Dostavba bloků v Dukovanech se komplikuje. Čas nazbyt ale není

128
Dukovanech
Ilustrační foto: Redakce FinTag.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže [ÚOHS] vydal předběžná opatření, kterými zakazuje uzavření smlouvy mezi společností ČEZ a korejskou firmou KHNP na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech.

Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely. Ty již v době vyhlášení tendru uvedly, že rozhodnutí vlády pro KHNP napadnou. EDF v odvolání k ÚOHS primárně napadla rozhodnutí o výběru korejské KHNP, Westinghouse napadl využití bezpečnostní výjimky. Vydání předběžného opatření, které potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda, nepředjímá způsob, jakým ÚOHS o tendru rozhodne.

„Vydání předběžného opatření nevypovídá nic o tom, jakým způsobem bude rozhodnuto ve věci. Jedná se o standardní krok pro procesní zajištění řízení, když o věci není pravomocně rozhodnuto a mohlo by hrozit zmaření účelu vedeného správního řízení,“ vysvětlil Švanda.

Dukovany dostaví korejská KHNP. Objevují se první spory a pochyby

Upozornil, že pokud by smlouva byla již podepsána, nemohl by úřad v případě porušení soutěžních pravidel účinně zasáhnout. Mohl by pouze zpětně vyměřit pokutu. Proto v podobných případech vydává předběžná opatření, která podpis smlouvy odloží až po pravomocném rozhodnutí o tom, zda byl tendr v pořádku.

„V obou věcech byla zahájena správní řízení, jejichž délku není možno s ohledem na věcnou i procesní složitost předvídat. Až do vydání prvoinstančních rozhodnutí nebude úřad k průběhu těchto správních řízení poskytovat žádné další informace,“ uvedl již dříve Švanda, podle kterého dál pokračují obě řízení týkající se jaderného tendru.

Co se bude dít dál a reakce ČEZu a ministra Vlčka

Energetická skupina ČEZ i přes předběžný zákaz uzavřít smlouvu na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech věří, že to současný harmonogram tendru neohrozí. S korejskou KHNP pokračuje v jednáních o smlouvě a uzavřít ji chce do konce března příštího roku. Společnost rovněž potvrdila, že je o správnosti svého postupu v tendru přesvědčena.

Mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž přesto uvedl, že ČEZ postup ÚOHS bere na vědomí. Zároveň spočítal, že vzhledem ke komplexnosti projektu může úřad potřebovat čas nad rámec zákonem předpokládaných 60 dnů.

„V takových případech je obvyklé, že úřad přistupuje k vydání předběžného opatření. Jen v minulém roce tak ostatně učinil ve více než 120 případech,“ uvedl Kříž.

Vyřazení Westinghousu z tendru na Dukovany provázejí nejasnosti

Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka [STAN] zatím není opatření zásadní překážkou pro tendr. Smlouva k Dukovanům se uzavře do 31. března příštího roku, věří.

„Samozřejmě je to určitá komplikace, protože je to velká zakázka. Nechápu to ale jako nějakou zásadní věc, která by nebyla překonatelná,“ vyslovil se Vlček.

Komentář: Kouzlo nových strategií u hospodářské strategie nefunguje

Samotné opatření úřadu osobně chápe tak, že ÚOHS pro rozhodnutí v tak velké věci potřebuje více času. Možnost případného pozdržení projektu nechtěl zatím komentovat. Stále podle něj ale platí, že první z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů zůstávají na částce 400 miliard korun.

Stavební firmy tvrdí, že příprava v Dukovanech vázne

K tématu dostavby Dukovan se včera [30.10.] konal kulatý stůl Svazu podnikatelů ve stavebnictví [SPS]. I ti přinesli zajímavý náhled na celou investiční akci.

„Před čtyřmi lety jsme debatovali o tom, zda vůbec budeme dostavovat elektrárnu v Dukovanech. Postupem doby jsme se dopracovali k tomu, že se skutečně v tuto chvíli řeší vlastně finální kontrakt mezi investorem a dodavatelem. A my za stavebnictví jsme nervózní. Jednak z toho, jak budou naplněny podmínky kontraktu, i z toho, aby se věci podařily. Jsme totiž všichni na jedné lodi – vláda, české stavebnictví, investor i preferovaný dodavatel,“ uvedl prezident SPS Jiří Nouza.

Za stavební firmy apeloval na to, aby se extrémní pozornost věnovala právě přípravě akce.

„Jde o největší investiční projekt v České republice, není to nákup rohlíku v supermarketu. Čas, který promarníme v přípravě, už nikdy nedoženeme,“ zdůraznil.

ČEZ dá miliardy za 20 % Rolls-Royce SMR. Zní hlasy, že platí hodně

Podle Nouzy se nyní musí rychle naučit spolu komunikovat dva světy, evropský a asijský. Byť jsou reference o postavených jaderných elektrárnách na straně KHNP impozantní, jde o stavby mimo Evropu.

„Jenže legislativní prostředí v Evropě je velmi odlišné od toho v Arabských emirátech nebo v Egyptě. Srážka s realitou by mohla znamenat zdržení nebo i neúspěch dostavby. České firmy musí zvažovat, v jaké chvíli by do toho chtěly či měly vstoupit. Nerozumíme tomu, že se z našeho pohledu nic neděje. Nebo nemáme informace. Obojí je špatně. Kromě toho, že 31. října má být slyšení v hospodářském výboru Poslanecké sněmovny, kde by se měl prezentovat preferovaný dodavatel,“ doplnil.

–ČTK/RED–

Aktualizace 31.10.: Výběrové řízení na výstavbu nových jaderných reaktorů v elektrárně v Dukovanech bylo v pořádku, rozhodl zatím nepravomocně o námitkách společností EDF a Westinghouse Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. ÚOHS se námitkami firem EDF a Westinghouse proti tendru zabýval ve dvou řízeních. V obou antimonopolní úřad dříve vydal předběžná opatření, která zakazují uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu v Dukovanech. Tento zákaz zatím platí. Platit by přestal, pokud by firmy nepodaly rozklad, nebo až o jejich rozkladech rozhodne předseda ÚOHS.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here