Digitalizace výpočtu a zpracování penzí vázne. ČSSZ na ni nemá peníze

780
penize
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, po jeho levici stojí ústřední ředitel ČSSZ František Boháček. Na tiskové konferenci k 100. výročí zavedení sociálního pojištění ministr Jurečka vyzdvihl, že tehdy byl věk pro odchod do penze stanovený na 65 let. / Foto: Redakce FinTag.cz

Digitalizace vyřizování, výpočtu a zpracování důchodů je připravena a zrychlila by i odbavování žádostí o přiznání a výplatu penze. Potíž je, že na realizaci projektu chybí České správě sociálního zabezpečení [ČSSZ] peníze, přesně 300 milionů Kč.

„Už rok se nám na toto nedaří ze strany ministerstva financí získat finanční prostředky, tak na tom stále pracujeme,“ uvedl na dnešní [5.11.] tiskové konferenci ke 100. výročí vzniku sociálního pojištění ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Financovat se podle něj má takzvaná Elektronická důchodová agenda [EDA] úvěrem z Národního plánu obnovy [NPO].

„Cílem připraveného projektu je digitalizovat tu nejsložitější část agendy důchodů,“ dodal.

To podle něj zahrnuje evidenci výplaty důchodů, kterou dnes pracovníci sociální správy zakládají do kartotéky stále v papírových tiskopisech. Náklady na realizaci projektu, tedy digitalizaci této části agendy, odhaduje na 300 milionů korun.

„Předpoklad je, že by měl být projekt hotový zhruba v průběhu dvou let,“ vysvětlil.

Na digitalizaci výpočtu a vyřízení penzí nemá ČSSZ peníze

O financování projektu EDA má být podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky [KDU-ČSL] jasno do konce roku. Ten i upozornil, že pokračuje digitalizace pod resort spadajících institucí a jejich agend včetně některých dávek sociálního zabezpečení. Jmenoval některé sociální dávky, nemocenské dávky a plánovanou digitalizaci podpor pro osoby se zdravotním postižením [OZP].

„Samozřejmě pak je tady EDA, u kterého nemáme dohodu. Poctivě říkám, že u některých projektů jsme peníze vyřešili, tady zatím to, že bychom je měli omašličkované, dořešené nemáme,“ uvedl Jurečka.

Zdůraznil, že financování projektu nesouvisí s rozpočtem. Ale závisí na dohodě s resortem financí, vnitra a dalšími partnery. To kvůli půjčce z Národního plánu obnovy.

„Rád bych, aby to bylo uzavřeno do konce roku,“ řekl ministr.

Důchody od příštího roku vzrostou o 360 korun. A půjde se do deficitu

I přes postupnou digitalizaci dávek vyplácených ze sociálního pojištění včetně možnosti požádat o starobní penzi od loňského prosince online formou Boháček říká, že většina lidí dává přednost sepsat žádost o důchod s pracovníkem sociální správy přímo na pobočce.

„Lidé chtějí podporu ze strany našeho zaměstnance,“ říká s tím, že i do budoucna zachovají možnost vyřídit si dávku také na pracovišti sociální správy.

Důchody se vyřizují většinou v zákonné lhůtě, říká Jurečka

Od ledna 2025 se podle zástupců rezortu zdigitalizují další dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Půjde o dávku otcovská, ošetřovné a mateřskou. Tato část elektronizace nemocenských dávek se financuje z dotace Národního plánu obnovy.

„Stále se digitalizují další a další služby,“ uvedl Boháček s tím, že nyní pracuje sociální správa na vytvoření nového informačního systému pro posuzovaní zdravotního stavu. S ním se v praxi počítá v posledním čtvrtletí roku 2025.

Do předčasné penze půjdou už jen lidé se 40letou dobou pojištění

Co se týče doby odbavování žádostí o přiznání a výplatu důchodů, ministr Jurečka uvedl, že k poslednímu září bylo po zákonné lhůtě nevyřízeno 0,6 procenta všech starobních penzí.

„Vyřizujeme je velmi rychle v řádu 25 dnů, v průměru je to 24 dnů u vnitrostátních důchodů,“ dodal.

Vdovských a vdoveckých důchodů po zákonné lhůtě vyřízení zůstává zhruba 0,1 procenta, sirotčích pak asi 0,2 procenta. Online formou od loňského konce roku požádalo o důchody podle Jurečky asi 10 tisíc osob. To odpovídá asi 10 procentům z celkového počtu žadatelů o důchodovou dávku.

–VRN–

1 komentář

  1. Dotaz
    12.08.2024 10:52:32 – Jan Cidrych
    Starobní důchody a výpočet
    Vážený pane proč ? . Začínal jsem důchod za 42 let na 5700 Kč .Starobní důchody vypočítaly účelově v PRŮMĚRU ale až od roku 1986 do té doby jen POČET let . Zlodějna na entou . Takže práce na šachtě v lomu ,železárnách jen POČET let .Klaus našich 330 miliard použil k vyrovnání státního rozpočtu. Na otázku proč máme tak malé důchody mi Jurečka odpověděl .OSVČ málo jste si platili. Takhle se snaží vysvětlit tu zlodějnu . Důchodovou reformu neudělala žádná vláda. Správně měli vypočítat v PRŮMĚRU práci za celý pracovní život .Třeba jako vedoucí vrtací soupravy v lomu jsem odevzdával nejvyšší daně .Takže část velké odvody daní a část jako OSVČ menší
    Odpověď
    12.08.2024 20:46:37 – Ing. Antonín Seďa
    Vaše otázka je docela komplikovaná, ale dle Vašich informací víte, kde se stala chyba. Nejprve „zestátnil“ pana Klause a jeho vlády důchodový fond. Zároveň provedl penzijní reformu tak, že zaměstnanci nejvíce přispívají na penze, naopak OSVČ mohou své odvody minimalizovat. Pak se ale nesmí divit, že mají nízké důchody. Problém je také v tom, že starodůchodci mají nižší penze než novodůchodci. A systém valorizace tyto rozdíly ještě, prostě proto, že přidání v procentech zvýhodňuje důchody s vyšším důchodem. A současná vláda snížit penze dvakrát. Poprvé svou „reformou“ důchodového systému, kde škrtem za několik málo penze. A podruhé svými rozhodnutími , kterými zvýšili inflaci na 20% a to v období dvou let. Problém je také spotřební koš, který je jiný u seniorů než u zaměstnanců či u mladší generace. Takže suma sumárum, současný penzijní systém je málo spravedlivý z pohledu výše výdělků a oddělaných let. A obávám se, že pokud se neprovede opravdová reforma penzí, pak změna nenastane. Ale pro opravdovou reformu penze bude třeba cca 50 miliard korun, aby se v přechodném období dokryly ty nejnižší penze. Ale jsem spíše zvědavý, která politická strana na to bude mít odvahu. Protože bez změny daňového systému se peníze na další reformu penzí nenajdou.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here