Aricoma ze skupiny KKCG AG posiluje pozici na IT trhu

41
aricoma
Ilustrační foto: Aricoma

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže [ÚOHS] povolil ve zjednodušeném řízení spojení IT společností Aricoma a Clarystone. Rozhodnutím úřadu získá Aricoma kontrolu nad společností Clarystone.

„Ke spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti informačních technologií, především v oblasti poskytování řešení pro přenos dat, hlasu a obrazu, servisních a konzultačních služeb a prodeje hardware a software,“ uvedl ÚOHS ve své zprávě.

Aricoma je holdingová společnost. Sdružuje společnosti činné převážně v oblasti informačních technologií a souvisejících služeb. Je součástí podnikatelské skupiny, v jejímž čele stojí společnost KKCG AG se sídlem ve švýcarském Lucernu. KKCG je investiční a inovační skupina, která působí v oblasti loterií a her, energetiky, technologií a nemovitostí a využívá vlastní zdroje k transformaci průmyslových odvětví. Ovládá ji český miliardář Karel Komárek. Za vznikem jedné z nejsilnějších finančních skupin v Česku stál jeho otec, který po roce 1989 ovládl v rámci privatizace státního majetku dnešní Moravské naftové doly.

V poskytování IT služeb působí KKCG na území České republiky v mnoha oblastech. Jsou to třeba dodávky informačních a komunikačních technologií, IT infrastruktury, podnikových IT systémů, vývoje webových aplikací, portálů či e-commerce řešení.

Do digitalizace zdravotnictví aktuálně jdou stovky milionů korun

Zaměřuje se také na bezpečnostní řešení a související poradenství a podporu provozu IT, cloudové služby nebo dodávky specializovaných komplexních služeb na zakázku. To znamená systémů zejména pro oblast telekomunikací, finanční sektor, zdravotní pojišťovny, e-government nebo průmysl. Aktuálně se podílí na digitalizaci zdravotnictví, kde patří mezi několik hlavních dodavatelů IT systémů [viz výše, pozn. red.]. Sama sebe firma popisuje jako „jedničku v oblasti podnikových řešení“.

O společnosti Clarystone

„ÚOHS zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto vydal rozhodnutí o povolení spojení, jež nabylo právní moci,“ konstatuje k ovládnutí společnosti Clarystone antimonopolní úřad.

Clarystone působí na území České republiky v oblasti informačních technologií. Zaměřuje se především na poskytování komplexních systémových a integračních řešení pro přenos dat, hlasu a obrazu. Dále se zabývá poskytováním servisních a konzultačních služeb a prodejem hardware a software. Nabízí i odborné služby pro odběratele v oblasti dopravy.

Je čím dál více žádoucí, aby lidé mysleli kriticky, říká expert na AI

Firma působí na trhu zhruba 16 let, sídlí v Praze a pobočku má i v Brně. Specializuje se na přenos dat, hlasu a obrazu. Tým jejich odborníků využívá moderní technologie zejména od společností CISCO, Mitel a Progress Flowmon.

Aricoma dlouhodobě nakupuje

Aricoma letos v listopadu koupila i dvě české společnosti GIST a TaxLabs. Rozšířila tím své portfolio a expertizu v oblasti digitalizace státní správy a daňových systémů. Zároveň tím získala více než 70 nových zaměstnanců.

Benjamin Lucas: Hospodářský růst podpoří AI. Nebude to ale hned

Jak už bylo uvedeno, zákazníci společnosti Aricoma jsou firmy, ale i státní sektor. Úspěchem české společnosti se letos stal nákup lucemburské Neofacto. Ta vyvíjí software pro Evropskou investiční banku [EIB]. Mezi její zákazníky patří také lucemburské banky ING a Spuerkeess, lucemburská pojišťovna Foyer nebo lucemburská burza cenných papírů. V roce 2023 společnost dosáhla tržeb 10,3 milionu eur [cca 260 mil. Kč].

„Akvizice Neofacto je pro nás logickým krokem. Posilujeme tím naši práci pro instituce Evropské unie, včetně nadnárodních orgánů EU, které mají sídlo v Lucemburku,“ uvedl při této příležitosti CEO Aricomy Milan Sameš.

Společnost Neofacto vznikla v Lucemburku v roce 2000. Zaměstnává osm desítek lidí.

„Koupě Neofacto je jedním z prvních kroků na cestě stát se významným poskytovatelem end-to-end IT služeb v západní Evropě,“ dodal Michal Tománek, investiční ředitel KKCG.

Komárkova KKCG nabízí dluhopisy s kuponem 7,75 p.a.

Roční tržby společnosti Aricoma činí téměř deset miliard korun. Zisk před odpisy byl 550 milionů korun. Firma zaměstnává asi 1 600 lidí. Působí ve 40 lokalitách a za dobu své existence obsloužila, jak uvádí, více než šest tisíc klientů.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here