Jsem rád za navýšení rozpočtu vnitra, říká poslanec Letocha

300
Letocha
Petr Letocha, člen sněmovního Výboru pro bezpečnost, ale i Podvýboru pro Policii ČR, obecní policii a soukromé bezpečnostní služby a Podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR / Foto: STAN

Je to pár dnů, kdy FinTag přinesl rozhovor s poslancem za hnutí ANO Jiřím Maškem o aktuální situaci v Policii ČR. Policisté si stěžují hlavně na nízké platy, podstav a byrokracii. Jak situaci vnímá poslanec hnutí STAN Petr Letocha?

Pane poslanče, mají podle vás policisté důvod protestovat? Vidíte v jejich nespokojenosti reálný základ?

Rozumím jejich legitimním požadavkům na zvyšování platů. Ostatně, kdo dnes nechce zvýšit plat či mzdu. Vnímám také, že zejména v některých regionech je dlouhodobě neudržitelný tlak na zvládnutí stejného objemu práce s menším počtem policistů. Na druhou stranu oceňuji snahu policejního prezidia i ministerstva vnitra tuto situaci řešit a přicházet s konkrétními návrhy.

Předpokládám, že výkon stranického kolegy Víta Rakušana hodnotíte pozitivně?

Podle zástupců odborů je ministr Rakušan nejaktivnějším ministrem vnitra ve vztahu k jednáním s odbory. Výsledkem je například konečné navýšení platů o 2 500 korun. Což je dokonce více, než původně odbory požadovaly.

Potřebuje v současné situaci Policie ČR zásadnější reformu?

Policie musí držet krok s dobou a pružně reagovat na měnící se společnost, její potřeby a potenciální hrozby. To však souvisí s dostupnými finančními prostředky. Jsem rád, že se podařilo meziročně navýšit rozpočet ministerstva vnitra o 10,3 miliardy korun.

Rozpočet ministerstva vnitra je +10,3 miliardy Kč

Na druhé straně podle poslance Maška ministr slíbil navýšení platů o 10 procent, dá možná 5 procent. Také toleruje převlékání kancelářských pracovníků do uniforem, které ale nelze poslat do terénu k plnění úkolů „pomáhat a chránit“. Vnímáte problémy v policii? Jsou platy u policie adekvátní?

Dlouhodobě nejsou a zvyšováním platů se tento problém snažíme řešit. Ale znovu: podařilo se meziročně navýšit rozpočet ministerstva vnitra o 10,3 miliardy korun. Tyto prostředky budou využity nejen na stabilizační příplatky, ale i na motivační nástupní příspěvky. Ty již pomáhají v oblastech, jako je Karlovarský kraj, kde činí náborový příspěvek 110 000 korun.

Vedení Policie ČR je odříznuto od reality, tvrdí poslanec Mašek

Policisté si stěžují na přebujelou administrativu. Policejní prezident Martin Vondrášek navrhl přenesení vyšetřování přestupků proti státní správě a samosprávě na správní orgány či zjednodušit vyšetřování přestupků proti majetku a občanskému soužití. Souhlasíte, nebo byste navrhoval jiný „recept“?

K návrhům policejního prezidenta bych doplnil potřebu digitalizace agendy a omezení výkonu některých činností. To je třeba asistence na sportovních, kulturních a společenských akcích. Tyto povinnosti by měl pokrývat pořadatel akce.

Letocha: Motivační kampaně a znovu podstav

Co se týče podstavu, dalšího problému, policie sice dělá náborové kampaně. Jsou podle vás dost motivační?

Kromě náborových kampaní a již zmíněných příspěvků mají policisté poprvé v historii zaručeno předvídatelné navyšování mezd o minimálně pět procent v letech 2026 a 2027. Policisté se také nemusí obávat o příspěvky na stravování, které ministr Rakušan poprvé pevně zahrnul do rozpočtu.

Náklady ministerstva vnitra příští rok stoupnou na bezmála 108 mld. Kč

Jaké vidíte největší problémy v Policii ČR kromě již zmíněných, které se dlouhodobě neřeší?

Problémy většího či menšího rozsahu existují všude. Nejdůležitější je řešit stav podstavů, zejména v některých lokalitách.

Petr Duchoslav

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here