Schyluje se k dalšímu zdražování potravin, ukazují data ČSÚ

5191
potravin
Ilustrační foto: Redakce FinTag

V zemědělství ceny prvovýrobců v říjnu meziměsíčně povyskočily o výrazných 6,9 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu [ČSÚ]. Podle analytiků to značí další zdražování potravin.

Meziročně ceny zemědělských výrobců v říjnu vzrostly o 2,4 procenta. Jedná se o obrat trendu. Ceny zemědělských prvovýrobců v říjnu vykázaly meziroční růst poprvé po 17 měsících poklesu.

„V zemědělství prozatím skončila doba zlevňování. To už dříve potvrzoval vývoj cen masa a nyní dochází k zastavení trendu poklesu i u rostlinných produktů. V návaznosti začaly růst i ceny potravinářských výrobců a následně i ceny v obchodech,“ komentuje data hlavní ekonom Creditas Banky Petr Dufek.

Asi nejvíce viditelným projevem je podle něj cena másla. Jeho cena v říjnu meziročně poskočila u výrobců i obchodníků o shodných 43 procenta, ale zdaleka ne naposledy. Jak naznačuje průzkum spotřebitelských cen, v listopadu růst ceny másla ještě zrychlil a jeho průměrná cena dosáhla nového maxima [cca 71 Kč/250 g].

Cena másla opět vylétla k 70 korunám. Mohou za to české krávy

Růst cen v průmyslu i v zemědělství bude podle ekonomů nejspíš pokračovat i v následujících měsících. Což se projeví ve spotřebitelských cenách, a tedy i v inflaci.

„Nejde však o žádnou inflační vlnu, i když ceny některých konkrétních výrobků mohou spotřebitele ´šokovat´,“ doplňuje Dufek.  

Co předchází zdražení potravin v zemědělské prvovýrobě?

Na otázku, proč došlo ke skokovému zdražení u zemědělců, analytik Komerční banky Martin Gürtler říká, že jde zřejmě o vliv nižší úrody způsobené nepříznivým počasím, včetně zářijových povodní.

„Z meziročního úhlu pohledu tak ve výsledku došlo k výraznému nárůstu dynamiky cen zemědělských výrobců jako celku. Zatímco v září meziročně klesaly o 0,2 procenta, v říjnu již o 2,4 procenta rostly,“ říká a doplňuje: „Vývoj v oblasti zemědělství naopak představuje riziko ve směru vyššího růstu spotřebitelských cen.”

Ceny výrobců: Analytici upozorňují na další zdražování potravin

Obdobně to vidí hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Ten říká, že zatímco růst cen průmyslových výrobců zůstává umírněný, výjimku představují právě potraviny, kde se, jak uvedl, patrně schyluje k dalšímu zdražování.

Potravinářský sektor jako celek sice prozatím výraznějším růstem nákladů netrpí, ovšem skokové zvýšení cen v zemědělství naznačuje, že v nadcházejících měsících zde inflační tlaky budou narůstat,” říká.

Nejde ale jenom o potraviny. Inflace u služeb se nyní pohybuje nad třemi procenty a nevykazuje výraznější tendenci k uklidňování.

Ceny v prvovýrobě za říjen

Z aktuálních dat ČSÚ vyplynulo, že cenová dynamika zůstává utlumená v průmyslu a stavebnictví, ale v zemědělství naopak sílí.

„V meziročním srovnání ceny v zemědělství vzrostly o 2,4 procenta, když naposledy zaznamenaly růst v dubnu 2023. Ceny v průmyslu zrychlily růst na 0,8 procenta. Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 2,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 3,6 procenta,“ shrnuje data Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

Růst cen tuzemských průmyslových výrobců v říjnu podle analytiků zaostal za odhady. Meziměsíčně se ceny zvýšily pouze o 0,1 procenta, zatímco tržní konsensus očekával vzestup o 0,3 procenta. Není bez zajímavosti utlumený meziměsíční cenový růst, který pokračoval v potravinářském průmyslu, kde stejně jako v září dosáhl +0,1 procenta.

Ekonomika eurozóny mírně roste. Průmysl se ale dál propadá

Stavebnictví nadále vykazovalo utlumený cenový růst. Ceny stavebních prací i materiálů v říjnu meziměsíčně vzrostly o shodných 0,3 procenta. Meziročně byly ceny stavebních materiálů vyšší o 0,8 procenta a ceny stavebních prací o 2,3 procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 0,5 procenta. Ceny za reklamní služby a průzkum trhu se zvýšily o 5,6 procenta, za služby v oblasti tvorby programů a vysílání o 5,5 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 1,8 procenta.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here