Nejen v Horní Lidči řeší domov pro seniory. Řeší ho i v Tuklatech

860
seniory
Ilustrační foto: Freepik.com

„Rádi bychom vás pozvali na veřejné představení záměru domova pro seniory v naší obci,“ pozvala v pondělí 18. listopadu své obyvatele středočeská obec Tuklaty nedaleko Úval do horního sálu fary, v níž sídlí místní obecní úřad. 

Zájem o veřejnou akci byl enormní. Horní sál úřadu praskal ve švech. Poslechnout si o záměrech zastupitelstva ve věci výstavby domova pro seniory přišla necelá stovka lidí. V Tuklatech a Tlustovousech trvale žije zhruba 1 100 obyvatel.

„Cílem je představit vám projekt a zároveň uvést na pravou míru informace, které se obcí šíří. Chceme dát všem stejné informace, jakou cestou bychom se v případě výstavby nového domova pro seniory v obci mohli vydat. A cíl je, abyste všichni měli stejné informace, a mohli jste si udělat vlastní názor,“ uvedl na setkání místostarosta obce Tuklaty Tomáš Kolínský.

Vyjasnil i otázku, proč zastupitelstvo zvažuje možnost, že by v obci vyrostl nový domov pro seniory. Podle něj myšlenka vznikla letos na jaře, když se zvažovalo další využití starého obecního domu. Jednou z již tehdy zvažovaných možností byl právě domov pro seniory.

„V tomto případě jsme ale zjistili, že tam by to vzhledem k jeho malé velikosti nešlo, ale ta myšlenka zůstala. Byl to nápad, který jsme dál rozpracovali,“ vysvětlil.

Obec pověřila architekta územního plánování Petra Laubeho, který pro obec zpracovává změny územního plánu, aby jí vytipoval vhodné obecní pozemky pro případnou stavbu domova seniorů. Ten ze čtyř vybraných pozemků na okraji obce vybral jako nejvhodnější lokalitu na konci ulice Úvalská v Tlustovousech.

„Tato lokalita je podle mě nejlepší. Skončí plochy pro bydlení a na ně naváže ideálně v desetimetrovém odstupu plocha občanského vybavení – domov pro seniory,“ řekl na setkání Petr Laube.

Jako další výhodu jmenoval blízké napojení domova na plánovanou přeložku silnice 101, což by svedlo většinu dopravy mimo stávající zástavbu.

Co říkají občané, obyvatelé Tuklat a Tlustovous

Ne každý v Tuklatech, zvlášť v části Tlustovousy, kde žije asi 300 obyvatel, se zvažovanou výstavbou domova pro seniory ale jednoznačně souhlasí.

„Rozhodně nejsem ten, který by chtěl něco bortit nebo hatit! Ale o věci by mělo být referendum,“ zazněl jeden z prvních názorů na veřejném setkání.

To místostarosta Kolínský ale odmítl. I když také řekl, že obyvatelé obce samozřejmě mohou referendum sami iniciovat.

„Výsledek ale bude jen to, že se tady pouze rozhádáme. A nebude to o tom, zda tady chceme domov pro seniory,“ řekl a za příklad dal dění v obci Horní Lideč na Vsetínsku.

Služby pro seniory s Alzheimerovou nemocí přitahují další investory

Tam obyvatelé v zářijovém referendu stavbu domova pro seniory odmítli, i když stavební firma na něm již zahájila stavební práce. V televizi pak jedna z maminek dětí, které chodí do místní školy, vedle níž by nové zařízení stálo, vysvětlila, že domov pro seniory nechce, protože její děti „by se musely koukat na staré lidi“.

„Zajímá se o ně teď celá republika a jsou pro smích,“ řekl na adresu vsetínské obce Kolínský a dodal: „A jak se teď ukazuje, referendum nebylo ani tak o domově pro seniory, jako spíš hlasování o starostovi.“

Reakce obyvatel Tuklat ho ale i tak příjemně překvapila. Z desítek lidí, které na setkání přišly, se podle jeho slov pouze jedna občanka vyjádřila v tom smyslu, že „ona se rozhodně na staré lidi dívat nechce“.

