Vedení Policie ČR je odříznuto od reality, tvrdí poslanec Mašek

19661
Policie
MUDr. Jiří Mašek je profesí lékař – záchranář a bývalý ředitel Záchranné služby Královéhradeckého kraje. Jeho heslo zní „Nekecat a makat. Ono to jde, když se chce!“. Působí jako místopředseda sněmovního Výboru pro bezpečnost a člen Výboru pro zdravotnictví.

„Mnoho policejních obvodních oddělení je na polovičních až dvoutřetinových stavech, na rozdíl od policejního prezidia a krajských ředitelství PČR. Stav je dlouhodobě neudržitelný,“ říká v rozhovoru pro FinTag poslanec ANO Jiří Mašek.

Někteří policisté tento týden protestují proti nízkým platům a byrokracii. Tvrdí, že řadových policistů je málo. Je podle vás tento protest policistů oprávněný?

Ministr slíbil navýšení platů o 10 procent, dá možná 5 procent. Toleruje převlékání kancelářských pracovníků do uniforem. Ty ale nelze poslat do terénu k plnění úkolů „pomáhat a chránit“. Nejsou k dispozici kvalifikovaní policisté do služeb, nejsou adekvátně zaplacení. Ti mladí, co zbyli, nemohou zakládat rodiny a obstarat si bydlení. Ohrožuje to vnitřní bezpečnost státu.

To se dnes netýká jen policistů… Ministr vnitra Vít Rakušan [STAN] říká, že platy u policie rostly loni o 10 %. A příští rok dostanou policisté přidáno o 100 Kč více než jiní ve veřejném sektoru, tedy 1 500 Kč. Nevidíte situaci až příliš černě?

Ne. Měli jsme tento zatím ještě skrývaný personální kolaps policie projednávat na výboru pro bezpečnost 7. 11. 2024. Policejní prezident i ministr vnitra se z jednání pod záminkou zahraničních cest omluvili. Bojí se. Nemají řešení. Vyhýbají se důležitému výboru, kde se projedná i kapitola 314 státního rozpočtu, tedy kapitola Ministerstva vnitra ČR. Právě ta obsahuje možná finanční řešení. Oni se ale vyhýbají i projednávání zákona Lex Ukrajina 7 a zákona o zbraních.

Mají policisté na současném trhu práce platy srovnatelné s jinými profesemi?

Jednoznačně nemají.

Policisté se vyškolí, připraví a pak odejdou

Jak to dopadá na policejní sbory?

Policisté z důvodu platové nespokojenosti ze služby už odcházejí. Závažné je, že odcházejí i ti mladí. Konkrétně odešlo několik set policistů do čtyř let služby. Tedy ti, které doškolíme, vybavíme, odejdou v době, kdy by měli plnohodnotně pracovat ve službách. Mnoho obvodních oddělení je na polovičních až dvoutřetinových stavech, na rozdíl od Policejního prezidia ČR a krajských ředitelství PČR. Stav je tak beze změn dlouhodobě neudržitelný.

Jaké je podle vás řešení?

Úkolem vedení policie je dát návrh řešení a ministr musí ten návrh ve vládě prosadit! Součástí jsou i změny, jako je třeba projít všechny úkoly policie a ty zbytné řešit bez účasti uniformovaných policistů.

Co je podle vás aktuálně největší problém ve fungování Policie ČR?

Způsob řízení by měl být pružnější a efektivnější. Vedení Policie ČR je „odříznuto“ od reality. Primární snaha cílí na to, jak policie pracuje, jak je úspěšná jako celek. Pokud u policie za základní normu platí „výslednost“ – počet objasněných trestných činů, rychlost řízení, výše pokut apod. – na úkor zabezpečení výkonu služby – personální stav, platy –, pak je něco špatně.

Náklady ministerstva vnitra příští rok stoupnou na bezmála 108 mld. Kč

Zabývejme se otázkou, zda není něco špatně již v samotném systému zařazování příslušníků na služební místa od přímého výkonu služby, až po jejich zařazování na jiná tabulková místa. Což s sebou nutně přináší i vyšší platové ocenění. V praxi vidíme, že na vyšších tabulkových místech jsou zařazeni příslušníci, takzvaně přímo z civilu. Tedy ti, kteří neprošli přímým výkonem služby na obvodních odděleních policie.

Policie ČR musí projít reformou

Jaké další problémy v oboru vidíte?      

