Írán zvládl odpojení od systému SWIFT. Plánuje i digitální rijál

4979
Iran
Guvernér íránské centrální banky Mohammad Rezá Farzín [druhý zprava] hovoří o tom, kterak Írán díky novým technologiím úspěšně zvládá odpojení od západních bankovních systémů. / Foto: The Central Bank of Iran [CBI]

Írán se chystá zavést vlastní digitální měnu – digitální rijál. Rovněž tvrdí, že našel náhradu za bankovní systém SWIFT. Jedná se o širší snahu modernizovat íránský bankovní systém, který čelí západním sankcím.

Uvedla to íránská tisková agentura Tasnim. Podle ní guvernér íránské centrální banky [CBI] Mohammad Rezá Farzín o plánech Íránu informoval tento týden na výroční konferenci o moderním bankovnictví a platebních systémech. Guvernér v projevu na konferenci popsal nové technologie v platebním styku jako příležitost vypořádat se s obchodními sankcemi a modernizovat bankovní systém.

„Jako guvernérovi mi tato platforma umožňuje vyhodnotit strategie a nastavit kurz vpřed. Poznatky, o které se zde podělíme, začleníme do tvorby naší politiky,“ řekl.

Farzín dále uvedl, že Írán má již nyní robustní digitální infrastrukturu.

„Íránská platební síť Shetab s transakcemi zpracovanými do dvou sekund patří k nejefektivnějším v regionu,“ poznamenal.

ECB má obavy z rozmachu bitcoinu. Připravuje digitální euro

Digitální rijál Írán podle něj spustí „bezprostředně“. Zdůraznil, že on sám i íránská centrální banka je odhodlána prosazovat moderní bankovní postupy.

„Vývoj inovativních bankovních systémů je celosvětovou odpovědností centrální banky a my jsme odhodláni tuto povinnost v Íránu splnit,“ vysvětlil na konferenci.

Írán má problém v podobě sankcí, ale zvládá je

Problémem ale jsou podle guvernéra Farzína mezinárodní sankce. Proto země hledá alternativní řešení. A je v tom úspěšná, řekl.

„Sankce zůstávají významnou překážkou, ale v posledních letech jsme udělali pozoruhodný pokrok,“ dodal s odkazem na spuštění systému ACU-MIR.

Západní finanční systém technologicky zastarává, uvedl Putin

Tato platforma, navržená pro finanční spolupráci v Asii, funguje jako alternativa k západnímu platebnímu systému SWIFT. Umožňuje transakce se zeměmi, jako jsou například Indie a Pákistán.

„Platforma ACU-MIR je v Íránu už plně funkční od 2. října a umožňuje nám se efektivně vypořádat se sankcemi,“ doplnil guvernér Farzín.

Írán čelí sankcím za porušování lidských práv, za obohacování uranu a také například za dodávky zbraní Rusku. Avšak podle Farzína právě platforma ACU-MIR nahradila Západem využívaný systém SWIFT.

Čímž mimo jiné podle něj umožnila posílení vazeb se skupinou zemí BRICS. A ta podle něj nyní formuje globální obchod se strategickým plánem do roku 2025. Přičemž tento plán zahrnuje i větší používání místních měn. Což vytváří podle guvernéra CBI pro Írán příležitost integrovat se do systému.

„Čína a Rusko už jdou tímto směrem a naším cílem je vypořádat transakce za použití měn zemí BRICS,“ poznamenal Farzín.

Putin v Kazani navrhl zemím BRICS společnou obilnou burzu

Skupina rozvíjejících se ekonomik BRICS bývá považována za konkurenta skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jihoafrickou republiku a od letoška další země, včetně Íránu a Spojených arabských emirátů. Od října bylo přizváno dalších 13 zemí, které jsou zatím v roli partnerů, nikoliv členů.

Platební síť Shetab funguje s ruským systémem MIR

Guvernér íránské centrální banky dále zmínil platformu pro přeshraniční vypořádání. Ta se podle něj aktuálně nachází v počáteční fázi, ale docela jistě usnadní zahraniční platby. Pokud jde o regionální konektivitu, Farzín podrobně popsal úsilí o propojení íránské platební sítě Shetab s ruským systémem MIR.

„Nedávno se Shetab spojil s ruským MIR a v systému teď funguje několik bank,“ řekl.

Turecko omezí kryptoměny. Stejně jako Nigérie, Bolívie či Maroko

I když zavádění systému je stále v počáteční fázi, zůstává Farzín optimistou, pokud jde o jeho postupné rozšiřování. Do budoucna počítá s tím, že ruští turisté již tuto zimu využijí íránské prodejní systémy. A naopak íránští turisté od začátku příštího roku využijí obdobné ruské služby.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here