Český nemovitostní fond Property Fund for Living SICAV [PFFL] oznámil investici do asi tisíce nových lůžek pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Nové domovy se zvláštním režimem pro seniory s nemocí chce vystavět do dvou letech.
Do osmi let pak plánuje, že rozšíří kapacitu ve svých takzvaných Alzheimer centrech na více než šest tisíc lůžek. PFFL již úspěšně realizoval projekty v Plzni a Holicích. Ve druhém zařízení v Pardubickém kraji nabízí provozovatel klientům téměř 200 lůžek. Do klíčové fáze vstupuje připravovaný projekt v Novém Jičíně, kde začne PFFL letos stavět Alzheimer centrum s kapacitou 160 lůžek.
„Další projekty připravujeme v Praze, Ostravě, Znojmě, Nymburce a v Českých Budějovicích. Ve všech případech půjde o objekty s kapacitou nad 150 lůžek, které nabídnou optimální podmínky pro poskytování specializované péče,“ říká CEO fondu PFFL Martin Fojtík.
Petr Fiala v Brně a okolí investuje. A investuje i do domů pro seniory
Fond podle jeho slov usiluje o zlepšení dostupnosti specializované péče. Svá Alzheimerová centra, jak je nazývá, a jak pro FinTag potvrdila jeho mediální zástupkyně Petra Hermelová, neprovozuje. Staví pouze budovy k těmto účelům, které nabízí poskytovatelům služeb pro pacienty s neurodegenerativními nemocemi.
„Provozovatelům Alzheimer center nabízíme moderní, ekologicky šetrné objekty uzpůsobené na míru potřebám klientů,“ vysvětluje Fojtík.
Na otázku, proč se fond rozhodl investovat do oblasti zdravotně-sociálního pomezí, odpovídá, že jen v roce 2022 bylo v Česku odmítnuto přes 26 tisíc zájemců o péči ve specializovaných domovech se zvláštním režimem. A to podle něj jednoznačně ukazuje na potřebu rozšíření této infrastruktury.
Nemovitostní fond PFFL je fond kvalifikovaných investorů
„Potřebu rozšíření těchto kapacit si uvědomují i investoři, kteří nás podporují a pomáhají nám investicemi připravovat nové projekty,“ vysvětluje Fojtík.
PFFL je fond kvalifikovaných investorů, pro které platí mírnější regulace než u klasických podílových fondů. Což těmto fondům při vyšším riziku přináší vyšší výnos. Má to ale i své podmínky. Do PFFL vstupují jen investoři s minimální investicí jeden milion korun a více. Za to jim fond slibuje výnos mezi 7,5 až 9,5 procenta.
Vláda chce plně legalizovat doplatky za pobytové sociální služby
„Způsob, jakým investuje svěřené prostředky, není v Česku prozatím zcela běžný. Ve světě jde ale o osvědčený model výstavby potřebné zdravotnické infrastruktury,“ tvrdí Fojtík.
Tento přístup podle něj reflektuje rostoucí trend západní Evropy, kde většinu těchto zařízení vlastní soukromý sektor. Podobný posun se očekává i v Česku. V něm ale dosud 80 procent zařízení spadá pod státní správu a samosprávu. Jejich kapacita však nestačí. Také česká populace stárne a do roku 2050 se počet seniorů odhaduje až na třetinu obyvatelstva. Přičemž odhady uvádí, že počet seniorů trpících demencí do roku 2050 přesáhne 225 tisíc.
Jednička v péči o seniory s Alzheimerovou nemocí
Český nemovitostní fond PFFL zdaleka ale není jediný, kdo se v sociální oblasti angažuje. Dlouhodobě aktivní je v segmentu finanční skupiny Penta. Ta prostřednictvím společnosti Penta Hospitals CZ jen v České republice vlastní a provozuje 35 specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou pod značkou Alzheimer Home. Aktuálně jde o zařízení s celkovou kapacitou 3 640 lůžek. Své poslední centrum otevřela letos v září v Kateřinicích na Ostravsku.
Penta Hospitals dál investuje do péče o seniory. Má nový Alzheimer Home
Nově se Penta Hospitals CZ pustila i do výstavby svého prvního vlastního domova pro pacienty s Alzheimerovou chorobou [tzn. nepřevzala ho, pozn. red.] s kapacitou 111 lůžek v Bystřici nad Pernštejnem. Půjde o první zařízení tohoto typu, které si nechá postavit podle vlastních potřeb. Na projektu spolupracuje s Penta Real Estate, která je i jedním z partnerů fondu PFFL.
Simplea a Ambeat rovněž nabízí podílový fond
Další významný investor, který začíná působit v oblasti sociálně zdravotních služeb, je finanční skupina Partners. Její pojišťovna Simplea nově nabízí pojištění rizika dlouhodobé péče. Svým klientům spolu s pojistným krytím nabízí i přednostní umístění v domovech se zvláštním režimem. Využívá přitom služeb pobytových zařízení skupiny Ambeat Group.
I Ambeat Group spolu s pojišťovnou Simplea založily nemovitostní fond Ambeat Care na podporu výstavby nových pobytových zařízení. Do pěti let plánují vhodný nákup až dvaceti pobytových zařízení, čímž chtějí rozšířit stávající lůžkovou kapacitu o dva tisíce.
„Nyní společně vyhledáváme vhodné pozemky i pro výstavbu nových pobytových zařízení, jako jsou domovy pro seniory, alzheimer centra nebo třeba zařízení následné péče. Snažíme se pokrýt lokality v dojezdové vzdálenosti 30 minut od krajských měst. Aktuálně cílíme na Jihočeský, Středočeský, Olomoucký a Jihomoravský kraj,“ uvedl pro Fintag ředitel vztahů s obchodními partnery Ambeat Group Radek Peřina.
Ředitel pojišťovny Simplea Martin Švec pak pro FinTag doplnil, že prostřednictvím fondu chtějí obě společnosti investovat do nových kapacit pět miliard korun. Fond cílí na konzervativní investory, jimž slibuje zhodnocení ve výši čtyř až sedm procent ročně. Investovat do něj bude možné pravidelně od 500 korun měsíčně, ale i jednorázově libovolnou částkou.
–DNA–