Pád Intelu pokračuje. Končí v indexu Dow Jones. Nahradí ho Nvidia

1131
Dow_Jones
Po technologickém indexu Nasdaq Composite dobyl americký výrobce čipů Nvidia i prestižní pozici v Dow Jones Industrial Average. V něm nahradil pohasínající hvězdu Intel. / Foto: NASDAQ

Americký výrobce čipů Intel zveřejnil tento týden hospodářské výsledky. I když mírně překonaly očekávání analytiků, pád kdysi dominantní firmy pokračuje. Po 25 letech přestane být součástí akciového indexu Dow Jones.

V indexu nejvýznamnějších amerických firmy ho nahradí konkurenční firma Nvidia. O výměně ve své zprávě informuje společnost S&P Dow Jones Indices. Dow Jones Industrial Average [DJIA] je druhý nejstarší akciový index na světě. Index DJIA po sobě pojmenovali jeho zakladatelé Charles Dow a jeho obchodní partner Edward Jones, poprvé jej vypočetli 26. května 1896. Zpočátku se skládal z dvanácti akciových titulů. Dnes ho tvoří akcie 30 amerických společností, které patří mezi největší a ty nejvíce obchodované, takzvané blue-chip společnosti.

Vývoj hodnoty indexu Dow Jones Industrial Average [DJIA]

[Zdroj: xStation]

Základní index DJIA nyní zahrnuje akcie společností, jako jsou Apple, Microsoft, Amazon, Walmart, JPMorgan Chase & Co, Visa, UnitedHealth Group Incorporated, The Coca-Cola Company, Johnson & Johnson, Chevron, Cisco Systems, McDonald’s Corporation nebo Nike. A nově v indexu přibyde Nvidia.

Jedná se o cenově vážený index, kde je váha jednotlivých společností dána cenou jejich akcií. Cenu index Dow Jones určuje z hodnoty akcie a tržní kapitalizace firmy. Což v praxi komplikuje přijetí hodně drahých akcií do indexu, protože ho okamžitě ovlivní. Například akcie Apple mohly být zařazeny do indexu až po svém splitu v roce 2014.

Nvidia překonala očekávání, ale investoři nejsou spokojení

Splitem letos ostatně prošla také společnost Nvidia. Ta vyrábí čipy s moderní architekturou vhodné pro potřeby umělé inteligence. Aktuálně patří do první trojky nejhodnotnějších firem podle tržní kapitalizace. Její výsledky budí velký obdiv. Tržby společnosti za letošní třetí kvartál meziročně vzrostly o 122 procent, zisk se zvýšil o 165 procent na 16,6 miliardy USD. Čistá marže dosáhla 55,2 procenta.

Následuje Intel osud zkrachovalé Nokie?

Ještě před pár lety společnost Intel dominovala vývoji i výrobě čipů. To už ale neplatí. Zatímco ještě v roce 2018 dosahovala tržeb kolem 70 miliard dolarů a vydělala více než 20 miliard dolarů čistého zisku, nyní, o šest let později, vykazuje tržby o třetinu nižší a její ziskovost se pohybuje kolem nuly. Podle některých ukazatelů je dokonce v červených číslech. Intel podle analytiků zaspal vývoj.

„To je příklad několika klíčových špatných rozhodnutí, která vedla ke ztrátě vedoucí pozice na trhu. Jedním z nich je zanedbání vývoje a výzkumu nových produktů,“ uvedl k situaci kolem Intel v nedávném podcastu FinTag portfolio manažer Amundi Wesley Lebeau.

Disrupce je tu od nepaměti, říká portfolio manažer Wesley Lebeau

Podle něj se Intel příliš soustředil na produkci pro datová centra a PC, kde si chtěl udržet hlavní pozici na trhu. Přitom ale podcenil sílu konkurence, která přišla s modernějšími čipy.

„Zároveň Intel prošvihl příležitosti, které nabízel trh s telefony. A to samé se mu teď děje s nástupem umělé inteligence,“ dodal.

Inovace jsou podle něj v dnešním technologickém světě „základem přežití“. Zdůrazňuje i význam datových center, která jako sektor nabízejí mnoho dobrých příležitostí k investicím.

Avšak Intel je navíc velmi specifický. Je totiž jednou z mála společností, která se zaměřuje nejen na navrhování, ale také na výrobu čipů. Většina ostatních společností se soustředí buď na jedno, nebo na druhé. Příkladem jsou společnosti AMD, Nvidia a Apple. Ty pouze navrhují své vlastní čipy a nechávají je vyrábět jinými. Například tchajwanskou společností TSMC, která se zase specializuje jen na výrobu, v níž je nejlepší na světě. Tento přístup se v posledních letech ukázal jako lepší, levnější a ziskovější. Intel chtěl být dobrý v obojím, nakonec ale není dobrý ani v jednom.

Vrátí se Intel do indexu Dow Jones? Snad ano…

Na druhé straně Intel nevykazuje jenom špatné zprávy. Soudní dvůr EU [24.10.] koncem letošního října rozhodl v jeho prospěch ve sporu o pokutu 1,06 miliardy eur [cca 27 mld. Kč]. Sankci firmě v roce 2009 vyměřila Evropská komise [EK].

Intel vyhrál nad Evropskou komisí soud, který trval 15 let

I poslední hospodářské výsledky mírně překonaly očekávání investorů, jak pro FinTag potvrdil tento týden v pátek analytik XTB Tomáš Vranka.

„Včera večer zveřejnila své výsledky společnost Intel… Ačkoli očekávání trhu byla nízká, Intel je dokázal mírně překonat. Společnost pokračuje ve snižování nákladů a vyvíjí nové produkty, které by mohly pomoci oživit její růst a posílit pozici na trhu. Navzdory těžkostem Intel ukázal odhodlání investovat do inovací a restrukturalizace. Což může v budoucnu přinést pozitivní dopad na jeho finanční výsledky,“ uvedl.

V posledních týdnech se navíc objevilo několik drobných pozitivních zpráv. První z nich je dohoda s americkou vládou o výrobě čipů pro vládní účely v hodnotě tři miliardy USD. Druhou zprávou je několikamiliardová víceletá dohoda se společností Amazon o výrobě serverových čipů pro cloud AWS. Amazon je největší světový hráč na trhu cloudových služeb. Skutečnost, že si nechá vyrábět čipy od Intelu, může naznačovat, že postupně dohání konkurenci. Amazon by zřejmě neriskoval, pokud by nevěřil, že Intel zvládne úkol v požadovaném rozsahu a kvalitě.

Vývoj ceny akcií společnosti Intel od roku 2019

[Zdroj: xStation]

Podle deníku The Wall Street Journal [patří australsko-americkému mediálnímu magnátovi a miliardáři Rupertu Murdochovi, který rovněž vlastní index DJIA, pozn. red.] jedná Intel se společností Qualcomm o možném odkoupení. Podle těchto informací jsou jednání v rané fázi, a tak není zdaleka jisté, že se společnosti dohodnou. Potíž by mohlo být financování, pokud by se skutečně jednalo o akvizici. Qualcomm totiž nemá zdaleka tolik hotovosti, kolik stojí Intel.

Dalším strategickým krokem je otevření výrobního procesu dalším společnostem po vzoru TSMC. To by mohlo přilákat další společnosti, aby si u něj nechaly vyrábět čipy. Všechny tyto informace jsou pozitivní, dlouhodobý úspěch, či neúspěch ale stále závisí hlavně na tom, zda se Intel vzchopí a technologicky dožene konkurenci jak v designu, tak ve výrobě.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here