Jsem rád, že na setkání již nezaznívalo strašení kolonami sanitek a pohřebáků tak, jak se šířilo obcemi během prázdnin,“ řekl s tím, že mezi vsetínskou obcí a Tuklaty je tak přece jen zásadní rozdíl.

Což potvrdil i jeden z účastníků setkání: „Tady to není o tom, že nechceme staré lidi, ale je to o tom, kde ten domov bude stát, a jak bude fungovat, a jak bude vypadat.“

Projekt domova pro seniory v Tuklatech

Podle Tomáše Kolínského je záměr vybudovat v obci domov pro seniory zatím na svém počátku. Až v momentě, kdy zastupitelstvo odsouhlasí, že se bude v přípravách pokračovat, pak teprve začnou práce na přípravě realizace celého projektu. První podmínka je najít vhodný obecní pozemek, přičemž jako nejvhodnější se nyní jeví lokalita Úvalská. A důležitá je v tomto ohledu i změna územního plánu.

Petr Laube na setkání vyjasnil, že v případě domova pro seniory by byl daný pozemek veden jako plocha občanské vybavenosti. Což mimo jiné zaručí, že na daném pozemku nesmějí vzniknout rodinné nebo bytové domy.

„Prostě bychom se v regulačním územním plánu vyhnuli všemu, co by umožňovalo daný objekt změnit na objekt třeba k pronájmu a bydlení,“ řekl Laube v reakci na časté dotazy místních, kteří vyjadřovali obavy, aby se z domova pro seniory nakonec nevyklubalo „ghetto“ nebo ubytovna pro uprchlíky.

Penta Hospitals dál investuje do péče o seniory. Má nový Alzheimer Home

Na setkání se probírala i plocha, kterou by nové zařízení zabralo. Kolik metrů by měl mít areál, kolik by činila zastavěná plocha. Místostarosta Kolínský hovořil o více variantách od zhruba 80 do 150 lůžek. Nároky na zastavěnou plochu se pohybovaly od 1 400 m² až po 3 200 metrů čtverečních. Jako nejlepší řešení místostarosta uvedl nejmenší varianty, a to domov s kapacitou 80 až 100 lůžek. Šlo by o zařízení, které by ideálně kombinovalo služby domova pro seniory a domova se zvláštním režimem.

„To má své důvody, protože domov s menším počtem lůžek, pokud není jeho zřizovatel město nebo kraj, který to dotuje, se jen obtížně uživí. Je to dáno mimo jiné vysokými náklady na personál,“ vysvětlil.

Domov pro seniory nabídne práci i místním lidem

Vzápětí se rozhořela živá debata o počtu pater u takového zařízení. Každý měl názor… I v tomto případě místostarosta Kolínský uvedl, jak to vidí on. Podle něj by měl mít domov z pohledu od Úvalské ulice dvě podlaží a z druhého maximálně tři nadzemní podlaží. A to jen v tom případě, že to bude možné vzhledem ke svažitosti pozemku. Rovněž zdůraznil, že i toto je předmětem dalšího jednání o projektu.

Na setkání s občany místostarosta odpovídal i na otázky, proč si obec nepostaví vlastní domov pro seniory a proč chce prodávat pozemek soukromému investorovi. Uvedl, že obec by takové zařízení musela významně dotovat. Sama by na jeho provoz neměla finance. Také uvedl, že domov by nabídl práci minimálně čtyřem desítkám zaměstnanců. Z nich část by mohla být i místních.

Takový benefit tento týden nezávisle FinTag potvrdil i David Pospíšil z Centra dlouhodobé péče. To je společnost, která se nově specializuje na výstavbu nových domovů pro seniory. A dokonce ji v tomto úsilí podporuje i vláda.

