Příspěvek na bydlení čerpá 300 tisíc lidí. Stojí to 18 miliard korun

2954
na_bydleni
Foto: Redakce FinTag

Úřady práce na příspěvku na bydlení loni vyplatily 17,9 miliardy korun. To je oproti předchozímu roku o 9,4 miliardy víc. A výdaje státu na příspěvky na bydlení rostou i letos. Od ledna do srpna na nich úřady vyplatily 13,4 miliardy korun.

Letošní růst vyplacených příspěvků na bydlení za prvních osm měsíců je tak o 18 procent vyšší [+ 2 mld. Kč] než za stejné období loni. O nárůstu objemu peněz vyplacených domácnostem na tuto dávku informuje Český statistický úřad [ČSÚ].

„K nárůstu výdajů na příspěvek na bydlení došlo v souvislosti s legislativní úpravou této dávky v letech 2022 a 2023. Na dávku poté dosáhlo více osob a současně byly navýšeny normativní náklady, ze kterých se nárok na dávku i výše příspěvku odvozuje,“ vysvětlují dvojnásobný meziroční nárůst výdajů státu statistici.

Dodávají zároveň, že hlavním impulzem pro úpravu normativních nákladů bylo pro Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV], do jehož gesce státní sociální podpory spadají, tehdejší zdražení energií.

Na příspěvek na bydlení loni připadala třetina ze všech vyplacených dávek státní sociální podpory. Za celý rok 2023 na něm úřady podle dat ČSÚ v součtu vyplatily 55 miliard korun.

Na příspěvku na bydlení stát letos vyplatil o 18 % víc

Měsíčně úřady práce podle dat ČSÚ vyplatily v roce 2023 v průměru 248 000 příspěvků na bydlení. To je meziroční nárůst o 80 000. Při přepočtu na jednoho obyvatele jich nejvíce poskytly domácnostem v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Naopak nejméně jich vyplatily v Plzeňském kraji. O příspěvek dnes mohou žádat a čerpat jej lidé žijící v nájmech, podnájmech, ale i vlastníci nemovitostí nebo členové družstev. A dokonce i lidé v rekreačních objektech.

Příspěvek na bydlení dá stát i na drahý pronájem. Klidně i 10 tisíc

Loni připadalo na žadatele v nájemním bydlení sedm z deseti příjemců podpory. Asi 20 procent z příjemců příspěvku byli vlastníci bytu či domu a devět procent připadalo na podnájemníky a členy družstev. A dále na osoby, které bydlí v rekreačních objektech.

Podle posledně zveřejněných údajů MPSV pokračuje růst vyplacených těchto příspěvků i letos. Od ledna do konce srpna na něm úřady práce vyplatily přes 13,4 miliardy korun. To je zhruba o 18 procent víc než za stejné období o rok dříve. Tehdy dosáhl jejich objem částky 11,4 miliardy. A strmě roste i počet domácností, které pobírají sociální dávku na pomoc s bydlením. Zatímco loni v srpnu úřady práce poslaly 264 600 dávek, v letošním srpnu už to bylo 290 300 dávek. Srpnový počet byl tak meziročně o desetinu vyšší.

Dávku dostanou i lidé v chatách a chalupách

Příspěvek na bydlení přiznávají úřady domácnostem, které za bydlení vydají měsíčně přes 30 procent čistého příjmu. Dávka má horní hranici, kterou stanoví ministerstvo takzvaným normativním stropem dle velikosti bydliště a počtu osob žijících v posuzované domácnosti.

Od poloviny příštího roku posoudí úřady práce majetky lidí v katastru i registru vozidel

Právě úprava normativů ze strany vlády v roce 2022 vedla k tomu, že se výše příspěvku na bydlení zvedla. Hlavně ale kritéria pro jeho výplatu začala splňovat podstatně větší část domácností. Nově o podporu mohli žádat lidé z podnájmů a rekreačních objektů, tedy chat a chalup. Navíc začala platit pro všechny regiony v Česku, tedy i Prahu, ta podmínka, že domácnost žádající o příspěvek musí za bydlení vydat alespoň 30 procent svého příjmu. V metropoli do té doby platila 35% hranice příjmů. Od poloviny roku 2022 lidé žádají o příspěvek na bydlení elektronicky, to přes webovou aplikaci MPSV zvanou Jenda. Což rovněž vedlo k tomu, že si mnohé domácnosti o dávku zažádaly.

Doplatků na bydlení meziročně ubylo, a to i letos

Oproti příspěvku na bydlení, jehož příjemců strmě přibývá a s nimi i objem vyplacených prostředků, ale klesají výdaje na doplatek na bydlení. Tato podpora spadá mezi dávky hmotné nouze. Těch za loňský rok v meziročním srovnání ubylo o 144 milionů korun, to je o osm procent. Na tomto doplatku úřady loni vyplatily v součtu 1,7 miliardy korun.

Stejně tak i letos klesají výdaje na doplatky na bydlení, když na nich úřady za prvních osm měsíců lidem vyplatily 1,1 miliardy korun. To je oproti stejnému období loni zhruba o 45 milionů méně.

Dávky na bydlení zaslouží revizi. Příjemců je hodně, tvrdí odborníci

Otázka je, jak do počtu a objemu vyplacených příspěvků na bydlení zasáhne změna dávkového systému, která má začít platit od července příštího roku. Podle stávajícího návrhu má čtyři současné dávky – příspěvek na bydlení, na dítě, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí – nahradit jediná dávka. Její výše se odstupňuje podle příjmu a úřady připíší bonus těm, kteří pracují. Úřady si nově prověří majetek žadatelů. I když pouze počet vlastněných nemovitostí a vozidel. To dotazem na katastr nemovitostí a registr vozidel.

–RED/ČTK–

2 KOMENTÁŘE

  1. To jo, ale kterých lidí a z jaké komunity nikdy nepracujících ? Těchto je 250 000, ti opravdu potřební mají velké problémy si nějakou korunu na st. ouředníčcích vyžebrat. To už zločince z lidskoprávních spolků, rómziskovek … ale ani vládnoucích šm.. nezajímá. Poněvadž už 35. let se poklonkuje scestnému náboženství … Příživníci z chátry77 byli- jsou stejnými vyžírkami i dnes

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here