Sněmovna dnes [8.11.] schválila novelu zákona o důchodovém pojištění. Ta posunuje věk odchodu do penze. I omezuje asi na desetinu původně navrhovaný okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější penzi bez krácení.
Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři. Pro novelu zákona hlasovali všichni přítomní poslanci koalice Spolu a STAN. Proti hlasovali zástupci opozičních hnutí ANO a SPD. Piráti odešli z jednacího sálu. Nesouhlasili s omezením předčasných penzí v náročných profesích. Právě to se stalo podle opozice největším problémem „důchodové reformy“.
Reforma původně počítala s tím, že by nárok na dřívější odchod do důchodu měli pracovníci nejrizikovější čtvrté kategorie i část třetí kategorie. Šlo by o pracovníky, kteří pracují s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Zaměstnavatel by za ně platil o 5 % vyšší odvody. Bez krácení penze by mohlo jít do důchodu až o pět let dříve asi 120 tisíc lidí. Schválený poslanecký návrh ale ponechal dřívější penzi jen pracovníkům čtvrté kategorie. Těch je asi 15 tisíc.
Z práce přímo do rakve: Sněmovna jedná o věku odchodu do penze
Taková změna vyvolala silnou kritiku. Následně se koalice shodla na řešení, že pracovníkům spadajících do čtyř rizik třetí kategorie mají zaměstnavatelé povinně přispívat čtyři procenta mzdy do třetího penzijního pilíře na individuální účty.
„Jsou to procenta navíc a my chceme, aby toto začalo platit od ledna 2026,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].
Digitalizace výpočtu a zpracování penzí vázne. ČSSZ na ni nemá peníze
Pokud lidé v rizikové profesi odejdou do předčasného důchodu, podle schválené úpravy poslance TOP 09 Martina Dlouhého už v ní nebudou smět dále pracovat.
„Jsem pyšný na to, že je to právě moje vláda, která přichází s důchodovou reformu,“ řekl premiér Petr Fiala [ODS], který osobně vyzdvihl práci ministra Jurečky na této novele.
Omezení náročných profesí jako největší problém
Omezení dřívějších penzí pro náročné profese, jak ho navrhli poslanci Jan Jakob [TOP 09] a Marek Benda [ODS], vyvolalo v minulých dnech neshody v samotné koalici. Proti se stavěli někteří poslanci KDU-ČSL, nakonec dnes všichni o novele hlasující lidovci hlasovali pro.
„Toto je sociální svědomí této vlády,“ glosovala jejich postup šéfka opozičního klubu ANO Alena Schillerová.
Ta ale potvrdila, že i poslanci ANO hlasovali v některých bodech novely pro navrhované změny. Označila je za technického rázu a potřebné. Celkem poslanci hlasovali o třech desítkách pozměňovacích návrhů. Schillerová ale kategoricky odmítla, že by vláda Petra Fialy nabídla prospěšnou reformu penzí.
„Není to reforma, protože do systému nepřináší ani korunu navíc,“ shrnula.
Do předčasné penze půjdou už jen lidé se 40letou dobou pojištění
Upozornila na to, že ona čtyři procenta navíc ze strany zaměstnavatelů na doplňkové penzijní spoření [třetí pilíř důchodového systému, pozn. red.] zaplatí nejvíce státní instituce, jako jsou nemocnice, nebo města a obce. Právě ty totiž zaměstnávají hlavně pracovníky v takzvaných náročných profesí. U soukromých subjektů vyjádřila pochyby, že návrh je legislativně možný.
„Toto není reforma, protože nemá budoucnost,“ uvedla Schillerová, která znovu slíbila, že pokud po příštích volbách hnutí ANO sestaví vládu, všechny aktuální změny zruší.
Což platí i pro další významnou změnu v rámci prvního pilíře důchodového systému, a tou je zvyšování věku pro odchod do důchodu o měsíc ročně do dosažení stropu 67 let. Ten se do novely dostal na návrh skupiny koaličních poslanců v čele s Jiřím Navrátilem [KDU-ČSL]. V 67 letech by měli odcházet do důchodu lidé narození po roce 1988.