Při řešení krizových situací je nutné zjednodušit rozhodovací pravomoc nižších policejních funkcionářů včetně rychlejšího a účinného nasazování sil a prostředků. To i mimo jiné s ohledem na tragickou událost na FF UK v prosinci 2023. Každý musí mít jasnou pravomoc a zodpovědnost nesou velitelé zásahů. Namístě je třeba zvážit obnovení samostatně organizované cizinecké policie ve vztahu k migrační problematice. Udělat vše pro naplnění hesla, kterému je třeba rozumět jako slibu policistů, tedy „pomáhat a chránit“.

To vše vypadá na zásadnější změny, reformu…

Policie teď potřebuje resuscitaci. Potom intenzivní péči, což bude ta reforma. Pokud možno s cílem úplného uzdravení. A tam, kde to nepůjde jinak, navažme dlouhodobou následnou péčí, abych si vypůjčil lékařskou terminologii.

Předpokládám, že s výkonem ministra Víta Rakušana spokojený nejste. Jak ho hodnotíte jako ministra vnitra?

Špatné, špatné, a ještě jednou všechno špatné. Financování hnutí STAN, tady zmíním například jméno Věslav Michalík, vyhození policejního prezidenta před nástupem do funkce.

Jozef Síkela má k Věslavu Michalikovi blíž, než si myslíte

Kauza Dozimetr, šifrované komunikace v mafiánské skupině, politické přednášky ze střechy ministerstva vnitra. Policejní hlídky u politických koláží objednaných panem ministrem. Zpackaný pokus obsadit post hlavního špióna bývalým spolupracovníkem mafiána Rédla. Cílené zničení české pošty bez snahy o její smysluplnou reorganizaci. Dále přijetí migračního paktu v Lucemburku a nyní pochybné snahy zachránit to, co se mu nepovedlo.

Západní státy se chtějí migrantů zbavit za každou cenu, říká poslanec SPD

Poukáži také na reorganizaci Národní centrály proti organizovanému zločinu s přechodným zpomalením schopnosti vyšetřovat ty nejzávažnější kauzy. A mimo jiné i ty, které se mohou dotýkat současné koalice. Samozřejmě potom neschopnost zajistit potřebné finanční prostředky pro svůj resort. A mohl bych pokračovat dále.

Dáme-li stranou politiku, jaký je podle vás současný obraz policie u veřejnosti?

Pokud občané získají pocit, že to, co mají policisté na dveřích svých vozidel – Pomáhat a chránit – odpovídá skutečnosti, potom si takoví občané váží policistů a policisté sami sebe.  Moc děkuji všem, co odvádějí i v nepříznivých podmínkách co nejlepší práci. Upřímně děkuji za jejich práci, a prosím, „vydržte“.

Petr Duchoslav

MUDr. Jiří Mašek [ANO] je český politik, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V roce 2016 krátce zastupitel Královéhradeckého kraje a od roku 2018 zastupitel města Hradec Králové. Jiří Mašek je profesí lékař – záchranář a bývalý ředitel Záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Jeho heslo zní „Nekecat a makat. Ono to jde, když se chce!“. Poslanec Jiří Mašek je místopředseda sněmovního Výboru pro bezpečnost a člen Výboru pro zdravotnictví.

40 KOMENTÁŘE

  1. Nikdo se už ale neptá, proč musí zaměstnanci do služebního poměru. Protože na civilní zaměstnance byl zkrácen rozpočet o 10 procent.

  2. Podstav je u policie j jediného prostého důvodu a tím jsou skandální výsluhy, a to od 35 let věku. Některé výsluhy dosahují i 100 000 Kč měsíčně. Je prostě špatně nastavený zákon. Ono je těžké neodejít, když vám k tomu dají šest platů a každý měsíc nestydatě tučnou výsluhu. To vás potom ani benefity typu každoroční lázně zdarma na 14 dní (vlastně jsou za to ještě placeni) a bydlení zdarma neodradí. Kdo by nechtěl dostávat miliony za nic. Nikde jinde na světě to takto nastavené není. Např. ve Velké Británii dostávají výsluhu až když jdou do důchodu. Přitom je tak jednoduché to změnit. Stačí změna příslušného zákona s účinností od příštího měsíce a je po podstavech.

