Měsíční výkaznictví firmy splní jedním hlášením. Využijí ho i úřady práce

622
mesicni
Foto: Freepik.com

Měsíční výkaznictví, kdy zaměstnavatelé úřadům reportují data o zaměstnancích, jejich výdělcích, pojistných odvodech, daňové povinnosti a další údaje, má od roku 2026 nahradit jediné Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů [JMHZ].

Projekt zavedení Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů je součástí digitalizace státní správy. Fungování softwarového řešení v praxi otestují úřady s částí zaměstnavatelů v druhé polovině příštího roku. S ostrým provozem se počítá od ledna 2026.

„Do pilotní fáze se zapojí přes 100 tisíc zaměstnanců [skrze jejich zaměstnavatele, pozn. red.]. […] Od 1.1.2026 budeme na projekt najíždět naplno pro veškerý segment zaměstnavatelů,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] na tiskové konferenci k projektu.

Na legislativním návrhu pro tuto část digitalizace státní správy spolupracovaly resorty práce a financí. Dále se do přípravy zapojila finanční správa, úřady práce a Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ]. Podle Jurečky jeho ministerstvo odeslalo návrh tento týden do meziresortního připomínkového řízení.

„Počítáme s tím, že legislativu stihneme projednat ještě v tomto období Sněmovny,“ dodal.

Přitom si, jak uvedl, nedovede představit, že by schválení návrhu blokovala opozice. To kvůli obrovskému přínosu takového kroku pro státní správu a soukromý sektor.

JMHZ se odešle digitálně, to k 20. dni v měsíci

Běžně měsíční výkazy o počtech zaměstnanců, pojistných odvodech na zdravotní a sociální pojištění, zálohách na daň z příjmu či údaje o počtech zdravotně postižených osob ve firmě odesílají dnes zaměstnavatelé obvykle k 20. dni každého měsíce. Tato doba se podle Jurečky zachová i pro budoucí odesílání JMHZ. Nově si zaměstnavatelé tyto povinnosti ale splní odesláním jediné datové zprávy. A získané informace se propíší i do dalších systémů státní správy a použijí pro potřeby jiných institucí.

„Tyto informace dostaneme díky propojení a sdílet je budeme mezi další instituce,“ uvedl při představování záměru zavést JMHZ do praxe ministr Jurečka.

Od poloviny příštího roku posoudí úřady práce majetky lidí v katastru i registru vozidel

Získané údaje podle něj využijí například úřady práce při zjišťování příjmů žadatelů o od poloviny příštího roku nově zaváděné sociální superdávky.

Měsíční úsporu času Jurečka odhaduje až na 5 hodin

Stejně tak mají údaje získané jediným hlášením v budoucnu ulehčit práci fyzickým osobám při podávání daňového přiznání k dani z příjmu. Například těm, kdo mají dodatečné příjmy z pronájmu či jiných činností. Získané údaje se podle generální ředitelky Finanční správy ČR Simony Hornochové do přiznání propíší automaticky a uloží na portálu Mojedaně.

„Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů je zásadním krokem v postupující digitalizaci státní správy. Z pohledu finanční správy zefektivní správu daně ze závislé činnosti,“ potvrdila plánovanou praxi Hornochová.

Ostatně finanční správa se zapojí do pilotování projektu v druhé polovině příštího roku, a to jako zaměstnavatel, říká její šéfka. Nicméně i dodává, že vzhledem k ročnímu zdaňovacímu období se data z JMHZ plně využijí pro správu daně ze závislé činnosti až po roce od spuštění ostrého provozu, to znamená od 1. ledna 2027.

MPSV prodlužuje i věk pro delší podpory v nezaměstnanosti

Podle Jurečky budou mít zaměstnavatelé povinnost odevzdávat měsíční hlášení výhradně v digitální podobně. Úsporu času pro firmy vyčíslil na 3-5 hodin měsíčně. Nyní podle něj měsíčně podniky odevzdávají kolem dvou desítek různých formulářů v závislosti na velikosti zaměstnavatele či počtu zaměstnávaných osob ze zdravotních postižením.

Nově připravovaný dokument podle něj reportuje v jednom kroku údaje, které dnes zaměstnavatelé hlásí ČSSZ, Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR, Českému statistickému úřadu [ČSÚ], Úřadu práce ČR a Finanční správě ČR. Zda se k reportu připojí v budoucnu i hlášení pro zdravotní pojišťovny, které se rovněž odevzdává každý měsíc k 20. dni, ministr nezmínil. Náklady na softwarové řešení projektu odhaduje na 257 milionů korun.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here