Poplatky za podporované zdroje energie [PoZE] pro fyzické osoby a ani pro firmy vláda v příštím roce nezvýší. Včera [31.10.] to ve Sněmovně řekl v reakci na interpelaci opoziční poslankyně premiér Petr Fiala [ODS].
Vyjádřením reagoval na dotaz poslankyně SPD Lucie Šafránkové. Ta se ho ptala hlavně na nesrovnalosti, na které začátkem října poukázala Národní rozpočtová rada [NRR]. Mezi ně mimo jiné patří i 8,5 miliardy korun na poplatky na podporované zdroje energie, s nimiž počítá státní rozpočet na příští rok. Jejich reálná potřeba je ale o necelých 20 miliard vyšší.
Vláda prostřednictvím ministra financí Zbyňka Stanjury [ODS] již uvedla, že když tyto peníze nemá, poplatky se rozhodne snížit. A provede to nejspíš změnou výpočtu podpory. Což včera ve Sněmovně potvrdil i premiér Petr Fiala.
„To, co tam zůstává otevřené, a to já netajím, jsou platby za PoZE, které tam vlastně v tom rozpočtu předpokládají určitou legislativní úpravu, kterou chceme v nejbližší době provést,“ vysvětlil poslancům premiér Fiala.
To, že vláda „určitou legislativní úpravu“ provede, jisté ale není.
„Ale já tady otevřeně říkám – pokud se to nepodaří, tak to budeme muset dofinancovat v průběhu roku. To jsem nikdy netajil, netajil to ani ministr financí, tak to prostě je,“ dodal.
Zároveň se jasně a zřetelně vyslovil, že platby za podporované zdroje energie pro fyzické osoby a ani pro firmy vláda v příštím roce nezvýší. Odvolal se na to, že změna pravidel pro snížení částky z rozpočtu na podporované zdroje je součástí poslaneckých pozměňovacích návrhů k novele energetického zákona. Tu v minulém týdnu Sněmovna pustila do třetího čtení. A tam se o nich rozhodne.
ERÚ má o 5 995 % vyšší příjmy, ale vláda i tak zvýší poplatky za energie
Vláda chce kromě jiného přesněji a individuálně vyhodnocovat výnosnost provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Teprve po tomto vyhodnocení poskytne dotace.
Co všechno značí PoZE
Zkratka PoZE znamená podporované zdroje energie. Představuje systém podpory výroby energie z obnovitelných a druhotných zdrojů a na výrobu elektřiny z decentrálních zdrojů a z vysoce účinné kombinované výroby. Stát garantuje výkupní cenu této energie. Umožňuje tím financovat výstavbu a provoz nízkouhlíkových elektráren.
Výkupní cena elektřiny z těchto elektráren je obvykle vyšší než cena elektřiny z klasických elektráren. Rozdíl mezi těmito cenami se hradí právě z poplatku za PoZE. Ten je součástí ceny elektřiny a poplatek tak hradí všichni odběratelé elektřiny v Česku.
Fialova vláda už příští rok zdraží energie domácnostem i firmám
Stát loni poskytl na provoz podporovaných zdrojů energie dotace ve výši 25,3 miliardy korun. Což vyplývá z dat Operátora trhu s elektřinou. Šlo o nejnižší částku od roku 2010, proti předloňsku to bylo téměř o 14 miliard korun méně. Nyní má státní rozpočet na celou tuto podporu vyčleněno 8,5 miliardy korun.
Vládu za chaos a nedostatek peněz kritizují i firmy
K nedostatečně řešené otázce PoZE v návrhu státního rozpočtu na rok 2025 se v posledních týdnech kriticky vyjadřují i zástupci firem. Ohradil se například Svaz průmyslu a dopravy ČR [SP ČR]. Podle něj vláda jen dál sníží konkurenceschopnost českých firem právě v oblasti cen energií.
„Obáváme se, že tak, jak je státní rozpočet navržen, může vést k dalšímu navýšení poplatků souvisejících s cenami energií, a tím opět zhoršovat konkurenceschopnost českých firem,“ uvedl již dříve prezident SP ČR Jan Rafaj.
Nedostatek prostředků podle jeho názoru povede k dalšímu růstu cen energií pro firmy. A to negativně ovlivní jejich postavení na trhu a konkurenceschopnost.
„I přes opakovaná jednání, která jsme vedli s ministry, návrh neodráží jednání o zlepšení konkurenceschopnosti,“ řekl Rafaj.
Rozpočet státu na příští rok
Poslankyně Šafránková z SPD včera označila návrh státního rozpočet na příští rok mimo jiné za nereálný a za zcela netransparentní. V podobném duchu o něm hovoří zástupci všech opozičních stran a nově i Piráti. Naopak ministr financí Stanjura rozpočet obhajuje. Podle něj odpovídá prioritám vlády. Jako první jmenoval konsolidaci veřejných financí.
„Česká republika má pod kontrolou jak dluh, tak celkové zadlužení,“ řekl při jeho prvním čtení ve Sněmovně minulý týden s odkazem na vývoj v jiných zemích EU, jakkoli připustil, že „je to věc, která ale ještě není hotová“.
Vyjádřil se i k problematice PoZE: „Musíme si říci, kdo to platí? Ano, platí to daňoví poplatníci, anebo prostřednictvím státního rozpočtu ten zbytek. Ale i to jsou peníze daňových poplatníků. […] Myslím, že je legitimní úsilí, abychom se pokusili tento objem peněz snížit. […] A myslím, že se nám podaří snížit celkový objem těchto plateb.“
Což značí, že vláda Petra Fialy s dorovnáním chybějících peněz na PoZE nepočítá. Ušetřit tak chce až 17 miliard korun, jak odhadla NRR. Ministr Stanjura již minulý týden potvrdil, že vláda připravila několik opatření, díky kterým v příštích šesti letech na PoZE „stát ušetří nemalé peníze“. Doplnil, že tato opatření nejsou v rozporu s českým a evropským právem.
–DNA/ČTK–
Další z prolhaných triků tohoto bezpáteřního přisluhovače Bruselu.