Ač se to na první pohled nemusí zdát, vývoj války na Ukrajině může v krajním případě rozezlít tradiční spojence Čínu a Rusko. Předmětem sváru se může ukázat vojenská účast Severní Koreje na ukrajinském bojišti.
Zapojení Severní Koreje [KLDR] do vleklého konfliktu na Ukrajině může mít nečekané dopady mezi spojenci, Čínou a Ruskem. Severní Korea vyhověla ruskému požadavku vyslat do boje své vojáky, čímž v konfliktu přibyl další hráč. Severní Korea nejenže dodává živou sílu svému spojenci, ale také výzbroj a munici. A jak píše britský list The Times, například polovina ruských granátů použitých ve válce pochází právě ze Severní Koreje.
Sbližování Pchjongjangu a Moskvy
Již dříve uzavřely Rusko a Severní Korea dohodu o strategickém partnerství, která posouvá vojenskou spolupráci na novou úroveň. Ústředním bodem dohody je poskytnutí vojenské pomoci v případě, že by musel jeden ze signatářů paktu čelit agresi. Tato smlouva tak nahrazuje předchozí tři smlouvy podepsané v časovém rozmezí 40 let. Severní Korea před několika dny dokončila proces ratifikace smlouvy o vzájemné obraně s ruským partnerem. Prohlubování vztahů na trase Moskva-Pchjongjang již delší dobu ale znepokojuje Čínu. A dvakrát tolik poté, kdy ruský prezident Vladimir Putin navštívil letos v červnu Severní Koreu, kterou postupně dostává z hluboké politické izolace.
Nežádoucí vliv Ruska na Severní Koreu
Server Foreign Policy uvádí, že Pekingu vadí především fakt, že vliv Ruska na KLDR roste právě na úkor Číny. To však není jediný důvod čínských obav. Peking rovněž znepokojují možné následky sbližování Ruska a Severní Koreje. Přední čínští političtí činitelé se domnívají, že to může být ve svých důsledcích kontraproduktivní a vést k ještě těsnější vojenské spolupráci USA a jejich spojenců v Evropě a Asii.
Dohodou s KLDR Putin riskuje zapojení Jižní Koreje na Ukrajině
Ostatně to už Washington aktivně činí, s Japonskem chce posílit bezpečnostní spolupráci a postavit ji na novou úroveň. V dubnu tohoto roku navštívil japonský premiér Fumio Kišida USA, aby tam jednal s nyní již dosluhujícím prezidentem Joem Bidenem a ministrem obrany Lloydem Austinem.
„Naše obranné vazby s Japonskem tvoří jádro našeho spojenectví a jsou základním kamenem regionálního míru a bezpečnosti v Indo-Pacifiku,“ řekl tehdy tiskový mluvčí Pentagonu generálmajor Pat Ryder.
Mimo jiné obě strany jednaly o bližší spolupráci při sdílení informací o protiraketové obraně, rovněž o prohloubení kooperace v obranném průmyslu a dalších záležitostech. Již dříve Biden navštívil Vietnam, aby mimo jiné sondoval možnosti posílení bezpečnostních vazeb.
Čína „rozmělněná“ v paktu Putin-Kim Čong-un
Čína s trochou nadsázky sleduje „námluvy“ Ruska a Severní Koreje s nedůvěrou i z toho důvodu, že směrem k Pchjongjangu razí politiku vysoké kontroly této nejizolovanější země světa. To si myslí i Christopher Green, analytik z organizace International Crisis Group.
„Čína hledá vztah s rozumnou a zároveň vysokou úrovní kontroly nad Severní Koreou. A vztahy Severní Koreje s Ruskem mohou takovou politiku podkopat,„ míní Green.
BBC k tomu dodává, že pokud čínský prezident Si Ťin-pching nedocílí toho, aby aliance Putina a Kim Čong-una vyhovovala z hlediska jeho dlouhodobých potřeb jeho zájmům, zůstane Peking „trčet uprostřed“. To v situaci, kdy zároveň dochází k adekvátní reakci Západu na zmíněné spojenectví.
Podle Greena Čínu znepokojuje vývoj vztahů Severní Koreje a Ruska, nicméně své obavy se snaží držet v tichosti. Ale ne až v takové tichosti, jak už to v podobných případech bývá. Letos v červenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí obvinil jihokorejský tisk, že uměle přiživuje údajnou roztržku mezi Čínou a Severní Koreou. Mluvčí potvrdil, že vztahy na trase Peking-Pchjongjang zůstávají pevné a Západ ani Jižní Korea mezi ně žádný klín nevrazí.
Rozhádá se Rusko s Čínou kvůli Ukrajině?
Skryté tenze mezi Čínou a Ruskem na pozadí chronického konfliktu na Ukrajině nicméně přece jen existují. Bylo to Rusko, které požádalo Čínu ještě předtím o vojenskou pomoc a Peking souhlasil. Pokud by docházelo k dalšímu sbližování či utužování vztahů Ruska a Severní Koreje v bezpečnostní a vojenské oblasti, mohla by Čína reagovat uraženě.
V praxi by to nakonec mohlo vést i k tomu, že by svou pomoc napříště Moskvě mohla odepřít. Anebo by ji ještě víc zdražila. To by se s největší pravděpodobností dlouhodoběji propsalo do vzájemných rusko-čínských vztahů, jež se veřejně deklarují jako pevné s potenciálem těsnější spolupráce v budoucnu. Konflikt na Ukrajině tak může v krajním případě způsobit zajímavou rošádu a nastolit novou světovou geopolitickou realitu nejen v táboře Západu.
Petr Duchoslav, s využitím Foreign Policy, The Times, BBC
To podstatné je ale jaderná zkratka pro sev.koreu, přičemž odpalovací klíče budou v rukou Číny a Ruska. Americké manévry s jižní Koreou a Japonskem jen přidávají benzínu a nervozity. A pokud Amerika zruší Japonsku omezení v námořním zbrojení, tak tu máme 3.pacifickou.(světovou). Vysloužilé Americké lodě budou prvním kšeftem a krokem, rakety pro jižní Koreu druhým a potom začnou mluvit čínské zbraně. A tečka pro vše, a všechny.