Marek nedoporučuje Pavlovi podepsat zákon o rozpočtu 2025

371
rozpoctu
Mgr. David Marek, Ph.D. / Foto: Kancelář prezidenta republiky

Poradce prezidenta Petra Pavla, ekonom David Marek, řekl v České televizi, že v návrhu rozpočtu na příští rok jsou nevyjasněné položky. A tak ho prezidentovi nedoporučuje k podpisu. 

David Marek v České televizi [ČT] uvedl, že zásadními kritérii zákona o státním rozpočtu jsou důvěryhodnost a transparence.

„Pokud zůstanou ve státním rozpočtu položky, které jsou objemově poměrně výrazné a jsou stále nevyjasněné, potom je těžké k tomu připojit svůj podpis,“ uvedl analytik společnosti Deloitte Marek, jenž je také členem Národní ekonomické rady vlády [NERV].

Podle veřejnoprávní televize se má prezident se svými poradci kvůli rozpočtu sejít v pondělí. Avšak i ten se k rozpočtu už vyjádřil.

„Abychom se pobavili o tom konkrétním stavu návrhu, do jaké míry je transparentní, do jaké míry odráží priority. A teprve až si o tom s nimi popovídám, tak teprve budu schopen říct, jestli ten návrh podepíšu, nebo ne,“ řekl.

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Rozpočtové příjmy by měly vzrůst o 7,5 procenta na 2,086 bilionu korun. Výdaje o 4,7 procenta na 2,327 bilionu korun. O rozpočtu by měli jednat ve středu [20.11.] poslanci. Základní parametry rozpočtu schválila Sněmovna na konci října a již je nemůže měnit.

Jaké jsou reakce politiků

Navrhovaný krok Hradu [nepodepsat zákon o státním rozpočtu na příští rok, pozn. red.] přivítala předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová.

„Vzhledem k tomu, že návrh rozpočtu porušuje základní principy veřejného rozpočtování, jako je úplnost, pravdivost a věrohodnost, a podle nezávislých ekonomů může dokonce poškodit vnímání Česka na finančních trzích, by takový krok byl jednoznačně namístě,“ uvedla někdejší ministryně financí Schillerová.

Docela jinak se vyjádřila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová [TOP 09]: „Jak znám pana prezidenta, tvoří si úsudek sám, není ve vleku byť jen jediného poradce. Nejinak tomu bude jistě i v tomto případě.“

Dělají jen škodu, řekl ve Sněmovně o vládě šéf SPD Okamura

Premiér Petr Fiala [ODS] uvedl, že rozpočet je odpovědně sestavený a prorůstový. Prezidenta Pavla pak považuje za odpovědného člověka a politika.

„Uznávám, že tam je jedna věc, kterou je potřeba dořešit, a to jsou obnovitelné zdroje,“ poznamenal Fiala a potvrdil to, co již dříve uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS]: „Buď to legislativně upravíme, nebo bychom to museli v průběhu roku doplatit.“

„Stanjurovi tam nesedí čísla o desítky miliard. Je logické, že prezident, respektive jeho poradci, zvažují, jak se k tomu postavit,“ komentoval dění předseda pirátského klubu Jakub Michálek.

Jaké jsou problémy rozpočtu 2025

Rozpočet pro příští rok obsahuje na první pohled hned několik nedořešených kapitol. Vláda chce příští rok například vyčlenit ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie 8,5 miliardy korun, stejně jako letos. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom podle stávajících pravidel ale potřebuje 31,2 miliardy korun.

Kabinet navrhl mimo jiné i individuální vyhodnocování výnosnosti provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Vláda chce na jejich podporu vyplácet méně než dosud.

Premiér Fiala slíbil, že vláda ceny energií kvůli PoZE nezvýší

Na všechny a další problémy již upozornila Národní rozpočtová rada [NRR]. Ministr Stanjura při prvním čtení návrhu rozpočtu ve Sněmovně řekl, že připomínky NRR bere vážně. Rovněž ale upozornil, že se jedná o desítky miliard korun. Což při rozpočtu o objemu dvou bilionů korun značí podle něj zanedbatelné riziko.

„Česká republika má pod kontrolou jak dluh, tak celkové zadlužení,“ uvedl s odkazem na vývoj v zemích EU, jakkoli připustil, že „je to věc, která ale ještě není hotová“.

Rozpočtový výbor odsouhlasil větší peníze pro Sněmovnu i Senát

Zdůraznil také rekordní investice. Za příklad uvedl podle něj vyšší investice do vědy a výzkumu a vysokých škol. Dále zmínil výdaje na obranu, které tvoří podstatnou část investic, a také sociální oblast. Podle něj návrh rozpočtu přispívá k udržení sociálního smíru v České republice i naplňuje priority vlády.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here