Dění na akciovém trhu v USA je anomální, říká stratég Amundi

6894
amundi
Investiční ředitel skupiny Amundi Vincent Mortier představuje výhled společnosti pro rok 2025. / Foto: Redakce FinTag

Areál Pražského hradu zažil v tomto týdnu výjimečnou událost. V Lobkowiczkém paláci představili analytici největšího evropského správce aktiv, francouzské společnosti Amundi, svůj náhled na dění nejen na finančních trzích v příštím roce. 

To, co nyní vidíme na americkém akciové trhu, je anomálie,“ uvedl hned zkraje investiční ředitel skupiny Amundi Vincent Mortier.

Mířil tím k bezprecedentnímu zvýšení cen vybraných amerických akcií. Argumentoval bezmála 30% růstem indexu S&P 500. Otázka podle něj zní, jak dlouho tento trend může pokračovat.

Zdůraznil, že nyní se index S&P 500 obchoduje za více než 26násobek zisku. Což je poměrně vysoké číslo. A skutečností je, že naposledy byly akcie takto drahé na přelomu tisíciletí, těsně před prasknutím dotcom bubliny. Upozornil investory, aby nespoléhali jen na investice do amerických technologických firem.

„Tím chci říci, že příležitosti se nyní nabízejí nejen v USA, ale i v Evropě mimo investory nejvíce vyhledávané technologické tituly,“ doplnil Mortier.

Ve svém vystoupení se ale věnoval převážně měnové politice hlavních centrálních bank. V tomto ohledu mimo jiné zdůraznil hrozivě rostoucí dluh Spojených států, ale i akceleraci zadlužování Číny. A tak zatímco například pro rozvíjející se asijské trhy tipuje pozitivní investorský výhled, u Číny zůstal ve výhledu neutrálního. Do vývoje inflace nejen v USA podle něj promluví vyšší cla, která nejspíš zavede nový americký prezident Donald Trump.

Cla, cla a zase cla

Cla, kterými hrozí Donald Trump, se ukázala i na akci Amundi jako téma, které každý řeší, ale jen málokdo skutečné ví, jaká nakonec budou. Trump již dříve řekl, že cla na dovoz do Ameriky zvedne o deset procent, ve vybraných případech i o 65 procent. Například co se týče zemí BRICS, nechal se slyšet, že pokud budou dál usilovat o oslabení pozice dolaru, zavede cla 100%. Jaká cla Trump nakonec zavede, tak nadále zůstává velkou neznámou. Přesto docela jistě sehrají významnou roli. Což potvrdila Anna Rosenbergová z Amundi Investment Institute.

„Prozatím se nenacházíme v éře deglobalizace, ale jsme v čase, kde se mění podmínky globalizace. A pokud Trump zatlačí na cla, dojde nepochybně k dalšímu zpomalení světového obchodu,“ uvedla.

Donald Trump už má dost Elona Muska, píše bruselský list Politico

Otázka cel avšak nestojí jen a pouze ekonomicky. Důležité je podle ní vnímat celkové geopolitické napětí. Zdůraznila válku na Ukrajině, válku na Blízkém východě a posilování zemí, jako je například Írán. K tomu všemu přidala nepředvídatelnou nejen celní politiku Donalda Trumpa.

„Už nyní vidíme zřejmé sbližování Ruska a Číny. Pokud Trump skutečně zvýší cla na dovoz do Ameriky, toto sbližování nabere ještě na intenzitě, “ řekla s tím, že si můžeme vsadit na to, že Trump vůči Číně docela jistě přitvrdí.

Podle ní je to právě geopolitika, jíž se budou muset i v příštím roce firmy a jednotlivé země přizpůsobovat, reagovat na ni. Jako riziko zmínila vyostření napětí v oblasti Indo-Pacifiku. Jako neuralgický bod označila Tchaj-wan. Dojde-li k eskalaci tamějších sporů s Čínou, ohrozí to nejen finanční trhy, ale i světový obchod. Přičemž nejde jen o čipy, jichž je Tchaj-wan významným producentem, ale také o klíčové obchodní trasy.