    • Trošku si protiřečíte, ne ? Že je podstav kvůli skandálním výsluhám ? Když jsou výsluhy tak skvělé, tak proč odcházejí především mladí příslušníci a nepočkají si na tu skvělou budoucnost s tou skvělou rentou ? Každý pokus změnit renty k horšímu by navíc donutil odejít i ty co zatím čekají a ještě víc vyprázdnil stavy příslušníků, zůstali by jen mladí a nezkušení. Namísto toho zastropování rent a zrušit renty u příslušníků v kanceláři mimo přímý výkon služby by nijak stávající situaci nezhoršil. Mimochodem renty svoje opodstatnění mají, pokud příslušník ve 40-50 letech odejde do civilu, tak je na trhu práce prakticky neuplatnitelný. Každý zaměstnavatel, který uslyší že uchazeč o práci sloužil desítky let jako policista, hasič, nebo vězeňský dozorce je pro jakoukoliv manuální práci raději upřednostní kohokoliv mladšího, nebo alespoň s minimální praxí.

    • Naprostý nesmysl, zjistěte si předem fakta, než zveřejníte „názor“. Už jen uvozující věta: „Podstav je u policie j jediného prostého důvodu a tím jsou skandální výsluhy, a to od 35 let věku“. To by přece bylo přesně naopak, ne? Lidi by se tam rvali, kdyby to bylo jak píšete. Ale dost ironie, budu trochu edukovat. Výsluha není navázána na věk, ale na počet odsloužených let, takže ano, někdo ji skutečně v 35 letech může mít, teoreticky dokonce i ve 33 letech, ale to rozhodně nejsou „skandální výsluhy“. Po 15 letech je to totiž 20% ze služebního příjmu, což u policisty v přímém výkonu bude někde mezi 7 – 8 tisíci korunami. Za 15 let činnosti, kterou vám žádný zaměstnavatel nikde jako praxi neuzná a kdy jste naprosto ztratil kontakt se svým oborem a začínáte tedy někde naprosto od začátku, je to myslím odpovídající kompenzace. Výsluha kompenzuje ztrátu odbornosti, kterou byste ve svém vystudovaném oboru za těch 15 let dosáhl. Skandální, a na tom se shodneme, jsou výsluhy některých papalášů, kteří si před odchodem do civilu „nadělí“ odměny, přesčasy a pak jdou do výsluhy s vysokými desítkami tisíc renty. To je špatně! Rentu počítat bez odměn a zastropovat ji třeba na 30 tisících a vyplácet jen po omezenou dobu. Další nesmysl je, že snad policisté bydlí zdarma, to rozhodně není pravda a také není pravdou, že mají každý rok lázně na 2 týdny. Jednak musíte mít poměrně hodně odslouženo, abyste měl nárok (nevím přesně kolik, ale je to mezi 10-20 lety služby) a pak je počet poukázek na lázně každoročně omezen, tedy na stejného policistu se každý rok rozhodně lázně nedostanou. A odchodné 6 platů? Ano, ale až po nějakých 23 letech služby, neboť po 6 letech máte nárok na 1/3 hrubého služebního příjmu odchodného a pak každý rok další 1/3. A ne, skutečně nelze změnit zákon s účinností od příštího měsíce, je zřejmé, že o právu nemáte ani páru, nastudujte vacatio legis a zásadu jistoty. Neříkám, že to nelze řešit, ale navržená možnost je naprostý nesmysl. A když už jsme u těch „výhod“, víte také něco o nevýhodách? Třeba o tom, že dlouhé roky se na lidi ve služebním poměru nevztahovaly svátky, pokud vyšly na po-pá? Tím mám na mysli, že základní doba služby 7,5 se násobila počtem pondělků, úterků, střed, čtvrtků a pátků v měsíci a tolik hodin se pak muselo odsloužit. A když třeba Vánoce, tedy celkem 3 sváteční dny, padly na úterý až čtvrtek, tak se žádných 22,5 hodiny neodečítalo? Schválně si spočítejte kolik svátků máme v ČR (14) a jak to v průměru ročně vychází. Víte, že nemají příplatky za noční, víkendy, svátky? Jen paušálně 10% k tarifu. To dělá tak kolem 3000 korun v hrubém. Schválně se podívejte na výplatnici někoho, kdo je má počítané podle zákoníku práce, ta částka bývá daleko vyšší. Že dělají přesčasy bez příplatku, nebo dokonce (za splnění zákonných podmínek) zcela zdarma? Vážně si myslíte, že je to vše takové jak píšete? Myslím, že kdyby tomu tak bylo, tak se asi podstavy řešit nemusí.

