorů. Tu za stát připravil dnes již bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela [STAN].

–DNA–

3 KOMENTÁŘE

  1. Minulé investice a to zejména zahraniční firmou ČEZ skončily naprostým fiaskem. Tak jen doufám, že další hrátky na podnikání nedopadnou podobně a zajímalo by mě o kolik se zvednou ceny energií na faktuře.

  2. Posouzení komentáře moderátorem? To jako opravdu? Připadá mě to jako cenzura v nejhlubším socialismu. Nebo se mýlím? Snad jsem toho tolik nenapsal.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here