Spory a hádky ministryně obrany Jany Černochové [ODS] a náčelníka Generálního štábu Armády ČR [AČR] jsou na denním pořádku. Podle poslance SPD a člena Výboru pro obranu Radovana Vícha je to i tím, že Řehka povýšil až příliš rychle.
Znovu se rozhořel spor mezi ministryní obrany Černochovou a generálem Řehkou. Proč ti dva spolu nevyjdou?
Jak už jsem se vyjádřil letos v červenci, generál Karel Řehka a ministryně obrany Jana Černochová by měli při řízení rezortu a armády dobře spolupracovat. Avšak místo tohoto tu máme už několikátý vyhrocený spor. To není dobře. Paní ministryni se bohužel vrací její postup při jmenování generála Karla Řehky mimo obvyklý kariérní postup. Dokonce ho musela narychlo povyšovat. Předchozí náčelníci generálního štábu se většinou rekrutovali z osobností s velkou autoritou v Armádě ČR. Ale pokud někdo „přeskakuje”, vede to nakonec ke komplikacím. Je to problém ministryně obrany a ohrožuje to naši bezpečnost.
Řehka chtěl před více než rokem rezignovat. Aby to nedělal, přemlouval ho i premiér Petr Fiala [ODS]. V minulosti se ho zastal i prezident Pavel. Je udržitelný stav, kdy jsou ministryně obrany a náčelník Generálního štábu neustále ve při?
Dlouhodobě udržitelný stav to jistě není. Nicméně za rok jsou tu volby do Poslanecké sněmovny. Nejen na politické scéně může být všechno jinak.
Mluvíte o Černochové, nebo Řehkovi?
Mluvím o tom, že po sněmovních volbách a nástupu nového ministra obrany bychom měli znovu uvážit, zda na pozici náčelníka generálního štábu máme tu nejlepší možnou osobu. Zda působí ku prospěchu České republiky. Tedy já bych zvážil nejen Řehkovo setrvání v jeho funkci, ale i setrvání ve služebním poměru. A pokud by ke změně mělo dojít ještě za této vlády, doufám, že výběr se už provede mezi zkušenými dvou a tříhvězdičkovými generály, kteří na tuto funkci mají předpoklady. Osobně bych o jednom věděl.
Koho myslíte?
To bych si prozatím nechal pro sebe.
Co se stalo v Keni
Poslední hádka mezi náčelníkem Řehkou a ministryní byla kvůli postřelení keňského vojáka. Podezřelý je z jeho postřelení příslušník českých speciálních sil. Máte přesnější informace, co se přesně v Keni stalo?
Na sněmovním Výboru pro obranu se téma probíralo částečně veřejně a částečně v neveřejném režimu, ale něco bez problémů mohu říci. Všichni vojáci, kteří o tom před poslanci hovořili, se shodli, že informování o misi i o incidentu proběhlo možná pozdě, ale správně. Ministryni to rozčílilo, namítala, že ji vojáci informovali až se zpožděním tři a půl dne. To ale vojáci vysvětlili tím, že zraněný nepatřil k příslušníkům české armády, takže jí informaci předali jen v rámci běžného hlášení.
Je to podle vás skutečně tak „fatální problém“?
Podle mě jsou tohle všechno jen důsledky. Příčina je v tom, že jak informovala ministryně a už předtím psala média, naše speciální síly už dvanáct let jezdí školit armádu do Keni. Podle mě tento režim po dobu dvanácti let je normální vojenskou misí. A tu schvaluje, musí ji schválit, Parlament ČR. Ministryně ale předložila analýzu právníků, že je to jenom služební cesta, respektive cvičení, ale také zahraniční pracoviště. Každopádně zcela standardní mandát to jejich dlouhodobé angažmá v Keni nemá. A možná právě proto chtěli celou věc takzvaně vymlčet. A mlčeli by nejspíš i dále. Když ale keňského vojáka střelili do břicha, ten skončil na jednotce intenzivní péče, zřejmě dostali strach. A následně se to dostalo na veřejnost.
Nepořádky v Armádě ČR
Problém je tedy v tom, že se informace o nepořádcích a legitimitě této mise dostaly na veřejnost? Chápu to správně?
Chápete to správně. Já ale ze zjištěných informací považuji za mnohem skandálnější, že se v médiích objevily informace o tom, že se tam na výcviku měli střídat i vojáci, kteří za svého působení na misi v Afghánistánu čelí obvinění pro neoznámení trestného činu v souvislosti s nevyjasněnou smrtí afghánského vojáka. Vojáka, který zemřel krátce po zadržení. Podle posledních veřejných informací je z této mise stáhli.
Vojáky, celníky a policisty obchází strach, že přijdou o výsluhy
Má podle vás své místo jisté šéf Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany ČR Miroslav Hofírek? I k němu má ministryně Černochová výhrady.
Řešila se i pozice generála Hofírka, velitele speciálních sil. A to zejména v souvislosti s tímto incidentem v Keni. Zde je zřejmé, že stejní lidé, kteří podporují Řehku, si nepřejí ani jeho odvolání. Takže zatím odvolán nebude.
Řeší se Řehka, ale důležité věci se odkládají
Vidíme, že spory mezi ministryní Černochovou a náčelníkem Řehkou odhalují nepořádky v naší armádě. Ta se ale potýká s podstatně závažnějšími problémy, je to nedostatek řadových vojáků, složitý náborový proces… Vy máte řešení?