      • Po těch 15 letech, jak uvádíte naskakují za každý rok 3 procenta navíc a rovněž si navyšujete výsluhy přesčasy a odměnami, např. ochranná služba. A zákon takto rychle měnit lze, například může být účinný dnem vyhlášení ve sbírce zákonů. K těm svátkům, máte 10 % navýšený tarif, zjistěte si kolik berou lidé, kteří na vás vydělávají v soukromém sektoru např. ve fabrice. Měli by jste se probudit. Každý mladý se jde dnes schovat do státního sektoru např. armáda, policie…Prostě na to stát nemá a výsledky policie jsou mimořádně ubohé. Neříkám, že se to týká všech příslušníků, pouze drtivé většiny. Přesčasy se vám proplácejí viz. ochranná služba. Zákon je potřeba změnit a to z měsíce na měsíc, aby jste nemohli utéct na výsluhy a mohli dále mít lázně zdarma, bydlení na ubytovnách zdarma atd. Není normální být v důchodu od 33 let, když jste zdraví.

    • Lidé z obvodních odděleních (tam, kde chybí) mají po 15 letech výsluhu cca 8 tisíc. Což by v jiné práci, kdyby na sobě 15 let makali měli ve výplatě taky. Naprosto nesmyslný komentář. A nikdo z těch na obvodních odděleních nemá nic proti zastropovani renty, ale to se nehodí nahoře

      • Co to píšete za nesmysly. Každé 3 roky se vám automaticky zvyšuje plat v tarifech, i kdyby se vám nepřidávalo a vy to velmi dobře víte. Navíc postupujete v hodnostních označeních, takže další automatické zvyšování platu. V civilní sféře jsou daleko nižší platy a vy to dobře víte. U policie je platový průměr skoro 56 000 Kč. A zastropovat renty je také cesta, ale k tomu je nutné posunutí nároku na ni na 35 let a to z měsíce na měsíc, aby se nezhroutili služební oddělení, protože by chtěl každý utéct na rentu už teď po 15 letech, což je pochopitelné.

  3. Jojo, podstavem zejm. „dopravky“ na silnicích jako řidiči velmi utrpíme. Nebude nás totiž kdo mít neustále zastavovat a buzerovak kvůli p******nám. POlicajti samožzřejmě svým „štrajkem“ sobecky řeší jenom svoje platové podmínky, nikoliv zoufalý právní stav a dementní bodový systém jako takový, které jsou zdrojem všeho zla (nejen pro ně samotné). Dobře jim tak!

  4. Ještě jedno zajímavé srovnání. V USA se uděluje, a to zcela ojediněle, často posmrtně, MEDAL OF HONOR. Tuto medaili předává prezident a její součástí je i pravidelná měsíční finanční odměna ve výši 1329 dolarů, tedy zhruba 31 000 Kč. Za dobu 158 let, jí bylo dekorováno 3522 lidí. V České republice nemusíte udělat vůbec nic mimořádného, stačí nastoupit k policii nebo armádě a vydržet ve služebním poměru, aniž by jste musel udělat něco zvláštního. U nás se jedná o jedno z nejbezpečnějších povolání. Stačí si odsloužit potřebný počet let, aby jste dosáhl této výše, i pomocí odměn a jste za vodou. A to, jak jsem uvedl výše, některé výsluhy jsou i 100 000 Kč. Vítejte v zemi, kde jde téměř, na dluh, dělat zázraky, v České republice.

  5. A ještě jedená informace. Policejní průměr platů činí již více než 55 000 Kč. Výslednost odhalení trestně činnosti je přinejlepším chabá. Proto ani nesmysly typu, jsou špatně placení opravdu neobstojí, opak je pravdou.

