Díky celorepublikové potravinové sbírce, která se koná dvakrát do roka, si potravinové banky doplní sklady. To proto, aby mohly přes rok předávat potraviny lidem, které na ně nemají. Poptávka je i po potravinách bez lepku a laktózy.
K sobotní [23.11.] potravinové sbírce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] uvedl, aby lidé, kteří se rozhodnou pro darování, nezapomněli při výběru potravin ani na potřebné s dietním stravováním. Například na lidi s celiakií nebo alergií na laktózu.
Potraviny pro banky nakupuje i MPSV, má na to zdroj z EU
Do skladů potravinových bank nakupuje zboží i Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV]. Využívá k tomu prostředky z evropských fondů. Peníze čerpá ve třech etapách, kdy poslední období započalo letos v květnu a potrvá do roku 2026. Objem peněz určených pro tento druh pomoci v poslední etapě činí 684 milionů korun.
„Zatím si vystačíme s těmito evropskými prostředky,“ uvedl k čerpání prostředků Jurečka.
Stát vyplatí miliardy, aby jídlo lidem dovezly potravinové banky
Vysvětlil, že z evropských peněz nakupují převážně potraviny a jiné zboží podle potřeb, tedy poptávky, potravinových bank. Často z nich pořizují zmiňované trvanlivé potraviny bez lepku určené pro celiaky či jiné specifické potraviny, na které se ve sbírce často zapomene.
Během roku darují neprodané potraviny bankám i obchodní řetězce. Loni do jejich skladů zavezly bezmála 8 tisíc tun jídla. Což podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy odpovídá asi 16 milionům porcí jídla. Letos odhaduje, že půjde o 9 tisíc tun jídla v objemu 18,1 milionu porcí jídla.
Co hlavně darovat v sobotní potravinové sbírce:
- Konzervy, polévky,
- dětské výživy,
- trvanlivé mléko, olej,
- rýži, luštěniny, těstoviny,
- základní a dětskou drogerii [dětské pleny, dámské vložky].
„I v nejvyspělejších zemích světa je standardem, že probíhají potravinové sbírky,“ uvedl ke sbírkám potravin ministr Jurečka s tím, že žádný sociální systém není schopen na 100 % vyřešit individuální situaci každého člověka.
Podle předsedy České federace potravinových bank [ČFPB] Aleše Slavíčka je hlavním smyslem takových sbírek doplnit sklady o trvanlivé zboží. Takzvané rychloobrátkové potraviny, jako je ovoce a zelenina, pečivo a maso, jim přes rok darují obchodní řetězce.
„Sbírka potravin je pro nás vrchol přípravy zajistit trvanlivé potraviny,“ uvedl Slavíček s tím, že v Česku žije stále hodně lidí, kterým se nedostávají ani základní potraviny.
Potravinový balíček ve výdejně dostane každý, kdo si o něj řekne
Do výdejen potravin, které dnes fungují ve více než 200 městech, si podle něj pro nachystané balíčky s potravinami chodí pravidelně více než 20 tisíc lidí.
„Většina z nich jsou samoživitelé a senioři,“ uzavřel.