Vláda volá investory na stavbu domů pro seniory. Premiér jde příkladem

„Ty zkušenosti s provozem těchto domů jsou jednoznačně pozitivní. Provoz těchto zařízení nejenže místní nikterak neomezuje a neruší, ale i jim nabízí pracovní příležitosti, stejně jako přednostní místa pro obyvatele těchto obcí,“ řekl Pospíšil.

Financování domova seniorů v Tuklatech

Co se týče samotné podoby výstavby domova pro seniory a jejího financování, o tom na setkání s občany Tuklat promluvila právnička obce Hana Němečková.

„Tyto projekty, a to není žádná novinka, se dnes už běžně soutěží,“ řekla úvodem a doplnila, že v tomto případě by obec vybrala investora a provozovatele domova v koncesním řízení podle zákona č. 134/2016.

„Celý projekt financuje dodavatel. Zároveň obci zaplatí za prodaný pozemek. Smlouva s ním pak určuje podmínky, za kterých bude po danou dobu, třeba 15, 20 i více let, v obci provozovat domov pro seniory,“ vysvětlila.

Modlím se, aby byl konec blízko, říká matka, jež se obětovala synovi

Tomáš Kolínský doplnil, že obec by poté, kdy by vyčlenila pro domov pro seniory vhodný pozemek, udělala něco na způsob výběrového řízení mezi společnostmi, které již působí v oblasti sociálních služeb. Dlouhodobě a úspěšně je provozují. Přičemž zkušenosti ukazují, že kvalita jejich služeb je většinou na vyšší úrovni než u takzvaně státních zařízení.

„Řekněte rovnou, že je to byznys. Že to není žádná bohulibá činnost,“ také se ale vyhranil proti záměru zastupitelstva jeden z účastníků akce, ačkoliv i dodal, že „proti domovu pro seniory nic nemá“.

Vláda chce plně legalizovat doplatky za pobytové sociální služby

Nutno dodat, že v prvně jmenovaném měl pravdu, jakkoli se mýlil ve své druhé námitce. Co se týče byznysu, skutečností je, že v tomto případě trh ovládají velké finanční skupiny, které vzhledem k nedostatku volných kapacit v sociálních službách provozovaných municipalitami a státem vidí v oblasti péče na zdravotně-sociálním pomezí příležitost.

Spolupráce s místními obyvateli

Mnohé z otázek pak zamířily na Martina Švece, který je ředitelem pojišťovny Simplea. A v Tuklatech žije s rodinou. Podle některých z přítomných, jak řekli na setkání, je to totiž právě on, kdo myšlenku domova pro seniory v Tuklatech podporuje.

„Žena mi nadává, že se v tom vůbec angažuji, protože to kvůli tomu schytal ve škole můj syn. Chci ale přispět k rozvoji obce a něco užitečného tady vybudovat. A nabízí se k tomu nyní dobrá příležitost,“ vyjádřil se Martin Švec s tím, že jeho pojišťovna domovy pro seniory přímo nestaví a ani neprovozuje, ale má partnera, který se na tuto činnost specializuje.

„Pokud se do toho obec pustí a dům pro seniory bude chtít realizovat, může se přihlásit o jeho výstavbu a následné provozování mnoho zájemců, takže není vůbec jisté, že by následný provoz byl na partnerovi, s nímž my v pojišťovně spolupracujeme. Prostě záleží na tom, jaké kdo nabídne podmínky,“ odmítl pak některé poznámky na svou adresu.

Petr Fiala v Brně a okolí investuje. A investuje i do domů pro seniory

Nicméně také řekl, že pokud by dům pro seniory v obci skutečně vznikl, tak jako člověk, který se ve věci orientuje, by si projekt jako místní určitě „pohlídal“. A to v tom smyslu, aby domov pro seniory skutečně vypadal a fungoval tak, jak má.