    • Pane Novák, je to evidentně jen vaše mylná představa o tom, že je policejní práce dobře ohodnocená. Nastupující policista má zhruba 30 tis. čistého. Práce v nepřetržitém provozu, denní, odpolední, noční, víkendy a svátky. V útvarech kde je podstav se často slouží systémem šest dní dvanáctihodinových směn a dva dny volna, z toho ten první den volna je po noční směně, takže ho stejně celý prospíte. Naplánovat si jakékoliv aktivity s rodinou nebo přáteli je nemožné, protože plán směn se často mění ze dne na den a to že jdete neplánovaně za někoho do práce se většinou dozvíte jen den předem. Často se stane, že když někdo nedorazí do práce, tak nemůžete po dvanáctihodinové směně odejít domů, protože vaše stanoviště nemůže zůstat prázdné. K tomu všemu služba, kde denně musíte jednat s tím nejhorším odpadem společnosti a zůstat ledově klidní a jednat v mezích zákona, nebo se sám můžete rychle stát obviněním před soudem za zneužití pravomoci veřejného činitele. To samé se vám může stát, když se prostě jen den před službou ožerete a následující den nenastoupíte do služby – v civilu vám za nenastoupení do služby nic nehrozí, na rozdíl od práce ve služebním poměru. Respekt veřejnosti k uniformě nulový, naopak každý podnapilý výtržník se s vámi okamžitě chce prát, v tom lepším případě po vás jen plive a zasypává vás urážkama. V civilu se vám ani nemůže stát, že nastoupíte do práce a váš nadřízený vám oznámí, že jste od příštího týdne převelený na výpomoc do sousedního okresu nebo kraje. Ta práce je opravdu skvělá a ohodnocení báječné, přesně jak tvrdíte. Ti co odcházejí a nepočkají si na tu skvělou rentu, musí být naprostí hlupáci.

      • Správně jste to popsal,není co závidět,zejména těm v přímém výkonu a při styku s občany, a to různého ražení. Výsluhy si plně zaslouží o statní je typicky česká závist.

      • Pane Janis, teď jste mě rozesmál. Tím “ denně musíte jednat s tím nejhorším odpadem společnosti“ jste myslel některé své kolegy nebo služební funkcionáře? Za další, máte příplatky za směnnost 10% k tarifu ( to ty vaše svátky, noční, víkendy…), máte osobní příplatek (znám lidi, kteří dělají u policie ostrahu areálu a tento příplatek mají 7 000 Kč), dále máte rizikový příplatek ( pro Prahu 6 000 nebo 9 000 Kč), máte odměny pracovní, máte odměny kázeňské, přesčasy se všechny proplácí takže neexistuje tzv. 150 hodin přesčasů do zelených zdarma, například ochranná služba jeden přesčas 6 000 Kč a tím umělé navyšování výsluh. S tím nenastoupením druhý den rovněž absolutní nesmysl, nikdo vás za to u policie nevyhodí, protože si seženete neschopnost. Dále odchází pouze ti, kteří mají pár let, protože se jim renta po 15 zdá daleko a nechtějí sloužit, nikdo kdo má přibližně 10 let odslouženo neodchází, čeká na 15 let, aby mohl podojit stát a brát výsluhu. Výsluha by měla být po 35 letech nejdříve a jak jsem uvedl, nikde jinde na světě to tak jako u nás řešeno není. Ale je pravda, že státy jako Švýcarsko, nejsou tak bohaté jako ČR. A to že je vás na některých odděleních málo je chyba vašich funkcionářů, kteří nezaplňují výkonné tabulky, ale tabulky pro známé. Můžete mi vysvětlit, jak může být tiskový mluvčí plukovník?

        • Pane Novák, teď jste zase rozesmál vy mně. Teorie je hezká věc, realita je jiná. 10% příplatek za směnnost je úplně směšný, každý v civilu kdo má normální příplatky za noční, víkendy a svátky je na tom finančně daleko lépe. Proplácení přesčasů funguje teprve pár let, každý kdo má v současnosti nárok na rentu věnoval v minulosti státu každý rok měsíc práce zadarmo v rámci tzv.150. Osobní příplatek je jen teorie, já sám mám po dvaceti letech služby osobní příplatek 1 000 Kč a všichni mí kolegové na tom jsou podobně. U policie je možná situace lepší, ale já pracuji u vězeňské služby. Rizikový příplatek nějakých cca 5-6 tis, ale pokud mi někdo závidí, může si sám zkusit jaké to riskovat zdraví nebo život při práci s odpadem společnosti. Před lety jsem byl křivě obviněn ze strany odsouzeného z napadení, rok jsem se tahal po soudech ve stresu jestli nepřijdu o práci a sám náhodu nepůjdu sedět. Ve výsledku jsem byl osvobozen, za obhajobu utratil 135 tis. ze kterých mi stát podle svých tabulek nahradil jen 70 tis. na zbytek můžu zapomenou, můžu je soudně vymáhat po odsouzeném, který má už tak statisícové pohledávky. Pracovní a kázeňské odměny ? To musím ukázat kolegům, určitě se dlouho tak dobře nepobavili. Jak říkám teorie je krásná věc, ale pokud je ta naše práce tak skvěle ohodnocená, proč pořád odcházejí další a další kolegové a nikdo z nich se nechce vrátit zpátky a to jsem prosím z Karlovarského kraje, kde žádná jiná možnost dobře placené práce prostě není. Jinak nazýváte mé kolegy a funkcionáře odpadem společnosti ? Možná i to je důvod proč tuhle práci nikdo dělat nechce a tak trochu i informace o vás. Proč pohrdáte těmi kdo pracují u ozbrojených složek ?