Co čeká Amundi v příštím roce

Podle analytiků Amundi se globální ekonomický růst v letech 2025 a 2026 stabilizuje na úrovni tří procent. Rozvíjející se trhy porostou nadále rychleji než rozvinuté trhy. Inflace bude stále klesat. Mortier rovněž řekl, že neočekává, že by se například úrokové sazby ve Spojených státech vrátily na své předpandemické úrovně. Na konci roku očekává sazby v USA na úrovní 3,5 procenta.

„V USA očekáváme mírné zpomalení růstu, +1,9 procenta v roce 2025 a +2,0 procenta v roce 2026, to v důsledku ochlazení trhu práce a poklesu spotřeby domácností,“ řekl s upozorněním, že do kondice americké ekonomiky i vývoje inflace v USA promluví Trumpova imigrační politika, respektive vývoj na tamějším trhu práce.

Rok 2025 pohledem nejen ekonomů? Víc v anketě Vítězného portfolia  

Co se týče ekonomického vývoje v Evropě, růst bude podle něj „postupný“. Výkonnost ekonomik eurozóny podle něj zůstane rozdílná a fiskální politika zůstane nadále klíčovým faktorem ovlivňujícím dynamiku regionu.

„V dlouhodobém horizontu bude zásadní zlepšení produktivity a konkurenceschopnosti Evropy,“ řekl a dodal, že na konci roku očekává úrokové sazby v eurozóně na úrovni 2,25 procenta a ve Spojeném království ve výši 3,5 procenta.

Blíže se vyjádřil i k rozvíjejícím se trhům. Podle něj si zejména Asie uchová ekonomickou odolnost, to díky technologickým inovacím, státní podpoře a regionální spolupráci. Indie a Indonésie představují oblasti s největším růstovým potenciálem, doplnil.

Investiční strategie Amundi pro rok 2025

Na akci zazněla i investiční doporučení pro profesionály a investory z řad široké veřejnosti. Aktuální situace se podle investičních stratégů francouzské investiční společnosti charakterizuje několika hlavními faktory, kterými jsou:

  • Ekonomické a finanční anomálie.
  • Pokles inflace.
  • Dostatečná likvidita.
  • Politická nejistota.

Příští rok pak vidí jako „mírně prorizikový“. Investoři by se podle nich měli nadále držet zlatého pravidla a diverzifikovat své investice. Jako příležitost označili riziková aktiva. Perspektivu rovněž mají sektory, které těží z dlouhodobých transformačních trendů. Mezi hlavní oblasti patří demografické změny, geopolitické a výrobní posuny a vliv klimatických změn. Další příležitosti leží v technologických inovacích a projektech spojených s energetickou transformací. V důsledku toho a dalších faktorů pak podle investičních stratégů Amundi platí:

  • Vyšší výnosy dluhopisů oproti minulosti a zdravé základy emitentů činí z dluhopisů atraktivní investiční příležitosti.
  • Potenciál pro akciové investice je velký mimo americké technologické giganty a nadhodnocené sektory. Příležitosti se nabízejí v USA, Evropě i Asii.

V rámci odvětví analytici upřednostňují finanční služby, veřejné služby, komunikace a spotřební sektor. Vincent Mortier doplnil, že hodnotové investice a akcie se střední kapitalizací poskytnou ochranu před případným poklesem cen růstových akcií s vysokou kapitalizací. U akcií vynikají dividendové tituly svou odolností vůči inflačním tlakům.

Také ale upozornil, že pro zvládnutí současných výzev je nezbytné diverzifikovat na více úrovních. Zde podle něj platí, že hedgeové fondy a strategie absolutního výnosu mohou nabídnout ochranu před volatilitou.

Benjamin Lucas: Hospodářský růst podpoří AI. Nebude to ale hned

A dále, že private markets poskytují solidní likvidní alternativy. Investice do zlata nebo dluhopisů vázaných na inflaci zase mohou pomoci zmírnit geopolitická a makroekonomická rizika. Infrastrukturní projekty a private debt pak kombinují růstový potenciál s ochranou proti inflaci a diverzifikačními výhodami. U akcií, jak řekl, vynikají dividendové tituly svou odolností vůči inflačním tlakům.

Daniel Tácha

1 komentář

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here