Lidé na Floridě řeší, zda zůstat, nebo odejít. Důvod jsou hurikány

83
hurikany
Dům před renovací na prodej v Treasure Island, cena v přepočtu asi 20 milionů korun. / Foto: Smith & Associates Real Estate

Floridu zasáhly dva ničivé hurikány, Helene v září, Milton v říjnu. Starosta města s pohádkovým názvem Ostrov pokladů [Treasure Island, pozn. red.] Tyler Payne opravil dům po prvním hurikánu, ten druhý už ale byl nad síly jeho i jeho manžela.

Situaci popisuje agentura Associated Press [AP] v článku Will people leave Florida after devastating hurricanes? History suggest not. AP uvádí, že dům dnes už někdejšího starosty Ostrova pokladů Tylera Payna byl po prvním hurikánu opraven, ale znovu zničen druhým hurikánem. A to byla poslední kapka hlavně pro manžela starosty, Bradona Payna. Starosta obyvatelům města oznámil, že se se svým manželem odstěhují, protože na další opravu hurikánem zničeného domu už nemají peníze.

„Bolí mě srdce nad tímto rozhodnutím, ale je to to nejlepší, co může moje rodina za této situace udělat,“ uvedl Payne navzdory tomu, že jeho sousedé po dvou hurikánech již začali s obnovou domů.

Stavebnictví v září spláchla velká voda. Ani průmysl výrazně nejede

A navzdory tomu, že úřad starosty Payne, který už rezignoval na funkci, zastával více než tři roky a na bariérovém ostrově v Mexickém zálivu, kde se město nachází, žije už čtvrtá generace jeho rodiny. Příběh starosty Payna a jeho manžela Bradona dobře ukazuje to, co nyní řeší nejeden obyvatel floridského pobřeží sužovaného hurikány. Totiž, zda zůstat, nebo odejít. Mnozí si kladou ty stejné otázky. Vyplatí se nám dům znovu postavit? Co nám zaplatí pojišťovna? A jak vysoká bude pojistka?

Počet obyvatel Floridy roste…

Lidé, kteří žijí nebo plánují přestěhovat se na Floridu, podle AP nyní zvažují riziko hurikánů více než kdy jindy. Samozřejmě, uvádí AP, že tyto existenční otázky spojené s přitažlivostí Floridy se objevují po každé sezóně hurikánů. Avšak jenom letos tento americký stát postihly hned čtyři silné hurikány, upozorňuje agentura.

Statistika ale mluví jasně. I přes stále přítomné nebezpečí hurikánů setrvale roste počet obyvatel Slunečného státu, jak se Floridě kvůli subtropickému podnebí přezdívá. Od doby, kdy Floridu před 20 lety poničily čtyři hurikány [Charley, Frances, Jeanne a Ivan, pozn. red.], se počet obyvatel Slunečného státu zvýšil o jednu třetinu na 23 milionů lidí. Loni jich přibylo 365 000.

Lidé bez zdravotního pojištění platí v Americe za péči i svými domy

Na druhé straně se objevují náznaky, že se tamní trh s nemovitostmi ochlazuje. Prodej domů v září klesl o dvanáct procent oproti září předchozího roku. Podle AP zatím ale nestojí jen strach z hurikánů, ale i rostoucí ceny nemovitostí, a hlavně náklady na jejich zabezpečení a pojištění.

„To jsou zřejmě ještě silnější argumenty, než jsou hurikány,“ píše AP.

Hlavní ekonom floridské asociace realitních makléřů Florida Realtors Brad O’Connor avšak tvrdí, že tendence lidí odstěhovat se z Floridy kvůli hurikánům je většinou jen krátkodobá.

„A pokud lidé odejdou, neodejdou daleko, z ostrovů na nedalekou pevninu. Také platí, že starší, finančně zajištění lidé, se do původního bydliště vrací častěji,“ vysvětluje.

Podle něj je přirozené, že majitelé po počátečním šoku z řádění hurikánu čekají s rozhodnutím, zda dům prodat, nebo si ho nechat, a na to, kolik jim vyplatí pojišťovna. Zvlášť ti, kteří se do takové situace dostanou poprvé.

Nejde jen o ceny nemovitostí

Podle AP již předešlé hurikány nabídly zajímavá data o tom, jak na ně lidé reagují z hlediska výběru jejich místa bydliště. A jednoznačně ukazují krátkodobý trend v podobě odlivu lidí a dlouhodobý trend u jejich příchodu. Po hurikánu dojde k poklesu počtu obyvatelstva, aby následně jeho počet znovu stoupal.

Například v okrese Lee státu Florida, kde hurikán Ian před dvěma lety způsobil sesuvy půdy, se přírůstek obyvatel zpomalil na 1,5 procenta ze 4,4 procenta před katastrofou.

„Ještě v roce 2019 tři čtvrtiny zakázek stěhovací firmy United Van Lines směřovaly do okresu Lee a jen jedna čtvrtina ven. Tento poměr však v letech 2023 až 2024 klesl na dvě třetiny a třetinu,“ uvádí AP a doplňuje další statistiku: „Podíl příchozích 20letých, 30letých a čtyřicátníků se zvýšil jakož i mužů bez závazků, zřejmě tedy stavebních a jiných dělníků. Klesl podíl bílých přistěhovalců a stoupl podíl Hispánců. Podle statistického úřadu podstatně stoupl počet dělníků.“

Péče o bezdomovce v USA se stává i dobrým byznysem

Naopak v okrese Bay, kde došlo v roce 2018 k sesuvu půdy kvůli řádění hurikánu Michael, se projevil dlouhodobý trend. O čtyři roky později se počet obyvatel dostal už na původní úroveň, když po katastrofě klesl o šest procent. Od té doby, kdy udeřil Michael, se skladba obyvatel ale změnila. Mediánový věk vzrostl z 39,5 na 41,4 roku. Lidé se hlásí k více rasám. Podíl domácností vydělávajících 200 000 a více dolarů ročně se zvýšil ze 4,3 procenta před hurikánem na 8,3 procenta v roce 2022. Z toho plyne, že méně majetné rodiny si nemohly dovolit dům opravit a vrátit se.

Spíše než hurikány hrají roli peníze a chladná kalkulace

Ekonom Brad O’Connor upozorňuje na další trendy. Tvrdí, že v místech, kde hurikán udeří, ceny domů z dlouhodobé perspektivy jenom rostou. V průměru o pět procent oproti celé Floridě. Důvodů je hned několik. Je to nízká nabídka domů na prodej a fakt, že přicházejí movitější vlastníci nemovitostí.

„Noví majitelé jsou bohatší než původní, protože jsou schopni vyšší cenu zaplatit,“ vysvětluje O’Connor.

Výsledek bytové politiky státu: 270 tisíc lidí v bytové nouzi

„Pokud je majetek poškozený a nepojištěný a majitelé řeknou, že už toho mají dost, vždy se najdou lidé, kteří si ruinu koupí, protože stojí na cenném pozemku. Postaví si nový dům podle nových předpisů a hurikánů se nemusí obávat,“ doplňuje.

Co se týče samotné bezprostřední reakce lidí na katastrofu, říká, že k hlavním faktorům, které ovlivňují, jak rychle se obyvatelé oklepou, patří i to, zda je dům pojištěný. Jak rychle pojišťovna vyplatila náhradu a zda je dostatek volných stavebních dělníků a jiných profesí. To proto, že domy postavené podle přísnějších stavebních předpisů přijatých v roce 1992, kdy udeřil hurikán Andrew, hurikánům lépe odolávají. Což také hraje svou roli.

–AM–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here