          • Nikým nepohrdám, pokud opravdu pracují ( snad 15 % z vás), mají moji úctu. Některé věci mi ale opravdu připadají zvláštní. Jak je možné, že tiskový mluvčí u policie je podplukovník, plukovník? Jak je možné, že krajští ředitelé vystudují MBA za víkend, když měli nějakou „poradu“? Jak je možné, že jsme na prvních místech v korupci ve státním sektoru a vy to neumíte nebo nechcete rozkrývat? Objasněnost téměř nula. Za co chcete pořád přidávat, když nemáte výsledky, co si to dovolujete? Výsluha Anglie – až ve chvíli, kdy jdou do důchodu. Výsluha Francie – za každých odsloužených 5 let u policie jdou dříve do důchodu. U nás ve 33 letech života výsluha, pokud nastoupí hned po škole, pohodička. Už jste se vrátil do reality?

          • Další příklad, soused hasič, chodí na 24h směny, většinou nemají celý týden výjezd. Co tam v noci dělají a i přes den? Nohejbal, pingpong a v noci spinkat. Prý dokonce dříve fasovali peřiny. Kde v civilu to je? Do lázní jezdí každý rok na 14 dní. Je mu 42, je věčně vysmátý a vypadá na 25. Mimochodem, není to tak dlouho, kdy hasiči výsluhy neměli a bylo tam plno. Výsluhy mají až díky současnému zákonu, předtím je hasiči neměli a bylo to v pořádku, nebo myslíte, že ti dříve nikomu nepomáhali? Vždyť už teď můžete chodit dříve do důchodu jako součást IZS, rovněž máte statisícové benefity např. lázně každý rok na 14 dní komplet se vším zdarma (ve skutečnosti jste za ty lázně ještě placeni), bydlení ve větších městech na ubytovnách zdarma klidně 30 let a podobně. Prostě každoroční benefity za statisíce. Kdo v civilu tyto benefity má? Nikoho takového neznám ani na manažerských pozicích. Pokud chcete, můžete zkusit soukromý sektor, např. Kuře Vodňany na 2 směny za 19 000 Kč, fabriky za 25 000 Kč na 3 směny nebo nepřetržitý provoz v normovém režimu, kde nemáte čas si pomalu ani dojít na záchod. Už jste ten rozdíl pochopil? Je třeba z měsíce na měsíc posunout nárok na výsluhu po 35 letech a bude klid.

      • Kolik by podle vás začínající policista měl brát, když začíná, nic pořádně neumí a nemá žádné zkušenosti?

    • No o o to zase takova raketa nebude… co je dnes 40 cistyho po zdaneni??? Vstavat v 5 rano…a vracet se po 24rce dalsi den rano po 9 hodine….co rodina, zvirata, osobni zivot??? Kazdy ma moznost si to jit vyzkouset 😉…
      A asi je jasny ze prumer delaji ti nahore…je to neco jako…me je 20, tobe 80…tak je nam oboum prumerne 50… 🤣🤣😉🤔😛…takhle se delaji ty slavny prumery 🙃

  6. Rovněž se policistům každé tři roky zvyšuje tabulkový plat, i když by se jim nenavyšovali tarify, takže např. v roce 2022 se některým přidávalo 3 krát v roce. A pořád mají málo? Tak zkuste soukromý sektor, ale musím vás varovat, bude to pro vás šok. V soukromém sektoru musíte něco předvést, musí za vámi být něco vidět, nestačí být pouze tabulkově zařazen.