Určitě znovu obnovme posádky a výcviková střediska ve všech krajích České republiky. Přece jen je pro vojáka příjemnější, když nedojíždí daleko nebo kvůli práci nestěhuje rodinu. Samozřejmě platy by také mohly být lepší, to je bez diskuse.
Vláda kupuje F-35, ale na platy vojáků peníze nedá, říká Lubomír Metnar
Náborový proces zjednodušme. A do armády berme jenom kvalitní lidi. Pro pozici práce u počítače jistě není nutné, aby měl voják takovou kondičku, jako když slouží u tankového vojska, kde ale zase nemůžeme akceptovat vojáka, který pro svou nadváha a obezitu neproleze věží tanku.
Jak motivovat vojáky, aby do armády nejen vstupovali, ale i z ní neodcházeli?
Velení Armády ČR, zejména pan náčelník Generálního štábu Řehka, by měli přestat intenzivně strašit tím, že bude posílat naše vojáky do konfliktu na Ukrajinu. To není naše válka a není potřeba veřejnost děsit. Naše armáda má primárně sloužit k obraně České republiky a jejích občanů. Pak se nestane, že voják radši přejde po splnění závazku a dosažení výsluhového příspěvku do civilu. Vojáci potřebují bydlet a nikoliv dojíždět.
Vysvědčení ministryně Černochové
Za co byste pochválil ministryni Černochovou, a za co ji zkritizoval?
Vybojovala vyšší rozpočet pro obranu, ale problémem zůstává, že ministerstvo obrany pod jejím vedením ho nedokáže správně proinvestovat. Tím myslím proinvestovat tak, aby se opravdu zvýšila obranyschopnost České republiky. Nedaří se nábory a projekty se posouvají v čase, nebo se ruší.
Česko by mělo mít jak F-35, tak Gripeny, říká Daniel Koštoval
Stíhačky F-35, které nepotřebujeme a nikdo je po nás nechce, zatíží rozpočet dlouhodobě. Tím pádem nám nezbyde na průběžnou modernizaci dalších složek armády. Platí to zejména pro pozemní vojsko q protivzdušnou obranu státu. A rovněž kvůli tomu nedoplníme sklady výzbrojí, technikou a materiálem, který jsme odvezli na Ukrajinu.
—
Ing. Radovan Vích je od října 2017 a 2021 poslanec Poslanecké sněmovny PČR. Od roku 2016 působil i jako zastupitel Libereckého kraje. I když svůj mandát krajského zastupitele ve volbách v roce 2020 obhájil, kvůli převzetí funkce předsedy Programové komise a práce v předsednictvu hnutí SPD se mandátu vzdal.
Vystudoval Vojenskou střední odbornou školu tankovou a automobilní v Nitře. Později, po změně politických poměrů, studoval Vojenskou akademii v Brně, kterou ukončil s vyznamenáním. Postupně pracoval v různých velitelských, štábních, vedoucích a řídících funkcích na GŠ AČR a MO. Od roku 2010 je plukovníkem v záloze.
Od listopadu 2021 v Poslanecké sněmovně PČR působí jako předseda Kontrolního výboru. Zároveň je člen Výboru pro obranu. Radovan Vích je ženatý, má dvě dospělé děti a žije v Liberci. Jeho záliby jsou historie a faleristika. Hovoří česky a anglicky.
Nejen tito gau.. s nimi i agent USA šéf BIStébé, zákeřný teolog se svými ministranty, voj. kontráš s politručkou na hradě … apod. odpudivé lidské bytosti ! Takové … nazval PePo
Už jste dneska díval na sebe do zrcadla? Ne? Měl by ste a hlavně ho po těch zvratkách dobře umyjte..A nebo radši ne aby jste neviděl, jaký jste každý den k…t…
Velmi oduševnělé, zřejmě jste to smolil rozrušen každodenním zděšením, při mytí a pohledu do zrcadla…
Mám dojem, že naši bezpečnost ohrožuje úplně něco jiného, nikoli Černochová a Řepka. Ti, kteří se do nich navážejí, hovoří o vystoupení z EU a NATO.
Řehka udělal závažnou chybu, vybral si hezčí a mladdší milenku, než je nějaká Černochová.
Když se mluví o lampasácích tak si vždy vzpomenu jak se po listopadu 89 na čáře rušily signální stěny a zabezpečovací zařízení proti překročení hranic a byli u toho důstojníci pohraniční stráže,tedy kovaní komunisté oddaní socialistickému režimu a tleskali.To mi úplně stačilo.
Řehka povýšil rychle, píšete. A co Černochová, ta rychle nepovýšila? Jakou má vojenskou kvalifikaci a kolik let? Já vidím chybu ve vedení na obrácené straně než poslanec Vích.
Kdo by šel do armády jen člověk uplná troska co nic neumí kdo má rozum tak by tam nešel tam chodí jen líní lidi co chtěj výsluhy „peníze za nic“ klasický vyžírky,rozdíl mezi nepřizpůsobivým občanem na pracovním úřadě a lampasákem je že ty z úřadu práce alespoň ve městě občas zametou a nepotřebuji k tomu vylagrovanou f-35 z USA za miliardy.Kdo má rozum tak jde dělat práci co má nějaký smysl a užitek stavět dům či něco pěstovat nebo vyrábět jen lenoch hledá pomyslné koláče bez prace.K obraně země by stačila domobrana jako to má Švýcarsko ‚ale to by nešlo tu černou díru na úplatky jménem AČR jen tak někdo nezruší ,kolik prachu už tam zahučelo co jinému dají druhému musí vzít proto mame daně a odvody tak vysoké.