Stavebnictví v září spláchla velká voda. Ani průmysl výrazně nejede

262
stavebnictvi
Foto: Redakce FinTag

Stavebnictví v září meziročně kleslo o 7,1 procenta. Meziměsíčně bylo nižší o 5,5 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 6,1 procenta a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 8,7 procenta. Může za to počasí, tvrdí odborníci. 

Ve své aktuální statistice to uvedl Český statistický úřad [ČSÚ]. Meziročně se v září zahájilo o 44,8 procenta bytů více, dokončeno ale bylo o 24,7 procenta bytů méně. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení vzrostla meziročně o dvě procenta.

„Stavební výroba v září po dvou měsících růstu meziročně klesla. Tento pokles se odehrál v inženýrském i pozemním stavitelství a zčásti byl ovlivněn mimořádně vysokými srážkami. V září napršelo téměř trojnásobně více než je dlouhodobý normál,“ vysvětluje ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Za nepovedenou digitalizaci stavebního řízení hrozí Česku sankce EU

Zejména nepřízní počasí vysvětluje katastrofální výsledek i v případě inženýrského stavitelství. Ve zbytku roku už by měla být situace podle Matějky lepší. To si myslí i hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

„Přírodní katastrofy typu povodní mají na stavební aktivitu dopad v podobě J-křivky. Po počátečním ochromení naopak následuje oživení s tím, jak je třeba opravovat poškozenou dopravní a výrobní infrastrukturu či obydlí,“ vysvětluje s tím, že v září stavebnictví skutečně „spláchla velká voda“.

Co se týče aktuální statistiky, v září se zahájila stavba 4 529 bytů. Což je o téměř polovinu více než loni. Naopak se dokončilo jen 1 761 bytů. A i to bylo meziročně o čtvrtinu méně.

Stavebnictví v 1. až 3. čtvrtletí 2024

Produkce ve stavebnictví letos v 1. až 3. čtvrtletí v Česku meziročně prozatím propadla o 3,9 procenta. Přispělo k tomu pozemní stavitelství. Meziročně kleslo o 5,7 procenta. Produkce v inženýrském stavitelství stagnovala [pokles o 0,2 %, příspěvek -0,1 p. b].

  • 1. čtvrtletí se na produkci obou segmentů podepsala výše srovnávací základny.
  • Ve 2. čtvrtletí nebyly v segmentech tak výrazné rozdíly v poklesu.
  • 3. čtvrtletí se inženýrské stavitelství vrátilo k mírnému růstu [+1,0], pozemní [-3,2 %].

Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci v 1. až 3. čtvrtletí 2024 v tuzemsku uzavřely 59 054 stavebních zakázek. Tento počet meziročně vzrostl o 4,5 procenta. Celková hodnota zakázek se meziročně zvýšila o 15,4 procenta, činila 288,3 miliardy Kč v běžných cenách.

Odhad ztrát kvůli potížím stavebního řízení je 100 miliard korun

  • V pozemním stavitelství dosáhly nové stavební zakázky 138,1 miliardy korun a meziročně rostly o 22,4 procenta zejména zásluhou výsledků za 1. pololetí.
  • Nové zakázky na inženýrské stavby v 1. až 3. čtvrtletí rostly, meziročně o 9,6 %. Průměrná hodnota zakázky činila 4,9 mil. Kč a byla meziročně o 10,4 % vyšší.

Orientační hodnota staveb povolených v 1. až 3. čtvrtletí 2024 dosáhla 415,1 miliardy korun a meziročně klesla o 1,8 procenta.

Průmyslová produkce meziměsíčně propadla

A je tu ještě jedna čerstvá statistika. Průmyslová produkce v září podle ČSÚ pokračuje v nepřesvědčivém výkonu. Meziměsíčně byla nižší o 1,1 procenta. Meziročně pak přidala necelé procento [0,8 %]. Za to, že průmysl zůstal alespoň v meziročním plusu, vděčí podle ČSÚ zejména automobilovému průmyslu.

„Po poklesech v první polovině roku průmysl ve třetím čtvrtletí alespoň stagnoval a zakončil toto čtvrtletí meziročním růstem. Kladné zářijové výsledky udržel především sektor automotive a výroba ostatních dopravních prostředků,“ uvedl Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Průmysl překvapil růstem, stavební produkce propadla

Pozitivní meziroční výsledek vykázala také energetika. Naopak z pohledu produkce i zakázek pokračují poklesy v sektorech jako strojírenství či ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

„Zároveň kumulativní výsledky průmyslové produkce od začátku roku zůstaly v červených číslech,“ doplňuje Čížek.

Problémy se podle něj odráží ve vysokých cenách energií a útlumu nejen evropské, německé či české ekonomiky. U mnoha firem a některých sektorů zůstává opatrný až pesimističtější výhled ohledně možnosti získávání zakázek v nejbližších měsících. 

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here