    • pro pana Nováka: Zdá se, že máte policejní práci přehled, ale není to pravda. Píšete naprosté nesmysly. Diskutovat s vámi je asi takové, jako hrát šachy s holubem, poserete šachovnici, rozházíte figurky a řekněte, že jste vyhrál.

      • Rok 2022, policisté, hasiči, celníci… do tarifů až 17% + další přidání pro všechny státní zaměstnance tuším 6% + pokud někdo odsloužil zrovna třetí rok, další automatické zvýšení platu. To jsou tři přidání na platech v jednom roce. Co vám na tom není jasné vy „policejní holube“?

        • Vyzobáváte pouze to co se vám hodí do vaší demagogie. Nějak jste zapomněl zmínit, že pár let předtím všem příslušníkům plošně snížili platy o 10 % a na další 4 roky je zmrazili, to taky měli všichni v civilu ? Mám odpracováno 11 let ve fabrice jako seřizovač a jen díky tomu, že je u nás v kraji nedostatek práce, tak jsem nastoupil do uniformy. S klidem můžu prohlásit, že jako seřizovač jsem si vydělával víc a domů jsem chodil s čistou hlavou.

          • Práce seřizovače ve fabrice je jednou z těch snažších. Nepracujete v normovém režimu a pracujete zpravidla až se něco porouchá. A více jste určitě jako seřizovač neměl, možná maximálně první dva roky u policie jste měl méně. A jak jsem již psal, pokud se nenavyšují policejní tabulky, stejně se každý třetí rok automaticky zvyšuje policistům plat za odsloužené roky. A není normální, aby se vám zvyšovaly platy několikrát ročně. Jako seřizovač jste si o něčem takovém mohl nechat pouze zdát. Prot se již do civilní sféry do fabriky troufám si tvrdit nikdy nevrátíte (možná jedině v německu).

  7. Vyplatí se přečíst. Máme jeden z nejvyšších počet policistů na počet obyvatel na světě. Výsluha v 35 letech věku člověka není nikde na světě. Některé výsluhy jsou i 100 000 Kč. K tomu mají policisté i odchodné ve výši šesti platů, které se vypočítává z hrubého příjmu a nedaní se, takže např. pokud se policistovi nechce sloužit, tak ve 41 letech po 21 letech služby dostane 300 000 Kč odchodné a k tomu výsluhu okolo 27 000 Kč každý měsíc. Navíc mají policisté zdarma každý rok lázně na 14 dní se všemi procedurami a jídlem zdarma a možnost bydlení na ubytovnách ve větších městech rovněž zdarma. Takovéto podmínky nemají policisté nikde na světě. Ale je pravda, že státy jako Švýcarsko, Norsko nebo Bahrajn nejsou tak bohaté jako Česká republika. Dokonce i pokud by jste si koupili stírací ros Rentiér a vyhráli 50 000 Kč na dobu pěti let, není to tak výhodné, jako být policistou.
    Loni činil průměrný plat policisty cca 56 000 Kč. To je pořád málo?
    Přitom je velmi jednoduché to změnit. Stačí udělat změnu v zákoně o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů a výsluhy posunout po 35 letech nikoli po 15 letech a účinnost zákona udělat od příštího měsíce, aby nestihli utéct na obří a tučné výsluhy. Navíc to krásně stabilizuje bezpečnostní sbory.

    • Průměrný plat policisty 56 tis – můžete prosím i uvést, kolik je v tom skryto přesčasové práce ? Pořád argumentujete zahraničím – můžete prosím uvést kolik % průměrné mzdy je v zahraničí plat policisty, nakolik stačí sloužícím policistům k vedení slušného života bez nutnosti hledat si přivýdělek k zaměstnání, aby vůbec uživil rodinu. Já mám ve svém okolí poměrně dost kolegů co mají ještě druhou práci, aby uživili svojí rodinu s dětmi. Moje dvě nevlastní dcery slouží u Policie v Bavorsku a můžu vám s klidem říct, že porovnáváte neporovnatelné.