Co dál dnes schválila Sněmovna
Sněmovna dnes rovněž upravila na návrh skupiny koaličních poslanců kolem Víta Kaňkovského [KDU-ČSL] výchovné. Podle reformy by se mělo dál vyplácet jen na třetí a další dítě a na první dva potomky by je nahradilo započítání fiktivního výdělku. Má platit pravidlo, podle kterého bude výchovné činit nejméně 500 korun na dítě.
Výchovné už se valorizovat nebude. A začne se u nových penzí
Sněmovna dále schválila promítnutí nového institutu partnerství do zákona o důchodovém pojištění. Schválila i zavedení zdravotního a důchodového pojištění pro prezidentovu manželku či partnerku.
Dále schválila změny u úhrad nákladů za posílání penzí do ciziny a digitálního podpisu žádostí a převodu důchodové agendy vězeňské služby a celníků pod ministerstvo vnitra.
Podle individuálního návrhu Vojtěcha Munzara [ODS] upravila dolní komora doplňkové penzijní spoření. Jde například o některá hlediska investování v účastnických fondech. A jde i o podmínky nakládání s penězi účastníků před blížícím se důchodovým věkem.
–DNA/ČTK–
Reforma jakou svět neviděl a soudruh Fiala se opět nezapomněl pochválit.
Dotaz
12.08.2024 10:52:32 – Jan Cidrych
Starobní důchody a výpočet
Vážený pane proč ? . Začínal jsem důchod za 42 let na 5700 Kč .Starobní důchody vypočítaly účelově v PRŮMĚRU ale až od roku 1986 do té doby jen POČET let . Zlodějna na entou . Takže práce na šachtě v lomu ,železárnách jen POČET let .Klaus našich 330 miliard použil k vyrovnání státního rozpočtu. Na otázku proč máme tak malé důchody mi Jurečka odpověděl .OSVČ málo jste si platili. Takhle se snaží vysvětlit tu zlodějnu . Důchodovou reformu neudělala žádná vláda. Správně měli vypočítat v PRŮMĚRU práci za celý pracovní život .Třeba jako vedoucí vrtací soupravy v lomu jsem odevzdával nejvyšší daně .Takže část velké odvody daní a část jako OSVČ menší
Odpověď
12.08.2024 20:46:37 – Ing. Antonín Seďa
Vaše otázka je docela komplikovaná, ale dle Vašich informací víte, kde se stala chyba. Nejprve „zestátnil“ pana Klause a jeho vlády důchodový fond. Zároveň provedl penzijní reformu tak, že zaměstnanci nejvíce přispívají na penze, naopak OSVČ mohou své odvody minimalizovat. Pak se ale nesmí divit, že mají nízké důchody. Problém je také v tom, že starodůchodci mají nižší penze než novodůchodci. A systém valorizace tyto rozdíly ještě, prostě proto, že přidání v procentech zvýhodňuje důchody s vyšším důchodem. A současná vláda snížit penze dvakrát. Poprvé svou „reformou“ důchodového systému, kde škrtem za několik málo penze. A podruhé svými rozhodnutími , kterými zvýšili inflaci na 20% a to v období dvou let. Problém je také spotřební koš, který je jiný u seniorů než u zaměstnanců či u mladší generace. Takže suma sumárum, současný penzijní systém je málo spravedlivý z pohledu výše výdělků a oddělaných let. A obávám se, že pokud se neprovede opravdová reforma penzí, pak změna nenastane. Ale pro opravdovou reformu penze bude třeba cca 50 miliard korun, aby se v přechodném období dokryly ty nejnižší penze. Ale jsem spíše zvědavý, která politická strana na to bude mít odvahu. Protože bez změny daňového systému se peníze na další reformu penzí nenajdou.
dôchodkový systém Slovenska, Česka a Bulharska má spoločného menovateľa v podobe neexistencie platenia zdravotných odvodov. Emigranti a migranti prichádzajúci domov zo zahraničnými penziami sú oslobodení od platenia zdravotných odvodov. Politici v dotknutých krajinách nechcú harmonizovať sociálny systém s ostatným štátmi EÚ, čoho výsledkom sú neustále korekcie starého systému.
Jak do protikomunistického boje, snižování důchodů komunistům, zapadá komunista na hradě, s komunistkou a jejich valorizací platů ?