I příjmy z prodeje bazarového zboží se daní, i když ne vždycky

5214
prijmy_z_prodeje
Ilustrační foto: Pixabay.com

Prodejem nepotřebného zboží na online bazarech se dají vydělat i tisíce korun měsíčně. Stačí ovládat chytrý telefon a s vystavováním třeba oblečení se může začít. Ale i příjmy z prodeje bazarového zboží podléhají dani, i když ne vždycky.

Nepotřebné věci po dětech jako oblečení, vybavení nebo hračky odkládala dvaačtyřicetiletá paní Eva z malé středočeské vesnice buď na půdu, nebo je odnášela v pytlích do sběrných kontejnerů pro charitu. Půda se jí totiž začala časem naplňovat, protože má jednoho čtrnáctiletého syna a dvě desetileté dcery, dvojčata. Až se jí jednou syn zeptal, proč ty věci nezkusí vystavit na internetovém bazaru.

„Jsem mu řekla, že když mi s tím pomůže, podělím se s ním o peníze z prodeje. Syn se do toho pustil, stáhl aplikaci a dnes spolu vystavujeme všelijaké nepotřebné zboží a dobře ho prodáváme,“ popisuje svůj přivýdělek prodejem nepotřebných věcí na internetu paní Eva.

Na otázku, kolik si takovým prodejem měsíčně přivydělá, odpovídá, že to záleží na ročním období. Například nyní před zimou vydělává měsíčně tři až čtyři tisíc korun. Na jaře a před létem to bývá o něco méně, protože letní věci nejsou ve srovnání se zimní výbavou pro domácí rozpočty tak vysokou položkou.

„Každý rodič ví, že nejvíc se vydá za oblečení pro děti na zimu. Mám jednoho čtrnáctiletého syna a dvě desetileté dcerky, a tak toho po sobě moc nepodědí,“ říká s úsměvem.

Příjmy z prodeje na online bazarech se šplhají do tisíců

Na online bazaru ale dobře prodala i kočárek po dětech, přebalovací pult, postýlky a spousty dětského oblečení a občas i nějaké hračky a společenské hry. A třeba i nevhodný dárek k Vánocům nebo narozeninám, dodává.

„Třeba teď vystavuji zimní bundy, oteplovačky, rukavice, sněhule a většinu prodám do několika dnů,“ říká paní Eva s tím, že její muž na něm dobře zpeněžil i nepotřebný vysokotlaký čistič.

Prodeje na online bazarech jsou podle jejích slov jednoduché, rychlé a levné. Za zprostředkování obchodu neplatí žádné speciální poplatky. A odeslání a doručení objednaného zboží je také velmi snadné.

„Poté, co si někdo koupí vystavené zboží, vygeneruji si pouze kód, ten opíšu nebo vytisknu, přilepím na balíček a odnesu do sběrného místa,“ říká s tím, že kupující si vybírá, zda chce balíček odeslat poštou, nebo skrze jiného přepravce.

90 % obratu v online maloobchodu ovládá 1 % obchodníků

Peníze za objednávku mi obchod uvolní až po doručení balíčku kupujícímu, který přidává k profilu prodávajícího i hodnocení.

„Několikrát jsme posílali balíček dokonce i na Ukrajinu,“ říká pro zajímavost paní Eva.

A dodává, že prodej nepotřebného zboží má mimo přivýdělek ještě další rozměr.

„Já si tím prodejem doma i uklízím, a přitom ještě přivydělám. Pomůže mi to zase při nákupu nového oblečení a vybavení pro děti,“ dodává.

Prodej bazarového zboží na internetu je, jak říká paní Eva, rychlý a jednoduchý. Nicméně je třeba dodat, že i příjmy z takové činnosti mají pravidla co do jejich zdanění.

Příjmy z prodeje bazarového zboží a jejich zdanění

Podle Patrika Madleho z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství obecně platí, že příjem z prodeje vlastních použitých věcí, jako je zmíněný kočárek, oblečení po dětech nebo nepotřebný nábytek či jízdní kolo, je od daně z příjmu osvobozen. A neuvádí se do daňového přiznání. Podstatně jiná pravidla ale platí pro přeprodávání použitého zboží na internetových bazarech.

„Pokud by však někdo neprodával pouze vlastní použité věci, ale prodávané kusy by nakupoval a prodával, a to opakovaně a se záměrem dosažení zisku, byly by naplněny znaky podnikání a takto dosažené příjmy by byly zdanitelné jako příjmy ze samostatné činnosti,“ vysvětluje pro FinTag, kdy je příjmy z takového prodeje třeba přiznat, Madle.

Online prodej chovatelských potřeb prudce roste

Odkazuje na znění zákona o daních z příjmu, který jasně stanovuje podmínky, kdy má fyzická osoba, tedy v tomto případě prodávající, povinnost své příjmy zahrnout do daňového přiznání a případně je zdanit patnáctiprocentní sazbou daně z příjmu.

„V zásadě platí, že daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinen podat každý, jehož roční příjmy přesáhly 50 000 Kč. A jehož roční příjmy sice nepřesáhly 50 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu,“ vyjasňuje pro FinTag dále Patrik Madle.

Limit pro zdanění činí 20 000 korun

Přísnější limity pro podání daňového přiznání pak platí při souběhu s příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání. V takovém případě se i příjmy z bazarového prodeje přiznávají, respektive zdaňují, pokud převyšují částku 20 000 Kč.

„Od roku 2023 se zvýšil limit pro podání daňového přiznání z 15 tisíc Kč na 50 tisíc Kč. A v případě souběhu se zaměstnáním z 6 tisíc Kč na 20 tisíc Kč,“ doplňuje Madle.

Ženský hlas i element funguje i v online marketingu, ukázala AI

Zároveň upozorňuje, že finanční správa provádí kontroly v oblasti prodejů použitého zboží a dalšího na internetu. Stejně tak se při svých kontrolách zaměřuje na dodržování povinnosti přiznávání a zdanění příjmů z takových prodejů.

„Finanční správa se zabývá zdaněním této ekonomické činnosti v rámci komplexní problematiky e-commerce,“ uzavírá pro FinTag s tím, že pro stanovení výše příjmů využívá správce daně data a informace získané od třetích osob.

Veronika Táchová

1 komentář

  1. ukrast co nejvic, to je heslo statu, aby bylo na prihravani statnich zakazek kamaradickum a taky aby si nakradli do vlastnich kapes

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here