      • Přesčasová práce je u každého příslušníka policie jiná. Vy na obvodním oddělení, pokud máte podstavy (protože kolegové po čtyřicítce odchází na tučné renty), budete mít přesčasových hodin docela dost. Oproti tomu nějaký služební funkcionář jich bude mít nula, ale bude se samozřejmě tvrdit, jaké má náročné zařazení a jak je cenný pro sbor. Přitom by se bez něj policie v drtivé většině případů obešla a řadovým policistům by se pracovalo lépe. Na druhou stranu, ten funkcionář bude mít ,třikrát a více, takový plat co vy a statisícové každoroční odměny, samozřejmě zcela nezasloužené. Dále jak uvádíte, že si kolegové musí hledat další zaměstnání, je dáno jejich neschopností hospodařit s peněžními prostředky, nikoli nízkými mzdami. A k těm dcerám. Udělali dobře, že pracují v německu, protože naše ekonomika za pár let ani neuživý státní sektor (již je vás milion) a deficity nebudou pouze půl bilionu jako každý rok nyní ( 360 miliard uváděný schodek + 30 miliard schováno do fondu infrastruktury + 130 miliard vyšší výběr daní oproti roku předtím). Přesto se u náv vše svádí na důchodce, ale ti za to nemohou ( 12% hdp u nás na důchody, zádadní evropa včetně německa 16% hdp na důchody. A nejsem důchodce). U nás za to může 600 000 lidí placených z státních pěnez, kteří by zaměstnanci státu být neměli, těch 400 000 lidí by stačilo. Přesto téměř nic u nás ve státě nefunguje jak by mělo. A v bavorsku určitě ve 33 letech jít nebudou moci. Ale policistu tam může dělat i čech, zkrátka kdokoli z EU, pokud splní podmínky, což je fajn.

        • Nevlastní dcery jsou Němky a Česky neumí, tak proto pracují v Německu. Na čem se 100% shodneme, že státních zaměstnanců je přespříliš a že v ozbrojených složkách je nadbytek funkcionářů a lidí v uniformách ve funkcích, které to vůbec nepotřebují, nemluvě o nároku na rentu. Čím si jí zaslouží policista v kanceláři, který nevyjde na ulici, nebo v mém případě, který vidí odsouzeného maximálně z bezpečné vzdálenosti. Jinak já osobně mám přesčasů minimum, nestojím o ně. Raději je přenechám kolegům kteří si potřebují vydělat, já už mám všechno a nic mi nepotřebuju, takže mi stačí to co si vydělám za základní hodiny, ale to je spíše tím, že moje žena vydělává násobně víc než já s jistotou platu státního zaměstnance a vidinou renty. Víc se nemá cenu zde dohadovat, sám jste evidentně nikdy nesloužil, takže váš pohled na problematiku je omezený a zaujatý, na rozdíl ode mně, který jsem si zkusil obojí. Pokud je ta naše práce a zasloužená renta tak skvělá, určitě tak skvělou kariéru doporučíte svým dětem nebo blízkým ( a budou vás proklínat nadosmrti ).

  8. Je špatně postaven zákon o služebním poměru příslušníků bezpeč….Výsluha by měla být po 35 letech 20%, poté každých 5 let po 1% plus, poté každých 5 let po 2% plus, poté každých 5 let po 3% plus. Zkrátká aby motivovala odsloužit co nejdéle. Nyní je to naopak, motivuje příslušníky co nejdříve odejít ideálně po 20, 25 letech alá výhra v loterii.

    • Asi jste už moc diskuzí unaven, nebo vám moc nejde matematika. Základní výsluha po 35 letech a poté růst maximálně 3x po 5 letech. Do kolika si asi myslíte, že se dá sloužit jako jako policista na ulici, nebo dozorce mezi odsouzenými ? Na tuhle práci je potřeba určitá fyzická a mentální zdatnost a po 50 vám síly ubývají každým rokem. Práce v nepřetržitém a nočním provozu je zabiják pro zdraví, takže z těch co odešli do civilu třeba po 30 letech služby je už naživu málokdo a té renty si stejně dlouho neužijí.

    • Pořád tak nějak počítáte s tím, že tuhle práci člověk může začít děla od 18 jakmile opustí školní lavice. Z praxe a vlastní zkušeností vám můžu říct, že policisté a dozorci bez životních zkušeností jsou ti nejhorší.

      • Jak je možné, že to tedy zvládají policisté v jiných zemích, protože v žádné zemi na světě nemají výsluhy od 33 let věku?

  9. Práce policisty má byt celoživotní zaměstnání a má motivovat k tomu sloužit co nejdéle, nikoli naopak jako je to teď, před čtyřicítkou do důchodu na tučnou výsluhu. Pokud to nechcete pochopit, unavený diskuzí budete spíše vy.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here