Český ICT sektor dynamicky roste. Loni utržil přes bilion korun

132
ICT
Foto: Pixabay.com

Tržby v tuzemském sektoru informačních a telekomunikačních technologií [ICT] loni přesáhly bilion korun. Přesně činily 1,070 bilionu korun. Polovina z těchto tržeb připadala na firmy poskytující ICT služby.

Na celkové bilanci tržeb v sektoru ICT [Information and Communication Technologies, pozn. red.] se významně podílel vývoz moderních zařízení a IT systémů do zahraničí. V aktuální publikaci Digitální ekonomika v číslech – 2024 to uvádí Český statistický úřad [ČSÚ].

„ICT zboží se z Česka nejvíce vyváží do Německa, ICT služby do Spojených států,“ uvedl Michal Tvrz z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Významným odběratelem těchto služeb z ČR je i Velká Británie. Naopak zboží po Německu odebírá hlavně Francie nebo Nizozemsko. Důležitý obchodní partner českých firem je také Švýcarsko. Na druhé straně i do Česka se dováží mnoho z těchto produktů ze zahraničí.  

„Z Číny k nám bylo dovezeno ICT zboží za 189 miliard korun. Což je polovina z celkového dovozu této komodity do Česka,“ doplňuje Tvrz.

Tržby realizované v ICT sektoru v ČR v mil. Kč

[Zdroj: ČSÚ]

Podle něj tržby tuzemských technologických firem dynamickou rostou zejména v oblasti IT služeb. Na firmy s převažující ekonomickou činností v oblasti výroby zařízení připadla pětina z celkového bilionu tržeb v sektoru. V roce 2013 to bylo 30 procent. Zbytek tvořily tržby telekomunikačních firem a společností prodávajících výrobky.

„Na celkových tržbách v podnikatelském sektoru se ICT sektor v minulém roce podílel objemem 5,6 procenta v porovnání s 6,7 procenta v roce 2020,“ říká Tvrz.

Význam sektoru pro českou ekonomiku

Přesto podle něj tuzemský sektor ICT nabývá na stále větším významu. Počet specialistů v oboru se v Česku za posledních deset let zdvojnásobil. Ve vztahu k hrubému domácímu produktu [HDP] pak v Česku v roce 2023 investice do ICT výrazně převyšovaly průměr zemí EU. A významně rostou i výdaje technologických firem na výzkum a vývoj.

Vývoz ICT služeb v ČR v mil. Kč

[Zdroj: ČSÚ]

Investice podniků a veřejné správy do ICT vybavení a softwarů dosáhly v Česku v loňském roce 353 miliard korun. Na HDP se tyto investice podílely v objemu 4,8 procenta. Společně se Švédskem je to nejvíce ze zemí EU. Domácnosti v roce 2023 zaplatily za vybavení a služby 122 miliardy korun. V posledních letech mezi těmito výdaji převažují poplatky za telekomunikační a internetové služby.

„Na výzkum a vývoj ICT bylo v roce 2023 v podnicích v Česku vynaloženo celkem 32 miliard korun. V porovnání s rokem 2013 to bylo o 24 miliard korun více a na celkových podnikových výdajích na výzkum a vývoj se oblast podílela z 35 procent,“ doplňuje další čísla Karel Eliáš z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Vývoz ICT služeb z ČR

[Zdroj: ČSÚ]

Zajímavá je i statistika vývozu technologických zařízení a služeb do zahraničí. Loni se z České republiky vyvezlo zboží za 277 miliard korun a služby za 148 miliard korun. I když meziročně došlo v obou případech k mírnému poklesu, objem vývozu těchto služeb a výrobků dlouhodobě roste.

Nadprůměrné mzdy v ICT sektoru

Dynamiku sektoru potvrzují i mzdy pracovníků. Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů loni meziročně vzrostla o 6,5 procenta na 88 tisíc korun. Představovala 192 procent průměrné mzdy v Česku. Nejvíce mezi těmito zaměstnanci v průměru vydělávali:

  • Vývojáři softwaru: 103 000 Kč.
  • Administrátoři a správci sítí: 74 000 Kč.

Z hlediska jejich působení dosáhli na nejvyšší průměrnou mzdu specialisté v peněžnictví [93 tis. Kč] a v ICT činnostech [96 tis. Kč]. Naopak nejméně vydělávali v odvětvích spadajících pod veřejnou správu [54 tis. Kč] a vzdělávání [57 tis. Kč].

Závěrem doplňme, že ICT sektor ve statistikách ČSÚ zahrnuje zpracovatelský průmysl. Sem spadá výroba počítačů, periferních zařízení, telekomunikačních přístrojů, spotřební elektroniky a jejich komponentů a dílů. Včetně elektronických součástek [polovodičové komponenty] a magnetických a optických médií [nosičů dat].

Zaměstnanost v ICT sektoru podle skupin činností

[Zdroj: ČSÚ]

Obchod s ICT zahrnuje velkoobchod s počítači, telekomunikačním zařízením a jejich díly. Telekomunikační činnosti zahrnují činnosti související s poskytováním telekomunikačních služeb, to znamená přenos hlasu, dat, textu, zvuku a obrazu. Patří sem i poskytování přístupu k internetu provozovateli telekomunikačních sítí.

IT služby zahrnují především vydávání softwaru, vývoj, úpravu a testování softwaru, databází či webových stránek na zakázku. Dále plánování a navrhování počítačových systémů, správu, provoz a opravy IT systémů nebo zařízení na zpracování dat. Jsou zde zahrnuty i činnosti spojené se zpracováním dat a poskytováním infrastruktur pro hosting a zpřístupňování vyhledávacích a jiných webových portálů.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here