V Rusku kvůli sankcím vázne výroba letounu Suchoj Su-57

5540
Suchoj_Su-57
Suchoj Su-57 / Foto: UAC

Ruský výrobce letadel United Aircraft Corporation [UAC] se potýká s kritickým nedostatkem součástek na výrobu svého jediného typu neviditelného letounu Suchoj Su-57. Tomu se v systému NATO přezdívá Felon, to je česky „zločinec“.  

Tématu se v článku Putin woud have no chance against West věnuje britský list The Telegraph. A ten píše, že po třiatřiceti měsících od vypuknutí války na Ukrajině obchodní sankce Západu na Rusko konečně přinášejí ovoce. Za příklad dává právě výrobu letounů Suchoj Su-57.

Podle něj ruský výrobce UAC ještě funguje, ale je otázka, jak dlouho ještě bude fungovat. Zaměřuje se konkrétně na zařízení německé výroby MPPU-50, které kalibruje radar ruského letounu. Německo vývoz tohoto zařízení do Ruska docela zakázalo. K jeho výrobě jsou navíc nutné mikročipy a plošné spoje, které se ale nesmějí do Ruska dovážet ze Západu. Což nutí Rusko, aby rychle hledalo jiné dodavatele.

„Tyto součástky se dají snadno koupit online a do Ruska poslat přes třetí země. Vyskytují se v různých výrobcích vyrobených v Německu, USA, Japonsku, Indii a Číně,“ cituje britský list zástupce ukrajinské analytické skupiny Frontelligence Insight [FI].

Rusko vyváží ropu za tržní ceny. Podle Ukrajiny sankce nefungují

Toho si podle britského listu už ale všimli Američané. A tak 30. října americká vláda vydala nové sankce na 400 výrobců těchto produktů, z nichž některé pocházejí z Číny nebo Indie. Cílem je podle amerického ministerstva zabránit obcházení sankcí a upozornit na subjekty ve třetích zemích.

Dokonalé řešení to však není. Součástky pro MPPU-50 jsou v dalších výrobcích vyráběných v mnoha zemích, z nichž některé nemají s vojenským využitím zhola nic společného.

„Náš tým odhaduje, že téměř všechny tyto součástky se využívají v civilní elektronice a v elektronice dvojího využití. Proto je velmi složité, ne-li přímo nemožné, Rusům zabránit, aby se k nim dostali,“ tvrdí analytici FI.

Výroba letounů Suchoj Su-57 vázne

I když výrobce ruských letounů je schopen zajistit potřebné mikročipy a plošné spoje různými cestami, samotnou výrobu letounů to komplikuje a prodražuje. Kontrakt na dodávku prvních 76 bojových letounů Su-57 za cenu okolo 50 milionů dolarů [cca 1,2 mld. Kč] za kus Kreml podepsal již v roce 2019.

A zatímco americký výrobce letounů F-35 Lockheed Martin dodává svým zákazníkům na celém světě zhruba 150 kusů ročně, ruská společnost UAC dodala ruské armádě jen něco málo přes 12 kusů Su-57. V roce 2022 jich dodala deset a jedenáct pak v roce 2023. Letos zatím vyrobila a předala jen pár kusů strojů.

Letouny F-16 pro Ukrajinu je jedna věc, druhá je jejich efektivní využití

Rusko má navíc i ztráty letounů. Prozatím přišlo o tři letouny Su-57, jeden z testované série deseti kusů a jeden havaroval. Další letoun zničil útok ukrajinských dronů na ruskou leteckou základnu. Výsledek je, že zhruba 15 let od doby, kdy vzlétl první Su-57, jich je ve službě něco málo přes třicet. Jedna třetina z nich jsou přitom testovací stroje.

„To není velký počet, když se vezme v úvahu, že Felon je jediným ruským letounem páté generace. Naopak americký Lockheed dodal americké armádě a spojencům už více než tisíc F-35 Stealth Fighter páté generace. A ve službě je ještě 180 starších, ale stále výkonných F-22 Raptor,“ uvádí britský list.

Vláda kupuje F-35, ale na platy vojáků peníze nedá, říká Lubomír Metnar

Podle něj by tak od Putina nebylo moudré, kdyby z Ukrajiny poslal svou armádu dále na západ. Vzdušnou válku by jistě prohrál a zkušenosti z Iráku a Libye ukázaly, že ztráta vzdušné převahy vede i ke ztrátám pozemního vojska, konstatuje.