Aby byl pěkný, nikoho nerušil a dobře posloužil i místním, protože v zadávacích podmínkách projektu by měl být i počet lůžek rezervovaných výhradně pro obyvatele Tuklat a Tlustovous. Podle představené demografické studie by jich mělo nyní stačit asi patnáct.

Domov pro seniory v Tuklatech: Ano, nebo ne?

Diskuze v horním sále obecního úřadu v Tuklatech trvala skoro tři hodiny. Ke cti místním slouží to, že některým řečníkům často i zatleskali, a hlavně to, že během ní, až na jednu výjimku, nikdo z nich nevyjádřil odmítavý postoj vůči péči o seniory v jejich obci. Na prospěšnosti „tohoto zařízení“ i s ohledem na to, že česká populace stárne, se shodla většina přítomných.

Mnohdy ale zazněly i otázky a obavy. Nejčastěji mířily na to, jak bude nový domov pro seniory vypadat. Aby to nebyla, jak zaznělo, králíkárna! A mnozí tlačili i na to, aby bylo zařízení co možná nejmenší. Jako důležité se ukázalo, aby jeho provoz nezatěžoval chod obce a zároveň nerušil místní obyvatele. A aby nebyl domov příliš velký…

Šlapající ekonomika řeší finance pro seniory. V Americe samozřejmě

V tomto případě se jako přínos ukázalo vystoupení starostky nedalekého městyse Škvorec Martiny Vodičkové, která řekla, že aktuálně také uvažují o novém domovu pro seniory. A popsala své zkušenosti s podobným zařízením.

„My máme alzheimer centrum, kde je 150 lůžek, a máme s tím velkou zkušenost. Centrum je na náměstí a upozorňuji, že tam není velký rozdíl mezi 50 a 150 lůžky, které máme. Jsem konsternovaná z těch připomínek, které tady zaznívají, kdy lidé neznají, jak to funguje v praxi,“ řekla.

A dodala: „Je tam téměř tolik personálu, kolik je tam lůžek. A ne všichni musejí být plně kvalifikovaní. Zároveň je tam spousta zaměstnanců z obyvatel obce, kteří nepotřebují speciální vzdělání, ale dělají, co mají, co se jim řekne. Jediný problém je nedostatek parkování, na které se zapomnělo v minulosti. Nejsou to davy a nezatěžuje to život obce.“

Na úřadě, jak uvedla, působí šest let. Za tu dobu neměla jedinou stížnost od občana na fungování centra s výjimkou zmíněného parkování.

Na setkání vystoupil i Vladimír Bezděk

Bez zajímavosti nebyla na akci v Tuklatech účast ekonoma Vladimíra Bezděka. Ten se dlouhodobě specializuje na sociální a důchodový systém v České republice. V diskuzi o domově pro seniory místní upozornil na další jeho výhodu. A to tu, že dříve či později kvůli úsporám dojde ke snížení počtu obcí v České republice.

„Vy už nejste zas tak malá obec. A pokud tu budete mít zařízení, jako je domov pro seniory, bude vaše váha při vyjednávání o tom, zda si podržíte obecní úřad, či nikoli, přece jen silnější,“ sdělil místním.

„Že se o vás nebude rozhodovat jinde,“ doplnil.

Zároveň také řekl, že aktuálně působí v soukromé společnosti, která se podílí na rozvoji sociálních služeb. Podobně, jako o tom nyní uvažují v Tuklatech. Avšak i uvedl, že z pohledu jeho společnosti nejsou Tuklaty „zajímavé“. To proto, že jeho společnost přece jen cílí na větší zařízení sociální péče.

Daniel Tácha

1 komentář

  1. Nakonec se prolátlo, že šlo spíše o politický boj mezi starostou a těmi „demokraty“, kteří prohráli u voleb. Fanatismus ódeésáků se svou smečkou pochopů nezná slušné hranice. Smrad se vždy šíří od hlavy, proto má ODS za šéfa sketu teologa i dotačního podvodníka po 20. let.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here