Volby v USA: Vyšší inflace, silnější dolar či konec zisků zbrojařů?  

195
USA
Foto: Pixabay.com

Investiční analytici a členové expertního týmu projektu #VítěznéPortfolio se v anketě na FinTag zamýšlí nad tím, co ekonomice USA a finančním trhům přinese v prezidentských volbách vítězství jak Kamaly Harrisové, tak Donalda Trumpa.

Miroslav Plojhar, Česká spořitelna: Z makropohledu je nejpodstatnější, že oba prezidentští kandidáti svými programy de facto slibují akcelerovat tempo tvorby veřejného dluhu. Pochopitelně to oba zastírají, ale střídmý rozbor programů ukazuje, že řešení hlubokých rozpočtových deficitů není na pořadu dne. Neznamená to nutně v dohledné době velkou fiskální krizi, ale spíše více paliva pro dlouhodobě vyšší inflaci.

Tomas Michálek, STARTer Investment Partners: Donald Trump, který v předvolebním souboji chytil druhý dech, upřednostňuje starou a produkční ekonomiku. V případě jeho vítězství budou banky těžit z deregulačního úsilí. Ropa a plyn vytěží z nižších nákladů v oblasti ekologicky šetrných řešení. Americký automobilový průmysl vytěží ze sankcí proti Číně. Investoři by pro případ Trumpova úspěchu měli zvážit omezení své expozice vůči obrannému průmyslu – hrozba porážky Ukrajiny Ruskem – producentům lithia – omezená podpora elektromobility – či kontejnerovým přepravcům – sankce.

Volby v USA: Trump chce 15% korporátní daň, Harrisová 28%

Naopak Kamala Harrisová upřednostňuje „zelenou“ ekonomiku typu Green Deal. Staví se na stranu sociálních reforem evropského střihu podporovaných zvýšením daní a politickými zásahy do trhu. Prostředí bude v případě volebního vítězství Harrisové nahrávat mimo jiné technologiím spojeným s vodíkem a fotovoltaikou nebo výrobcům baterií pro elektromobily. Hůře jsou na tom s vyhlídkami největší technologické podniky a s nimi i celé akciové indexy. V nich mají jejich cenné papíry velkou váhu.

Michal Stupavský, Conseq IM: Bez ohledu na to, kdo nakonec americké volby vyhraje, budou pokračovat bezprecedentně zvýšené rozpočtové deficity americké vlády. Aktuální deficit činí 6,3 procenta hrubého domácího produktu [HDP] a Mezinárodní měnový fond odhaduje, že příští rok bude dokonce 7,3 procenta HDP. Zároveň by mělo na konci příštího roku dosáhnout americké vládní zadlužení, definované jako poměr vládního dluhu k HDP, 124 procent.

USA ztratily AAA rating. Je to začátek konce naší civilizace?

Aktuální úroveň amerického vládního dluhu i jeho dynamika prostřednictvím enormně zvýšených rozpočtových deficitů budou pro trh amerických vládních dluhopisů silně negativním faktorem. Zároveň se domnívám, že by výnos do doby splatnosti amerického vládního dluhopisu s desetiletou splatností mohl vzrůst z aktuální úrovně 4,2 procenta až mírně nad 5 procent na začátku roku 2025.

Miroslav Novák, Akcenta CZ: Případné volební vítězství Donalda Trumpa v krátkodobém horizontu dolar spíše posílí. Naopak v reakci na úspěch Kamaly Harrisové dolar oslabí. Velice však bude záležet na tom, jaký bude kurz americké měny v den voleb. Hypoteticky, pokud se dolar na začátku listopadu dostane až k 1,05 EUR/USD, bude prostor pro jeho další okamžité posílení i v případě vítězství Trumpa omezený. Navíc hned po volbách zasedá FED.

Analýza: Vyhraje-li v USA Trump, ohrozí evropské lídry

V delším horizontu, pro rok 2025, by podle mě vítězství Trumpa zvýšilo pravděpodobnost silnějšího dolaru. Vycházím z předpokladu, že Trump sníží daně a zavede cla [expanzivní fiskální politika a dražší dovoz]. Což vytvoří prostor pro vyšší inflaci v USA. FED by kvůli tomu v příštím roce nejspíš držel úrokové sazby na vyšších hodnotách. Respektive pomaleji by snižoval sazby k neutrální úrovni [3,4 %]. V případě vítězství Harrisové odpadne riziko uvalení plošných cel. Nastavení fiskální politiky se bude odvíjet od toho, zda demokraté získají i horní komoru Kongresu. Případné vítězství Harrisové v delším horizontu tak pro dolar bude neutrální až negativní.

Tomáš Beránek, člen projektu #VítěznéPortfolio

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here