Sankce nejsou 100%, ale svůj význam přeci jen mají

Je sice zřejmé, že zahraniční sankce zaměřené proti podniku UAC a dalším ruským výrobcům zbraní nejsou perfektní. Ale jsou úspěšné alespoň v tom, že přinejmenším zpomalují modernizaci ruského vojenského letectva. Důležité je i zjištění, že UAC není schopný zajistit domácí výrobu MPPU-50.

„Realita je, že produkce moderních zbraní v Rusku je bez západních součástek docela nemožná,“ doplňují analytici FI.

Podle nich by další sankce mohly docela zhatit úsilí UAC nakoupit čipy a plošné spoje a dále znesnadnit výrobu letounů Su-57. Což by byla pro UAC a ruské válečné letectvo hodně špatná zpráva.

Nevěřím, že se Trump skloní před nickou, jako je Putin

Naopak dobrá zpráva by podle nich pro ně byla, pokud by Donald Trump, který prohlašuje, že omezí podporu Ukrajiny, jedním škrtem pera zrušil všechny americké obchodní sankce na Rusko. Nakolik je to pravděpodobné, to už ale neuvádí. Na druhou stranu ve svém článku potvrzují nedávná slova šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, že Rusové aktuálně preparují mikročipy z myček na nádobí a chladniček. To proto, aby je použili nejen na výrobu svých letounů páté generace.

–AM–

7 KOMENTÁŘE

  1. I tak ruští zločinci vyrábí dost strojů aby mohli útočit na Ukrajinu, která se brání již více jak 1000 dnů. Copak Čína nevyrábí obdobné čipy? Podle mě ano. Pokud ne, asi by neměli ani dostat technologie k jejich výrobě.

  2. Buď autor neví o čem píše, nebo je na tom Rusko opravdu hodně bídně. Že by si neuměli ani vyrobit plošné spoje? Na jejich návrh je spousta programů, některé i volně šiřitelné a open source. Po návrhu se data pošlou do výroby a přijde balíček s tišťákama. Jak jednoduché 🙂 Pokud opominu výrobu v Číně, třeba u oblíbeného JLPCB, je toho spousta i u nás. Printed, Pragoboard, Gatema… Všichni mají standardně vysokou kvalitu výroby. Ale je možné, ruským výrobcům plošných spojů chybí materiály, chemie, bojují se servisem západních zařízení a že vývojářům chybí i drobnosti, jako třeba kvalitní pájecí pasty. Podnikat v elektronice v Rusku musí být opravdu za trest. Horší, než u nás za socialismu.

    • Jak Čína tak Rusko specialisty na … dokáže přeplatit. Takže nějaké pomluvy Číny nebo Ruska na tomto „poli“ je ideologický populismus od těch, kteří se nedokážou podívat pravdě do očí. Což desítky let dělá i dogmatická EU-EK i v tomto směru nastal úpadek Evropy. Ne tak další stupidity prosazované z Bruselu, které ničí Evropu.

  3. Hmmm, vázne výroba letounů. Ale zato se rychle rozbíhá výroba hypersonické rakety Orešnik. Dnes už o úspěchu ve válce nerozhodují ani tanky, ani děla, ani neviditelné letouny. Ty jsou dnes neviditelné už jen pro zaostalé armády banánových republik. Dnes rozhoduje o úspěchu ve válce raketová technika, především hypersonická + pokročilá elektronická komunikace a satelitní navádění. A obojím současně disponuje akorát Rusko. Apropo, před pár dny indická a arabská média psala, že Rusko raketama Iskander zničilo vlak s celou dodávkou těch slavných amerických a britských raket, které měly ničit cíle v hloubi Ruska.

  4. V USA vázne výroba F-35, ale amorální hlupaňa Xena z ODS podepsala nákup starých krkavců i zvací dopis pro žoldáky z USA s technikou, platit za tyto … vyžírky bude český erár, hnus. Další podvod, na zastaralé krkavce F-35 letos Česko musí poslat 15 mld kč do USA, ale první krkavec bude dodán až roku 2032, to možná. Poněvadž do té doby se bude válčit úplně jinak, např, drony, tkz. hekři- specialisté nebo čertví jak. Techn. vývoj jde daleko rychleji dopředu když se válčí. Jak dokázaly WWI i WWII. Zbroj. mafie s „politiky“ si vždy něco najdou i se záminkou jak rozpoutat další Majdany 2014 … Ale jednotlivci z vlastizrádné české hrůzovlády budou za korupci v balíku, dávno někde v Karibiku atd.

  5. Vojenské letectvo NATO volá po stíhačkách 6.generace a to proto že Suchoj 57 je v něčem i lepší než F-35.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here